Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cukety- Sú pekné, hojne plodia a možno ich pestovať veľmi ľahko

reklama:
reklama:
Cuketa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com

Výsev semien

Cuketa
www.gettyimages.com

Cukety rastú rýchlo, preto možno semená vysiať aj v máji. Vyberať je možné z mnohých odrôd – plody môžu byť sýto aj svetlo zelené, jasne žlté, prúžkované, pozdĺžne i guľaté. Semená vkladáme do hĺbky 1-2 cm v metrovom spone, kríky totiž bývajú košaté a široké. Sejeme radšej po dvoch a pokiaľ vyklíčia obe semená, slabší semenáčik odstránime. Cukety najrýchlejšie rastú a najlepšie plodia na slnečnom, pred vetrom chránenom mieste

Výsadba sadeníc

Ak máme predpestované sadeničky (alebo je zakúpime), vysádzame ich až po odznení prízemných mrazíkov. Ak sa po výsadbe nečakane ochladí, prekryjeme je bielou netkanou textíliou. Na rastlinách ju však ponecháme len dočasne, kvety musí opeliť hmyz. Každé sazeničce doprajeme štedrú dávku kompostu a po výsadbe ju dôkladne zalievame. Pôdu okolo nej mulčujeme pokosenou trávou alebo slamou – mulčovanie šetrí vlahu, potláča buriny, prispieva k tvorbe cenného humusu a uchováva pôdu kyprú a zdravú. Nastýláme slabou vrstvou a materiál podľa potreby dopĺňame. Zelená tráva postupne dodáva aj dusík a tiež láka dážďovky, ktoré ju zaťahujú pod povrch a pôdu tak hnojí i kypria.

Dobrá úroda

Tvorba veľkých listov, kvetov a množstvo plodov si žiada dostatok vlahy a živín. Za suchého počasia zalievame odstátou, najlepšie dažďovou vodou – radšej väčším množstvom obdeň, aby sa voda dostala až ku koreňom. Pre hnojenie sú ideálne organické hnojivá, ktorá prospievajú aj pôde a podporujú tvorbu humusu. Rast naštartuje na dusík bohatý žihľavový výluh, v čase nasadzovania kvetov a dozrievanie plodov je ideálny vo vode skvasený a dostatočne zriedený hydinový trus.

Ochrana pred chorobami

Za horúceho a suchého počasia môže listy pokryť šedavý povlak, cukety horšie rastú a chradnú. Príčinou je pleseň uhorková, prevenciou pravidelná zálievka a stále mierne vlhká pôda. Pri prvých náznakoch napadnutia odstránime poškodené listy a zvyšok rastliny ošetríme prípravkom na báze rastlinných olejov a mliečnej bielkoviny, ktoré odolnosť proti plesniam zvyšujú. Postrek môžeme použiť aj preventívne. Výhodou je nezávadnosť pre zdravie i životné prostredie a možnosť žať plody takmer ihneď po ošetrení.

Oveľa nebezpečnejšie ochorenie sa prejavuje žltými škvrnami, skrútenými listami a zakrpateným rastom. Ide o vírusovú mozaiku, proti ktorej bohužiaľ neexistuje účinná pomoc a nezostáva než napadnuté rastliny zlikvidovať. Vírus roznášajú vošky, preto je dobré si na záhrade hýčkať lienky, zlato očko, Škvor a pestrice, teda živočíchy, ktoré sa voškami živia.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.