Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_2379 58795edc8390f__880.jpg
Foto: www.imgur.com
16. januára 2017 Nezaradené od
reklama:
reklama:

Bajkal, najhlbšie a najstaršie jazero na Zemi- úchvatné zábery tohto zamrznutého jazera

Bajkal je impozantný. Je to najhlbšie a najčistejšie jazero na Zemi.

Bajkal je asi 600 km na dĺžku. Hrúbka na ňom dosahuje 1,5-2 m. Tento ľad môže tolerovať vozidlo asi 15 ton. Ľad tu má rôzne vzory v rôznych častiach jazera. Stáva sa to preto, že voda zamŕza vrstva po vrstve. Ľad v Bajkale je najtransparentnejší na svete! A je to pravda. Môžete vidieť všetko, čo je na dne: ryby, zelené kamene, rastliny a modrastú priepasť. Voda v jazere je tak jasná, že si môžete prezrieť rôzne predmety v hĺbke 40 metrov.

Bajkal je najhlbšie jazero. Vznik a vek stále provokuje vedecké argumenty, takže stačí spomenúť, že Bajkal je najväčšou zásobárňou sladkej vody na Zemi, a jeho hĺbka je 1642 metrov. Na rozdiel od Bajkalu, existujú iba dve jazerá, ktoré sú hlbšie ako 1000 metrov, jazero Tanganika (1470 m) a Kaspické more (1025 m).

V niektorých častiach je ľad klzký ako zrkadlo. Mnoho cestovateľov sa tu pohybuje na kolieskových korčuliach, bicykloch či saniach. Niektorí z nich idú na niekoľko stoviek kilometrov a spia v stanoch na ľade. Úžasné miesto. Veľmi atmosférické.

Ľad praská po celú dobu. Keď je mráz veľmi silný, trhliny rozdelia ľad na rôznych miestach. Dĺžka týchto trhlín je 10-30 km, a šírka je 2-3 m. Trhliny sa každý rok urobia približne v rovnakých oblastiach jazera.Vďaka trhlinám, ryby v jazere neumierajú z nedostatku kyslíka. Všeobecne platí, že ľad z Bajkalu nesie mnoho záhad, väčšina útvarov vyvoláva záujem vedcov.

Ľad na Bajkale je tam až do mája. Ale v apríli už nikto tam nejde . Bubliny v ľade sú odvodené z plynu metánu, ktorý je produkovaný riasami. Jediná rieka na svete, ktorá tečie z jazera je Angara, ktorá tečie z Bajkalu. Všetky ostatné rieky tečú do jazier.

Tam je legenda, že otec mal Bajkal 336 riek – synov – a jednu dcéru – Angaru. Všetci synovia tečú do Bajkalu na doplnenie stavu vody, ale dcéra sa zamilovala do Yenisei (ešte jedna rieka v Rusku) a začal brať všetko, vodu otca do jej milenca. Bajkal je najkrajšie miesto na svete.

Img_2209 copy 58795f3d6b3fd__880.jpg
Foto: www.imgur.com

Pozrite si viac z tohto jazera v galérii:

Viac na http://www.boredpanda.com/

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies