Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
O humidifier facebook
Humidifier
25. januára 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Čo spôsobuje príliš suchý vzduch v byte?

Keď sa ráno zobudíte, máte opuchnuté oči, upchatý nos a škriabe vás v krku?

 

Máte stále vysušenú pokožku, celý deň vás dráždi suchý kašeľ a ste unavení? Dôvodom nemusí byť viróza alebo iné bakteriálne infekcie, ale možno doma dýchate príliš suchý vzduch.

Zdravá strava a pravidelný pohyb majú dobrý vplyv na naše zdravie. Málokto si ale uvedomuje, že nie je dôležité len to, čo jeme, ale tiež to, čo dýchame. Suchý vzduch v našich domovoch je príčinou mnohých zdravotných problémov.

57158424_680x380.jpg
Foto: www.imgur.com

Hygienicky odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu je v lete 40 – 50% a v zimnom období 45 – 65%. Pri poklese vlhkosti vzduchu pod 40% vysychajú sliznice dýchacích ciest, a tým dochádza k oslabeniu obranného mechanizmu človeka proti vnikaniu mikroorganizmov, aerosólov a alergénov do ľudského organizmu. Prevažne v zime, keď sa málo vetrá a veľa kúri, klesá vlhkosť vzduchu v miestnostiach až pod hodnotu 20%.

Vlhkosť vzduchu má vplyv aj na chorobnosť školských detí. Je dokázané, že v triedach, kde bol počas vykurovacej sezóny zvlhčovaný vzduch, bol počet ochorení z nachladnutia polovičná než u detí v triedach, v ktorých sa vlhkosť nezvyšovala. Je to veľmi prosté, mikroorganizmom spôsobujúcim choroby z prechladnutia sa veľmi dobre darí v suchom prostredí a naopak najmenej ich prežíva pri vlhkosti 60%.

Čo spôsobuje suchý vzduch

 • Vysychanie slizníc horných ciest dýchacích
 • Suchý dráždivý kašeľ
 • Pocit stále upchatého nosa
 • Ranné škrabanie v hrdle
 • Chronické zápaly nosohltanu
 • Časté ochorenie horných aj dolných dýchacích ciest
 • Chronickú bronchitídu
 • Opakovanú laryngitídu u detí
 • Vysušenú a podráždenú pokožka
 • Pálenie očí
 • Popraskané pery
 • Pocit zvýšenej únavy a neustáleho smädu
Humidifier
Humidifier

Zdravotným komplikáciám spôsobeným suchým vzduchom sa dá predísť. Okrem metód, ako sú nádoba s vodou alebo mokrý uterák na radiátori, dnes existuje efektívnejší spôsob zvlhčovania. Jedná sa o zvlhčovače vzduchu.

K dispozícii sú dva základné typy:

-parné

-ultrazvukové

 

Vyparovanie vody z pokožky nášho tela je dôležitým činiteľom pre reguláciu teploty tela. Čím je väčšia relatívna vlhkosť vzduchu okolo nás, tým pomalšie sa voda z povrchu nášho tela vyparuje a naopak. Vlhkosť vzduchu v okolí človeka má preto veľký význam pre jeho zdravotný stav. Vlhkosť vo vzduchu závisí predovšetkým od teploty vzduchu. Najpriaznivejšie vlhkosť vzduchu v uzavretej miestnosti pri teplote cca 20 ° C je 45 – 65%.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies