Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6a0105362da902970c01b7c86642e2970b.jpg
23. marca 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Čas na vysievanie byliniek. Na ktoré netreba zabudnúť?

Bylinky majú výhodu, že aj na malom záhone ich môže vedľa seba vyrásť viac druhov. Bylinková záhradka vôbec nemusí byť veľká. A ak žiadnu záhradu nemáte, môžeme bylinky pestovať aj v byte. Budete ich mať v kuchyni doslova po ruke stále čerstvé. Možno ich pestovať za oknom aj na balkóne. Ale teraz vykonávame predovšetkým výsev do mobilných nádob v byte, priamy výsev na záhony prichádza až na výnimky na rad neskôr, pretože bylinky sú väčšinou teplomilné.

Semená byliniek môžeme vysiať do mobilných nádob umiestnených v byte prakticky kedykoľvek a na jar potom môžeme rastliny presadiť na záhon (najlepšie po polovici mája), avšak môžeme ich tiež v nádobách s kľudným svedomím nechať. Pri klíčení semien je dobré použiť malé pareniská, alebo nádoby zakryť priehľadným vekom či fóliou, pretože semená potrebujú pri klíčení dostatočnú vzdušnú vlhkosť. Vzdušnú vlhkosť kontrolujeme, prílišná spôsobí plesne, ktorá klíčiacim semenám neprospeje. Preto sú v pareniskách odvetrávacie otvory to isté urobíme v akejkoľvek nádobách – stačí prepichnúť. Na voľnom záhone sa však zákrytom klíčiacich semien zaoberať nemusíme. Postačí, keď bude pôda dostatočne vlhká. Po výseve je ideálne rosenie povrchu pôdy, ktorá sa tak spojí a „uväzní“ vysiate semienka. Pôda nesmie byť predovšetkým nikdy suchá, preto ju stále vlhčíme. Je potrebné zvoliť vhodnú dobu pre vonkajší výsev. Na väčšinu teplomilných byliniek je teraz ešte skoro. Avšak o petržlen sa už báť nemusíme.

Vhodný substrát

Ak vysievame semienka byliniek do mobilných nádob, je najlepšie kúpiť substrát určený na výsev a množenie obsahujúce urýchľovač klíčivosti, ale chudobnejšie na živiny. Rastliny potom prepichujeme a presádzame naopak do substrátu bohatého na živiny. Viac menej je možné priamo aj kúpiť substrát určený na pestovanie byliniek, avšak úplne si vystačíme s kvalitnou, humóznou zeminou zo záhradky alebo dobre odležaným kompostom. Nakoniec záhony, na ktoré bylinky vysievame, len vylepšujeme kompostom. Bolo by úplne neekonomické nakupovať drahé balenia substrátu a ním záhony vylepšovať.

Na aké bylinky nezabudnúť?

Najčastejšie pestované bylinky zodpovedajú svojmu častému zastúpeniu v kuchyni. Ak ich pridávame do pokrmov, zásadne zlepšíme chuť jedál, ale prospejeme aj svojmu zdraviu. Môžeme z nich tiež pripravovať čaj, odvary, tinktúry … A aké bylinky patria do základu bylinkových záhrad? Bazalka pravá ( Ocimum basilicum ), Pažítka pobrežná ( Allium schoenoprasum ), Petržlen listový ( Petroselinum crispum ), Medovka lekárska ( Melissa officinalis ), Kôpor voňavý ( Anethum graveolens ), Šalvia lekárska ( Salvia officinalis ), Tymián obyčajný ( Thymus vulgaris ), Palina estragón ( Artemisia dracunculus ), Koriander siaty ( Coriandrum sativum ) a Majorán záhradný ( Origanum majorana ).

Pestovať v byte či predpestovať bylinky?

V byte nám v každom prípade vyklíčia semienka byliniek najrýchlejšie, obzvlášť v mniniparenisku. Najdlhšie trvá klíčenie na vonkajších záhonoch, ale výsledku sa samozrejme dočkáme tiež. Vonku sú najväčším nepriateľom škodcovia. Napríklad slimáci zničia úplne všetko, ak im bylina zachutí. Doba klíčenia sa líši podľa druhu bylín. Trebárs medovka klíči vonku až mesiac, v byte však za ideálnych podmienok teploty a vlhkosti iba týždeň, petržlen klíči vonku až 6 týždňov, v byte o málo dlhšie ako týždeň. Pri ostatných druhoch byliniek však nie sú rozdiely tak veľké. Vždy ale platí, že v interiéri potrebujú na klíčenie cca polovicu času než vonku. Pokiaľ ale začnete výsev práve teraz (či už doma alebo vonku), dočkáte sa do mája kvalitných, silných sadeníc. Príprava sadeníc v byte sa však javí ako ideálna, do vonkajšieho prostredia potom premiestnime silné sadenice práve v máji, je však dobré nechať si nejaké aj doma a mať ich stále po ruke.

Bylinky treba rozsadiť, akonáhle sa začne porast semenáčikov zahusťovať, avšak s výnimkou bylín s guľovým koreňom (kôpor, petržlen), ktoré presádzanie zle znášajú a sú zvyknuté rásť husto. Je ale dobré urobiť u nich redší výsev a tiež neskoršie. Napríklad kôpor môžeme vysiať aj na začiatku leta a dočkáme sa sviežich zelených rastlín určených na zber, ale aj semien na jeseň.

Rastliny premiestnime von postupne, otužujeme ich. Vetráme miestnosť, kde sú umiestnené, cez deň ich prenášame von, ale chránime ich pred prievanom aj pred priamym slnkom. Spôsobí na ešte neotužilých rastlinách veľké škody. Určite neponáhľajme s vonkajšou výsadbou pred polovicou mája, pretože bylinky sú prevažne teplomilné, preto sa u nás pestujú hlavne ako jednoročné. Ale napríklad mäta je vyložene invazívna a zaručene viacročná rastlina, rovnako tak môžeme pestovať ako viacročnú šalviu či medovku. Záleží na druhu. Rastliny vysiate priamo von na záhony sú logicky oveľa otužilejšie.

Priamy vonkajšie výsev

Priamy výsev vykonávame na dobre prekyprenom záhon, ktorý nesmie byť hnojenie hnojom. Volíme slnečné a záveterné stanovište a vysievame postupne podľa dĺžky klíčenia. K prvými vysievanými patrí petržlen (vonkajšiu výsev vykonávame už v apríli) a bazalka (tá vonku vyklíči už za týždeň). Avšak práve bazalka, rovnako ako napríklad majorán, lepšie prospieva z predpestovanej sadby.

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies