Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo do záhrady: skleník, fúrik, vyvýšené záhony, závlahový systém,…

31. marca 2022 Záhrada od
Jarna zahrada.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu

Keď sa teplomer začne šplhať k príjemným jarným teplotám, je čas vybrať sa do záhrady, ktorá sa po zimnom spánku prebúdza k životu. Pokojnejšie zimné mesiace ste mohli využiť na usporiadanie myšlienok a premyslieť si naštartovanie nového záhradkárskeho roka. Starostlivosť o rastliny a práca s pôdou sú pravdepodobne na prvom mieste vášho zoznamu, a možno je čas aktualizovať aj „technické zázemie“ vašej záhrady… Pre skúsených záhradkárov je organizácia jarných činností hračka. A pre začínajúcich tu je náš praktický sprievodca tipmi, ako pripraviť záhradu na ďalšiu sezónu.

Jarna zahrada.jpg

zdroj: Alexander Raths/shutterstock.com

1. Skontrolujte si záhradné náradie a vybavenie

Nech je to jednoduché a na jar sa budete môcť rozbehnúť bez neočakávaných výletov do železiarstva na poslednú chvíľu! Existuje hŕstka záhradného náradia a vybavenia, ktoré by mal mať každý záhradkár:

  • rýľ – dobrý rýľ je nutnosťou. Používajte ho na hĺbenie jám, občasné prerezanie koreňa alebo buriny a prevrátenie pôdy. Nepoužívajte ho na prevoz hmoty z bodu A do bodu B, pretože pokiaľ ide o výsadbu – je veľmi plochý, takže všetok kompost/zemina padne skôr, ako tam budete.
  • vidly – sú skvelý viacúčelový nástroj. Uvoľníte nimi zem pre jednoduchú výsadbu, otočíte hnoj a kompost (najlepšie fungujú s veľkými hrudkovitými materiálmi).
  • motyka – ďalším nástrojom na obrábanie pôdy je motyka, ktorá je ideálna na odstraňovanie buriny, ktorá vyrástla cez zimu alebo naštartovala už skoro na jar. Vytvoríte ňou hrebene výsadby. Je to poľnohospodárska nevyhnutnosť po tisíce rokov, takže záhradkári ju musia mať!
  • hrable – to, či potrebujete jeden alebo oba typy hrablí, závisí od vás. Záhradné hrable vám pomôžu vyrobiť kvalitný záhradný záhon a dostať von kamene, ktoré bránia v ceste zeleniny. Hrable na trávu sú pre pôdu celkom zbytočné, zatiaľ čo záhradné hrable môžu roztrhať váš trávnik. Vyberte si múdro alebo si vyberte oboje!
  • záhradný fúrik – dobrý fúrik je ideálny na rýchle a jednoduché premiestňovanie kompostu, buriny a akéhokoľvek objemného materiálu po záhrade. Môžete ho dokonca naplniť ďalším záhradným náradím, aby ste si uľahčili prácu, keď sa staráte o záhradu.
  • zavlažovací systém – žiadna súprava záhradného náradia nie je kompletná bez vybavenia na polievanie záhrady. Budete potrebovať dobrú záhradnú hadicu s rozprašovacou tryskou na konci. A tiež si musíte zaobstarať aspoň jednu konvu.
  • záhradnícke nožnice a nožnice na konáre – sú základnými záhradníckymi pomôckami na práce ako je strihanie a orezávanie konárov a stoniek. Záhradnícke nožnice sú vaším ručným nástrojom na opracovanie konárov kríkov a rastlín. S nožnicami na konáre máte záhradnícke náradie, ktoré strihá podobným spôsobom ako záhradnícke nožnice, no má dlhšie rukoväte, ktoré poskytujú väčší pákový efekt. Vďaka tomu sú tieto nožnice vhodné na orezávanie hrubších konárov na kríkoch a stromoch.

Samozrejme, existuje množstvo ďalších nástrojov používaných v záhradkárstve a ak to s vytvorením pôsobivej záhrady myslíte vážne, pridajte z nich čo najviac do svojho zoznamu záhradného náradia. Pomôžu vám vytvoriť záhradu vašich snov.

2. Upravte kvetinové záhony

Dajte sa do veľkého upratovania, odstráňte listy a iné nečistoty z kvetinových záhonov. Staré odumreté porasty listnatých tráv a bylinných trvaliek môžete zlikvidovať. Vyčistite záhony až na holú pôdu. Odumretú organickú hmotu, ktorú ste vyčistili, vložte do kompostovej hromady alebo kompostovacieho koša, aby sa rozložila. Odstráňte všetku burinu, ktorú vidíte a buď ju spáľte, alebo vložte do hnedého koša. Nekompostujte ich, pretože semená vyklíčia a spôsobia vám neskôr ďalšie problémy. Ak je vaša pôda spracovateľná, zapracujte 5 cm vrstvu organickej hmoty – napríklad dobre prehnitý hnoj, kompost alebo recyklovaný zelený odpad – do prázdnych okrajov záhrady.

Ak ich ešte nemáte, zvážte založenie vyvýšených záhonov. Vďaka vyvýšeným záhonom si môžete vytvoriť záhradu prakticky kdekoľvek vo vašom exteriréri pri zachovaní ideálnych pôdnych a pestovateľských podmienok. Záhradkári ich majú v obľube a sme si istí, že si ich zamilujete aj vy. Máme na to naozaj dobré dôvody:

  • vyvýšený záhon uľahčuje starostlivosť o vaše rastliny – menej zohýbania. Postavte ich dostatočne vysoké a možno budete môcť pri práci aj sedieť.
  • lepšie odvodnenie pôdy
  • predĺžená vegetačná sezóna
  • chráni rastliny pred zvieratami
  • viac priestoru v záhrade
  • zdravie pôdy máte pod kontrolou

Vyvyseny zahon.jpg

zdroj: Kristen Prahl/shutterstock.com

3. Vyčistite a umyte skleník

Teraz je ideálny čas na to, aby ste záhradné skleníky poriadne vyčistili a pripravili na jarné sadenice a odrezky. Umyte vonkajšok skleníka dezinfekčným prostriedkom alebo čistiacim prostriedkom, aby ste odstránili riasy, mach a všeobecnú špinu. To prepustí viac svetla a zároveň odstráni potenciálne domovy škodcov a chorôb. Dbajte na to, aby ste dezinfikovali aj vnútro skleníka – prezimujúci škodcovia a choroby môžu prežiť aj v tých najmenších zákutiach.

Pozametajte všetky zvyšky rastlín na podlahe a lavičkách a umyte horúcim roztokom záhradného dezinfekčného prostriedku. Keď už ste tam, umyte kvetináče a podnosy so semenami, aby ste zabránili infikovaniu vašich mladých rastlín chorobami. Počas niekoľkých nasledujúcich dní skleník dobre vetrajte, aby dôkladne vyschol.

Keď je skleník čistý a lesklý, venujte čas kontrole konštrukcie, či nie je poškodené sklo alebo vetracie otvory a vymeňte všetky poškodené časti.

Ak skleník ešte nemáte a chcete si predĺžiť záhradkársku sezónu, alebo sa zaujímate sa o pestovanie rastlín, ktoré bežne v našich podmienkach nežijú, mali by ste ho zvážiť. Záhradné hobby skleníky poskytnú stabilné, teplé prostredie, kde sa rastliny môžu pestovať po celý rok. Môžu sa tiež použiť na naštartovanie vegetačného obdobia, keď sa rastliny, ako sú paradajky a papriky, vysádzajú skoro a neskôr sa premiestňujú do záhrady.

Sklenik.jpg

zdroj: Jeanie333/shutterstock.com

4. Objednajte cibuľky a semená, ktoré kvitnú v lete a zasejte semená rastlín, ktoré potrebujú naštartovať

Koncom zimy môžete začať s výsevom semien rastlín ako sú muškáty (pelargónie), begónie, antirrhinums, papriky a baklažány. Bude potrebné ich naštartovať vo vyhrievanom rozmnožovacom zariadení alebo niečom podobnom, aby sa zabezpečil dobrý rast.

5. Umiestnite do záhrady sud na dažďovú vodu

… aby ste čo najlepšie využili sezónne zrážky. Zber dažďovej vody je nevyhnutný pre ekologické záhradníctvo. A dážď je najlepší typ vody pre rastliny. S dažďovou vodou sa najlepšie darí najmä vresoviskovým rastlinám, ako sú kamélie, rododendrony a čučoriedky, pretože voda z vodovodu je často mierne zásaditá. Sud umiestnite ju pod odkvapovú rúru z domu alebo prístrešku. Ak máte uzavretú odtokovú rúru, zaobstarajte si súpravu na odvádzanie dažďovej vody.

6. Kompostér alebo kompostovací kôš

Ak ste tak ešte neurobili, teraz je ten správny čas na to, aby ste si vo svojej záhrade vytvorili kompostáreň. Môžete si jednoducho kúpiť hotový kompostovací zásobník alebo si môžete postaviť vlastný s použitím zostatkového dreva.

Priestor na kompost poskytuje miesto, kam umiestniť všetok organický odpad. Akonáhle sa rozpadne, získate krásny, bohatý kompost, vďaka ktorému sa bude dariť vašim rastlinám.

Zdroje informácií:

  • https://learn.eartheasy.com/articles/raised-beds-preparing-your-garden-beds-for-spring/
  • https://www.worx.com/blog/every-gardening-tool-need-toolkit-spring/

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.