Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Salads1b.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Čo všetko môžete vysiať v auguste?

Kým zberáte paradajky, papriky, cukety a baklažány, môžete si zasiať ďalšiu úrodu. ..

Vlastnú zeleninu potom budete žať po celú jeseň či skoro na jar.

Salads1b.jpg
Foto: www.imgur.com

V auguste je stále vhodný čas na výsev šalátov. Kučeravé šaláty určené k rezu listov rastú rýchlo. Aj hlávky sa stihnú zavinúť, ak bude jeseň priaznivá, prípadne ak ich ochráni skleník, fólie alebo netkaná textília. Za vyskúšanie stojí aj valeriánka poľná, ktorá dáva úrodu až do prvých mrazíkov. Semená vysievame do rýh 1 cm hlboko, s rozostupmi medzi riadkami 25 cm. Vyrastené sadeničky vyjednotíme na 15 cm od seba. Počas niekoľkých prvých týždňov po výseve pôdu dobre zalievame a odstraňujeme burinu medzi riadkami. Svedčia jej organické hnojivá – pôda obohatená kompostom a v priebehu rastu raz týždenne zálievka obohatená výluhom zo žihľavy alebo kvaseným hydinovým trusom.

Špenát

Čerstvé, mladé lístky špenátu sú kulinárskym pokladom a tiež veľkým prínosom pre zdravie. Môžeme ho zasiať ešte teraz a v októbri už zožneme mladé listy. Svedčí mu kyprá pôda, ideálne hnojenie je dobre vyzretý kompost. Vysievame do riadkov vzdialených od seba 20 cm, pri vzchádzaní dôkladne zalievame.

Čakanka

Takisto šalátovú čakanku vysiatu teraz budeme žať na jeseň. Jej rast podporí kyprá, kompostom obohatená pôda a pravidelná zálievka. Pôdu okolo rastúcich sadeničiek mulčujeme slamou, zaschnutou trávou alebo lístím – mulč zmierni výpar vody, rast burín, chráni aj pôdu a podporuje tvorbu humusu, ktorý opäť pomáha zadržiavať vodu.

Reďkovky
Patria medzi najvďačnejšiu koreňovú zeleninu, úrodu ponúknu v rekordnom čase – už mesiac po vysiatí. V auguste je síce možné prejsť späť k raným odrodám, ktoré dobre rastú na jar aj na jeseň, ale vzhľadom k horúcemu počasiu je istejšie zostať u odrôd určených pre letné či celoročné pestovanie. Semená sejeme do riadkov alebo jamiek, do hĺbky 0,5-1 cm. Sú pomerne veľké, siatie je preto jednoduchšie ako u drobných semien, aj keď ich dopredu namočíte. Môžete ich zasiať buď naširoko, v spone približne 5-10 cm, alebo v riadkoch 10 cm vzdialených po 3-5 cm.

Cibuľa
Kým cibuľu pestovanú zo semien zberáme a pripravujeme na uskladnenie, ozimnu môžeme vysiať – poskytne v budúcom roku veľmi skorú úrodu. Už v apríli môžeme zberať mladé cibuľky so zelenou vňaťou, v júni potom bude dozrievať. Zasiať je potrebné skutočne ozimnú odrodu (ktorých je na trhu niekoľko, vrátane cibule sejačky pre opakovanú úrodu vňaťou), do ľahšiej pôdy, a to skôr začiatkom augusta, aby stihla do zimy povyrásť. Sejeme hustejšie, 8 cm od seba do riadkov vzdialených 20-30 cm a do hĺbky až 2 cm. Výsevy nenecháme zaschnúť, prerezávanie však môžeme odložiť až na jar, niektoré sadeničky zimu nemusia prežiť.

Kapusta
Takisto ozimnú hlávkovú kapustu a tiež kel kučeravý môžeme do kyprých, kompostom obohatených záhonov vysiať. Vysievame o niečo hustejšie a rastúce sadeničky potom vyjednotíme. Pre jemnú chuť vyžaduje predovšetkým kel kučeravý pravidelnú zálievku.  Tvorbu ružičiek u ružičkového kelu podporíme zrezaním vrcholku.

Fenikel
Fenikel vysiaty do polovice augusta budeme žať koncom septembra a v októbri. Krátiace sa dni bránia vybiehaniu rastlín do kvetu a podporujú tvorbu žiaducej listovej buľvy. Pri vzchádzaní mu však neprospievajú vysoké teploty, vhodnejšie je preto polotieň a nevyhnutná pravidelná zálievka. Semenáčiky jednotíme na spôn 20-30 cm x 40-50 cm, rastlina je pomerne rozložitá. Okopávanie feniklu nesvedčí, rastliny s narušeným koreňmi netvoria pekné buľvy. Pred výsevom dôkladne vypletú a nakyprenú pôdu preto v priebehu pestovania radšej mulčujeme. Aby boli buľvy feniklu čo najlahodnejšie, môžeme ich v čase, keď sú veľké ako slepačie vajce, opatrne prihrnúť zeminou. Bielenie podporí ich krehkosť. Keď dosiahnu veľkosť okolo 10 cm, nastáva čas zberu.

Kôpor
Kôpor rýchlo klíči a rastie v priepustnej pôde pri pravidelnej zálievke. Slnko mu nevadí, naopak podporí bujný rast a silnú arómu. Mladé lístky môžeme zrezávať už pár týždňov po výseve. Ak chceme žať kvety alebo semená, necháme rastliny vyrásť – niektoré kultivary sú však cez meter vysoké a potrebujú záveterné miesto, alebo oporu. Pre zber semien zrežeme celé okolíky, keď dozrievajú a necháme zavesené dolu hlavou dosušiť.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.