Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sušenie orechov
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Čoho sa vyvarovať pri sušení orechov, tak aby vám neplesniveli?

Sušenie orechov nie je nič zložité. Môžete si vybrať z troch spôsobov, ako orechy sušiť, ale všetky niečo stojí. Minimálne čas. Viete, ako sušiť orechy?

Sušenie orechov
www.gettyimages.com

Kvalitné sušenie orechov začína už ich zberom a rozložením. Orechy je najlepšie zbierať za slnečného a suchého počasia. Vždy to nie je možné, ale rozhodne sa oplatí počkať si. Mokré plody sú náchylnejšie k plesniveniu a zahnívaniu.

Ako ich sušiť pri izbovej teplote

Orechy je potreba ukladať len do jednej vrstvy, nikdy nie cez seba, aby im nič nebránilo v preschnutí. Ak ich necháte schnúť len tak v miestnosti, potom je dobré vybrať taký priestor, kde sa nemení často teplota vzduchu, aby nedochádzalo k zapareniu. Aj to je častým dôvodom, prečo začnú orechy plesnivieť. Ideálna teplota je tá izbová, maximálne do 25 ° C.
Podľa stavu nazbieraných plodov a vzdušnej vlhkosti budú orechy v miestnosti schnúť mesiac až mesiac a pol.

Sušenie orechov v sušičke

Hoci je sušička často vítaným pomocníkom a ovocie i huby sušia skutočne bezchybne bez akýchkoľvek komplikácií, u orechov je tomu celkom inak. Aj orechy možno sušiť v sušičke. Maximálna teplota sušenia by však nemala presiahnuť spomínaných dvadsaťpäť stupňov a doba sušenia by nemala byť dlhšia ako šesť hodín. Bohužiaľ za túto dobu nie je orech vysušený, a preto je potrebné sušenie opakovať, ale znovu až nasledujúci deň. Ak nie sú orechy v sušičke, potom by mali vetrať v miestnosti. Týmto spôsobom, kedy striedame intervaly šesťhodinového sušenia v sušičke a vetranie v miestnosti, usušíme orechy za jeden mesiac. V porovnaní so sušením v miestnosti teda nejde o úsporu času ani prácu.

Sušenie vylúpaných orechov

Ak by ste sa rozhodli investovať čas a námahu do prácneho čistenia orechov pred vysušením aj to je možná alternatíva. Kým lúpanie orechov je náročné, ich sušenie sa značne urýchli. Za veľmi krátku dobu môžete obielené orechy vysušiť v rúre alebo sušičke.

Správne skladovanie je dôležité

Usušené celé orechy skladujte tak, aby sa nezaparili, teda na suchom mieste v dome. Ideálne sú pre nich textilné vaky, ktoré možno zavesiť alebo aj inak uskladniť, avšak nikdy ich neskladujte na zemi. Jadrá orechov vždy uchovávajte v uzatvárateľnej nádobe v suchu a chlade.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.