Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Beautiful in floor and recessed lighting used to create a cozy ambiance in the living room.jpg
Foto: www.imgur.com
4. júla 2017 Obývačka od
reklama:
reklama:

Ako vybrať osvetlenie do obývačky?

Či už si vyberiete čokoľvek, na osvetlenie v obývacej izbe je treba myslieť už pri rekonštrukcii, kedy je potrebné rozviesť elektrinu na miesta, kde budú svietidlá.

 

Nie je dôležitý len vzhľad, ale musíte sa aj rozhodnúť, aké svetlo v izbe vlastne potrebujete. Záleží to na tom, čo v obývačke robíte. Pracujete pri počítači alebo len čítate knihu či sa pri televítii venujete ručným prácam, na ktoré potrebujete vidieť? Takže by vás mala zaujímať predovšetkým schopnosť poskytnúť požadované množstvo takého svetla, aké pre svoju činnosť potrebujete.

Charalambous_pren070220_0146_2_living.jpg.rend_.hgtvcom.1280.960.jpeg
Foto: www.imgur.com

Premýšľajte dopredu

Našťastie sú preč doby, kedy si ľudia museli v obývacej izbe vystačiť s jedným lustrom. Dnes sa uplatní viac typov svietidiel. Stropné centrálne svietidlo môže tvoriť základ, k nemu možno pripojiť doplnkové – stojace či stolné lampy, nástenné svietidlá alebo bodové svetlá. Moderným trendom potom sú svetelné LED pásiky.

Či už si vyberiete čokoľvek, na osvetlenie v obývacej izbe je treba myslieť už pri rekonštrukcii miestnosti, kedy je potrebné rozviesť elektrinu na miesta, kde budú svietidlá. Napríklad ak uvažujete o svetlách na stene, je dobré to vedieť vopred, aby elektrikár mohol urobiť vývody elektriny. Takéto svetlá sa hodia napríklad nad pohovku.

Plánovať dopredu sa oplatí aj v prípade, že chcete rozviesť po miestnosti bodové osvetlenie, ktoré vytvára intímnu atmosféru. Avšak bodové osvetlenie sa nehodí užiť vždy, a tak je dobré ich kombinovať s plošným osvetlením. V obývačke určite zaveďte dva okruhy elektriny, aby sa dalo centrálne svietidlo spínať nezávisle a aby bolo možné ich prípadne stmievať.

Ak chcete len vymeniť osvetlenie a nemáte v úmysle robiť nové rozvody, môžete použiť takzvané napájacie lištové systémy, ktoré umožňujú osvetliť väčšiu plochu z jedného napájacieho vývodu. V opačnom prípade budete odkázaní na jedno plošné osvetlenie, ktoré doplnia rôzne lampičky. Iste, tiež to ide, ale nie je to tak pohodlné.

Beautiful in floor and recessed lighting used to create a cozy ambiance in the living room.jpg
Foto: www.imgur.com

Atmosféra je dôležitá

Pre milovníkov atmosféry sa potom hodí, pokiaľ ide v miestnosti nastaviť svetla s rôznou intenzitou.Teda buď také, ktorá majú možnosť stmievania, alebo stavte na tienidlá lampičiek. Priestor pre experimentovanie ponúkajú tiež svietidlá s pohyblivými ramenami, možnosťou natáčania a podobne.

Pamätajte, pre relaxáciu stačí menej svetla, do 400 lumenov, čo je zhruba jedna 40W žiarovka. Pre prácu a čítanie je ale potreba viac svetla, nad 700 lúmenov, potrebujete teda 60W žiarovku. Aby bolo stropné svietidlo vhodné ako centrálne, malo by mať silný zdroj, teda viac ako 900 lumenov, čo je ekvivalent žiarovky 75W.

Bb59cd9a588cd80a6cf0ae5355ea66fc cove lighting living room indirect lighting ceiling.jpg
Foto: www.imgur.com

Design stačí riešiť nakoniec

Až vo chvíli, kedy budete mať stanovené a rozhodnuté vyššie uvedené kritériá, sa zamerajte na dizajn. Aj ten je dôležitý, svietidlá by sa mali hodiť k ostatnému vybaveniu izby, alebo ju pekne dotvárať. Nie je tiež nutné, aby všetky svietidlá bola rovnaké, ale mali by sa k sebe hodiť. Ak máte jednoduchý interiér, môžete si dovoliť výrazné svietidlo, ktoré zaujme na prvý pohľad. V takom prípade je však vhodné, aby ostatné osvetlenie bolo skôr doplnkom tomuto solitéru. Jedno umelecké svietidlo do izby bohato stačí.

Led osvetlenie

Chcete, aby váš interiér vynikal? Stavte na osvetlené vitríny, knižnice alebo presklené skrinky.Takéto osvetlenie je najjednoduchšir realizovať pomocou LED pásikov…

Modern living room lighting led impressive modern living room led lights for living room.jpg
Foto: www.imgur.com

Skúste iba malé zmeny

Ak nechcete míňať za nové osvetlenie, alebo sa dokonca púšťať do rekonštrukcie, pracujte s tým, čo máte. Úplne novú atmosféru vykúzlite za pár eur. Stačí súčasným lampičkám zaobstarať nové tienidlá. Pokiaľ budú mať rôzne farby, môžete dotvárať atmosféru, ktorú potrebujete. Môžete vyskúšať aj farebné žiarovky. Lampy môžete po obývačke novo rozmiestniť, alebo aspoň nastavte tienidlo k stropu. Okolité steny dostanú úplne inú farbu a rovnako tak aj celá miestnosť bude mať inú atmosféru.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies