Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Leadmar_gardening 9740be5e.jpeg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
reklama:
reklama:

Čo nás čaká na záhrade v marci?

Marec je mesiacom roztápania sa posledných zvyškov snehu a rozkvetu prvých jarných kvetov.

A preto je marec mesiacom počiatku záhradných prác a jarného upratovania. Na záhradkách je v tomto období potrebné venovať pozornosť záhonom trvaliek, skalkám aj ovocným stromom a kríkom, ktoré ošetrujeme postrekmi proti škodcom a chorobám.

Leadmar_gardening 9740be5e.jpeg

V marci je čas na výsev paradajok. Paradajky si musíme predpestovať, sadivo na záhon vysádzame až v priebehu mája. Vhodný termín výsevu je koniec februára až prvá polovica marca. Sadbu pestujeme pri teplote 18 až 24 ° C a približne 10 dní pred výsadbou rastlinky otužujeme pri teplotách okolo 10 ° C.

Pestovanie byliniek je stále obľúbenejšie a marec je obdobie, kedy sa môžete medzi pestovateľov byliniek zaradiť aj Vy. Pestovanie byliniek je pomerne jednoduchá záležitosť, vlastné sadivo si každý zvládne zo semien vypestovať sám. Väčšine byliniek vyhovuje slnečné stanovište, záhon s bylinkami ale nie je vhodné zakladať na odľahlých miestach. Bylinky, ktoré budeme často využívať pri varení si treba nasadiť čo najbližšie..

Vertical herb garden meets aquaponics.jpg

Výhoda priameho výsevu cibule je zber veľmi vitálnych, trvanlivých a zdravých cibulí. Cibuľa vypestovaná zo semien sa dá skladovať oveľa dlhšie ako cibuľa pestovaná klasickým spôsobom. Výhodou pestovania cibule zo semien je tiež bohatší výber odrôd. Vyskúšajte odrodu Všetana (jarná žltá), Zittauer (žltá), Karmen (jarná červená), cibuľu jarnú žltú v biokvalite alebo jarnú lahôdkovú, prípadne vyskúšať novinky, akými sú napr. Cibuľa zimná japonská alebo cibuľa Tokyo. Semená klasických odrôd vysievame v prvej polovici marca, pretože vegetačná doba je dlhšia ako pri výsadbe sadzačky. Vzídené rastliny v riadkoch vzdialených 25 až 30 cm je nutné kvôli ich hustote vyjednotiť na 8 až 10 cm vzdialenosť, aby si rastliny vzájomne nepredstavovali konkurenciu…

Ovocné stromy hnojíme kompostom a priemyselnými hnojivami, ktoré ľahko zapravíme pod povrch pôdy pod korunou stromu. Rezom omladzujeme koruny starých stromov, vykonávame rez mladých stromčekov a stromov tvarovaných. Jadroviny (jablone a hrušky) omladzujeme v čase vegetačného pokoja, kedy sú straty rezervných látok najnižšie. V marci môžeme ovocné stromy a kríky tiež vysádzať, skorý termín výsadby prospieva zvlášť prostokorenným sadeniciam.

Cordon apples3 2x.jpg

Ak pestujete jahody, je v tomto období potreba starostlivo skontrolovať ich zdravotný stav. Jahodníky vytiahnuté mrazom pritlačíme a prihrnieme ich zeminou, staré, odumreté a suché listy odstraňujeme. Môžeme ich v tejto dobe i prihnojiť, vhodný je napríklad granulovaný kravský alebo kombinovaný (kravský a konský) hnoj.

Ak máme možnosť, predpestujeme si sadenice letničiek. Počas marca môžeme vysievať čínske karafiáty, aksamietnice, slamienky, papuľky, železník, mak, astry, nevädze a ďalšie. Výsevy letničiek umiestnime na okenný parapet, do pareniska alebo do skleníka. Ku koncu marca môžeme tiež osadzovať balkónové hrantíky, ktoré však až do konca mája nechávame v skleníku alebo v chladnej miestnosti.

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies