Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
00 1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
12. marca 2018 Záhrada od Diskusia()
reklama:
reklama:

Jarné záhradkárčenie

Jar sa pomaly blíži a každý, kto má záhradku, terasu či balkón, kde pestuje všetko od zeleniny, byliniek až po kvety, sa určite nevie dočkať na jarnú údržbu po zime. Jar, ako každé iné ročné obdobie, predstavuje pre záhradkára veľa práce. Od jarných prác totiž vo veľkej miere závisí celá sezóna.

Kedy v záhrade začať?
S prácami v záhrade je najlepšie začať po zídení posledného snehu. Zvyčajne je to v marci či apríli. Tento rok sme snehovej nádielky nemali tak veľa, preto vyčkajme na slnečné suché počasie.

S čím začať?
Ako prvé by sme mali odstrániť zabudnuté opadané listy spod ovocných stromov a okrasných kríkov. Odstránime zimnú nástielku z trvaliek, okrasných kríkov a ruží. Najlepšie však je, ak nástielku hneď nevyhodíme, nespálime, ale odložíme, nakoľko sa môže ešte zísť pri náhlej zmene počasia.

01 3.jpg

Jarné a letné cibuľoviny
Typické jarné kvietky sú snežienky, ktoré hlásia príchod jari. Väčšinou sa objavujú vo februári a vtedy je jasné, že zima je už na ústupe.
Ak sme si na jeseň (september – október) vysadili jarné cibuľoviny ako sú narcisy, tulipány, hyacinty či krokusy, môžeme sa z nich teraz tešiť, pretože patria medzi ďalšie typické jarné kvety. Na jar začíname s vysádzaním letných cibuľovín ako sú napríklad gladioly a ďalšie druhy hľúznatých a cibuľových kvetín.

02 3.jpg

Trvalky a letničky
Už na jar môžeme ošetriť záhon trvaliek a letničiek. Odstránime zaschnuté časti rastlín. Kvety, ktoré vytiahol mráz, zatlačíme do zeme, aby im nevyschli korene. Potom môžeme začať vysádzať alebo presádzať trvalky kvitnúce v lete či na jeseň. Ak pretrváva suché počasie, treba ich pravidelne polievať.

Dvojročné rastliny
Ak chceme mať už skoro na jar záplavu kvetov či už okolo domu, na balkóne alebo na terase, vysadíme si dvojročné rastliny. Do jednej nádoby môžeme vysadiť aj viac exemplárov. Treba ich pravidelne polievať a odstraňovať odkvitnuté kvety.

Stromy, popínavé rastliny a kry
Už počas marca/apríla je potrebné začať s presvetľovacími a omladzovacími rezmi kríkov, živých plotov a stromov, ktoré kvitnú na konci jari a v lete. Rezy ošetríme latexom alebo štepárskym voskom, čím zabránime následnej infekcii.

Živý plot
Ideálne je tiež začať s výsadbou živého plota. Na 1 meter živého plota použijeme 5 rastlín. Pri cypruštekoch a tujách však dodržujte menšie, zhruba 40 cm odstupy.

Okrasné kríky
Najprv všetky okrasné kríky skontrolujeme, či neboli poškodené mrazom. Ak boli, tak je nutné poškodené konáriky odstrániť.

Ovocné stromy a kry
Okolie koreňov ovocných stromov je dobré prerýľovať, pohnojiť a urobiť v ich okolí nástelku. Približne v polovici apríla sa vysádzajú aj vždyzelené listnaté stromy, nové ovocné stromy a ihličnany. Čerstvo vysadené dreviny sa musia často zalievať a v prípade, že sú vysadené na mieste, kde neustále svieti slnko, je potrebné zabezpečiť im mierne tienenie. Sadenie ovocných stromov a krov je nevyhnutné ukončiť počas apríla. Uvoľnené kmene mladých stromčekov je vhodné priviazať ku kolíkom. Ovocné kríky ako sú egreše či maliny hlboko zrežeme. Práve hlbokým rezom kríkov vyvoláte jeho ďalší intenzívny rast.

Tráva
Tráva rastie po roztopení snehu ako z vody. Ak chceme mať na dvore nízky a krásny trávnik, musíme trávu koncom apríla zostrihať a vyčesať z nej odumreté listy pomocou vertikutačných hrablí. V prípade, že chceme začať s výsadbou nového trávnika, teraz je na to vhodný čas (koniec marca/začiatok apríla). Pred jeho založením je nutné pôdu dobre prehnojiť. Zároveň je dôležité vybrať správny substrát, zarovnať nerovnosti na trávnatej ploche, ktoré spôsobila zima a zarovnať i okraje. Všetky tieto kroky nám do budúcna ušetria veľa času. Nový trávnik je vhodné kosiť až vtedy, keď narastie do výšky približne 7 – 8cm.

03 3.jpg

 

Jahodový záhon
V tomto čase je dobré myslieť aj na jahodový záhon. Odstránime z neho buriny, odumreté listy a odnože. Do pôdy pod jahody môžeme pridať síran draselný, ktorý podporuje tvorbu mäkkých pletív. Pre docielenie skoršej úrody môžeme záhon s trsmi jahôd prikryť napríklad čiernou polyetylénovou fóliou s otvormi pre jednotlivé rastlinky. Fólia zabraňuje rastu buriny, ale aj nadmernému vysychaniu pôdy a sčasti chráni plody pred znečistením.

04 3.jpg

Ak nie ste práve typ pre tieto či iné práce v záhrade, jarnú údržbu Vašej záhrady Vám zabezpečíme profesionálne a za výhodné ceny.

Zdroj: allworks.sk

Mohlo by Vás zaujímať:

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies