Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
komáre
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
komáre www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Komárov odpudí nielen repelent, ale tiež niekoľko známych rastlín

Štípance od komárov sú nielen nepríjemné, ale tiež predstavujú významné zdravotné riziko. Komáre sú považovaní za najnebezpečnejšie zvieracie parazity na svete, pretože prenášajú extrémne škodlivé choroby ako malária, žltá horúčka, vírus západného Nílu, horúčka dengue, filariáza a vírus zika. Komáre sú priťahovaní k ľuďom a ďalším zvieratám vďaka vôni oxidu uhličitého a ďalších lákavých vôní, ktoré vydávame. Našťastie existujú vône, ktoré môžu byť používané na to, aby komáre zostali preč z vášho dohľadu a to bez použitia chemikálií! Máme pre vás 8  záhradných rastlín, ktoré môžu slúžiť ako odstrašujúci prostriedok proti otravným komárom.

Levanduľa

levanduľa
levanduľawww.gettyimages.com

Príjemná vôňa levandule je vnímaná ako útočná pre komáre! Ako dodatočný bonus má levanduľa tiež antifungálne a antiseptické vlastnosti. Môžete ju vysadiť vo vašej záhrade, alebo v kvetináčoch, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vašich dverí a okien. Aby ste sa ešte lepšie ochránili, rozotrite si kvety na koži, aby ste uvoľnili ich olej.

Aksamietnica

aksamietnica
aksamietnicawww.gettyimages.com

Aksamietnica je ľahko rastúca kvetina, ktorá obsahuje thiophenes, ktorá má pre hmyz odpudzujúce vlastnosti. Táto rastlina je tak účinná pri odrádzaní komárov, os, chrobákov  a všelijakého ďalšieho hmyzu.

Pakost

pakost
pakostwww.gettyimages.com

Pakost je neuveriteľne atraktívna dekoratívna rastlina, ktorá môže tiež odradiť komáre a niekoľko druhov škodcov. Kým tieto rýchlo rastúce rastliny majú radi teplo, slnko,  taktiež  majú radi suché podnebie. Môžu byť tiež pestované na chladnejších miestach na plantáži a mali by byť často prerezávané.

Rozmarín

rozmarín
rozmarínwww.gettyimages.com

Táto rastlina je bežne používaná na aromatizáciu jedál, ale jej drevnatá vôňa je tiež účinná pri držaní komárov ďalej od vášho obydlia. Rozmarín je tiež skvelý, keď si budete chcieť užiť trochu času pri ohni bez neustáleho boja.

Mäta pieporná

mäta pieporná
mäta piepornáwww.gettyimages.com

Tu je ďalší bylinka, ktorá slúži k viacerým účely než len ku kulinárskemu použitie. Štúdie zistili, že olej z mäty piepornej môže odpudiť maláriu, filariální a žltú horúčku počas 60-180 minút.

Bazalka

bazalka
bazalkawww.gettyimages.com

Bazalka nie je len chutná bylina, ktorú môžete použiť pre sezónne obľúbené talianske jedlo, ale je to tiež šikovný prírodný odpudzovač komárov. Vďaka komplikovanému pachu, ktorý vychádza z listov, sa komáre radšej nepribližujú. V skutočnosti bola vykonaná štúdia, ktorá ukázala, že je bazalka potenciálne toxická pre komáre.

Vlnené klbko alebo kocúrnik obyčajný

kocúrnik obyčajný
kocúrnik obyčajnýwww.gettyimages.com

Budete vďační, že máte túto rastlinu vo vašej záhrade, lebo budete mať možnosť vychutnať si prechádzku vo svojej záhrade, bez toho aby ste utrpeli pár nepríjemných komárích štípancov. Štúdie ukázali, že táto rastlina je asi desaťkrát účinnejšia ako repelent pri odpudzovanie komárov.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.