Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako zabránite nadmernej vlhkosti vo vašej domácnosti?

reklama:
reklama:
Nadmerná vlhkosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Práve teraz v zimných mesiacoch sa niektoré domácnosti môžu potýkať so zvýšenou vlhkosťou v bytoch, ktorá môže nielen negatívne pôsobiť na nábytok v domácnosti, ale predovšetkým na zdravie obyvateľov bytu.

Nadmerná vlhkosť
www.gettyimages.com

Príliš vlhkosti v domácnosti je problém, s ktorým sa stretáva stále veľa ľudí. Spôsobuje ho zlé tesnenie okien, dverí, ale aj zlý systém vetrania a prekurovania miestností najmä v zime. Jeho následkom sú mokré mapy na stenách, ktoré môžu viesť až k vzniku plesní na stenách, zničenie nábytku, ale predovšetkým to môže mať veľmi negatívny vplyv na naše zdravie, najmä dýchacie ťažkosti, kožné vyrážky a bolesti kĺbov a svalov. Veľmi ohrozenú skupinu tvoria samozrejme deti, ktorých imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý, a tiež seniori, pretože ich imunitný systém je slabší ako u mladších ľudí.

V prvom rade, je vhodné zaobstarať si domov vlhkomer, čo je veľmi malý prístroj. Vlhkomer neustále meria teplotu v miestnosti a tiež vlhkosť, takže informácie máte stále k dispozícii. Akonáhle vlhkosť prekročí 60%, je to známka už nadmernej vlhkosti. Ak sa táto vlhkosť drží dlhšiu dobu a nejedná sa len o malý výkyv, je treba ju znižovať.

Aké je riešenie?

Rozhodne na prvom mieste by sme mali správne a pravidelne vetrať. Pozor však na to, akým spôsobom vetráme. Okno neustále otvorené na mikroventiláciu je zlým riešením. V lete môžeme vetrať otvorenými oknami celý deň, ale v zime nechceme, aby z bytu unikalo teplo, a preto často vetranie obmedzujeme. Správne vetranie znamená, že niekoľkokrát denne otvoríme okno dokorán na krátku dobu, aby sa v miestnostiach vymenil vzduch za čerstvý. Vetracie dobu obmedzte na 10-15 minút alebo podľa potreby. Ideálne k tomu vytvorte prievan medzi miestnosťami.

Nezabúdajte vetrať najmä miestnosti, v ktorých sa vlhkosť udržuje najviac, čo sú kúpeľňa, kde vzniká vlhkosť pri sprchovaní, kúpaní, ale aj napríklad pri sušení bielizne (ak máte v kúpeľni sušičku), a kuchyne, kde sa najviac drží vlhkosť pri varení a umývaní riadu. Obzvlášť ak tieto miestnosti nemajú okno alebo iný vetrací systém, treba im pomôcť.

Okrem vetrania je vhodným riešením odvlhčovač vzduchu. Na našom trhu môžeme zakúpiť odvlhčovače, ktoré nám s problémom nadmernej vlhkosti pomôžu. Na výber máme malé mechanické prístroje so špeciálnymi kapsulami, ktoré nasávajú vlhkosť a kapsulu pomaly rozpúšťajú, alebo elektrické odvlhčovače, ktoré zvládnu aj väčšie priestory a často ponúkajú aj ďalšie prídavné funkcie. Je dôležité uvedomiť si, čo všetko od prístroja vyžadujeme, aký veľký priestor by mal zvládnuť a tiež akú hlučnosť prístroj má, špeciálne ak ho máme umiestnený v spálni či obývačke, kde sa veľa pohybujeme.

Dôležitým aspektom je tiež odvod vody, ktorú prístroj zo vzduchu nasaje a ktorú treba následne odvádzať preč. Niektoré elektrické prístroje majú vlastné čerpadlo a vodu môžu odviesť do umývadla či do odpadu. Iné prístroje majú zásobnú nádržku, ktorú treba čas od času vyprázdniť.

Niektoré z prístrojov ponúkajú viac funkcií, ako napríklad čistenie vzduchu od drobných nečistôt, peľov, prachu a ďalšie, čo môžu oceniť napríklad tí, v ktorých domácnostiach bývajú alergici. Niektoré prístroje dokážu okrem odvlhčovania tiež vzduch následne ohrievať.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.