Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čo všetko nepatrí do umývačky? Budete prekvapení..

reklama:
reklama:
Čo nepatrí do umývačky?
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Čo nepatrí do umývačky? www.gettyimages.com

Šetria váš čas aj ruky a zvládnu umyť skoro všetko..

Ale niektoré kusy by ste tomuto spotrebiču predsa len nemali zverovať.

Ak výrobca neodporúča dávať konkrétny riad do umývačky, tak to nerobte. On na rozdiel od vás vie, či daný materiál či povrchová úprava znesú časté vystavovanie vyššej teplote vody aj jej dlhšiemu pôsobeniu, rovnako tak silnejšiu koncentráciu prípravkov.

Na aké materiály by ste mali byť opatrní?

Sklo nie každé..

Bežné sklenené riady bez ozdôb umývačka zvládne, ak je však sklo dekorované, dajte si pozor. Najmä kusy zdobené zlatom umývajte vždy ručne. Vadí tiež kovový dekor a do umývačky nedávajte ani brúsené a krištáľové poháre vzhľadom k vyššiemu obsahu olova. Kvôli pôsobeniu čistiacich solí sa také sklo postupne stáva, nepriehľadným a poháriky potom vyzerajú ako špinavé..

Spotrebiče zvyčajne pracujú s teplotou 60 až 70 ° C a na oplachovanie používajú vodu chladnejšiu – toto veľké rozpätie môže krehkému riadu škodiť. Niektoré umývačky však disponujú špeciálnym programom na sklo a potom umožňujú jemnejšie umývanie v hornom koši alebo v celom priestore. Tlak vody i jej teplota sú nižšie ako zvyčajne..

Keramika a porcelán

V umývačke možno umývať porcelán i keramický riad s povrchovou vrstvou zo sklovitej glazúry. Problémy môže spôsobovať iba zdobenie výrobkov – vydržia len kvalitné dekory takzvane pod glazúrou..Taniere a hrnčeky zdobené zlatom do spotrebiča nedávajte.

Drevené predmety

Tu je situácia prehľadnejšia: všetko, čo je z dreva, by sa malo umývačke vyhnúť. Nejde len o lopáriky a varešky, drevo môže byť aj na rukovätiach náčinia alebo príborov. Tento materiál je porézny, dobre naťahuje pachy a nemá rád vlhko. Časom sa bude krútiť a praskať, rýchlejšia degradácia býva zrejmá pri drevených predmetov zlepených z niekoľkých dielov.

Ostré predmety

Nože, strúhadlá či škrabky je lepšie umyť ručne. To isté platí aj pre niektoré nástavce spotrebičov, napríklad mixérov. V umývačke riadu dochádza k tupeniu týchto predmetov..

Plast a guma

U plastu sa názory rozchádzajú: niekto ho zveriť umývačke neodporúča, iný áno. Je to podobné ako u skla – plast nie je len jeden.Vždy sa riaďte odporúčaním výrobcu. To isté urobte v prípade gumových častí riadu či náčinia. Menej kvalitná guma by po čase mohla napučať. Aby plasty „nechytili“ sfarbenie napríklad od červenej repy alebo rajčiny, týmito surovinami ušpinený riad pred vložením do umývačky najprv opláchnite.

Teflon, hliník a ďalšie

Do umývačky radšej nedávajte ani riad s teflónovým povrchom, silný tlak vody v kombinácii s chemickými prípravkami ho naruší a časom sa môže odlupovať. Súčasne dochádza k odmasteniu. Rovnako predmety z hliníka alebo striebra umývajte v ruke, v umývačke by sčernali. V ruke umývajte medený aj liatinový riad

Ani jedlo, ani papier

Naučte sa pred umývaním z riadu odstrániť všetky zvyšky potravín, aj keby išlo len o dve špagety, inak sa môže stať že odpad sa upchá. Rovnako tak do umývačky nepatrí pohár napríklad od uhoriek alebo marmelády, ak na nich zostali papierové etikety. Mohli by sa dostať do filtra a poničiť ho. Vhodné nie sú ani svietniky či popolníky, hoci vyrobené z materiálov, ktoré inak umývačka zvládne. Vosk alebo popol z cigariet spoľahlivo znečistí ostatný riad.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.