Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Koronavírus znižuje u mužov plodnosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Koronavírus znižuje u mužov plodnosť www.gettyimages.com
22. októbra 2020 Správy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Koronavírus znižuje u mužov plodnosť, tvrdia izraelskí vedci. Covid-19 podľa nich neblaho ovplyvňuje produkciu spermií a ich hybnosť!

Aj mierna forma ochorenia novým koronavírusom môže mať podľa vedcov u mužov za následok neplodnosť. Túto skutočnosť tvrdia výsledky izraelskej štúdie vedenej doktorom Danom Aderkou zo zdravotného inštitútu Sheba. Podľa tohto doktora,  koronavírus poškodzuje funkciu semenníkov, spôsobuje pokles počtu spermií a znižuje ich hybnosť.

Koronavírus sa objavil v spermiách 13 percent nakazených mužov

Nová izraelská štúdia, o ktorej informoval denník The Jerusalem Post, prišla s tvrdením, že muži trpiaci ľahkým, stredne aj závažným priebehom koronavírusu môžu mať zníženú plodnosť.

Tím izraelských vedcov vedený doktorom Danom Aderkom zo zdravotného inštitútu Sheba objavil koronavírus v spermiách zhruba u 13 percent mužov pozitívnych na Covid-19. U týchto mužských pacientov sa znížila produkcia spermií o celých 50 percent, zvyšné spermie mali nižšiu hybnosť. Tento stav u mužov trval aj po 30 dňoch od stanovenia nákazy novým koronavírusom.

Covid-19 je schopný infikovať semenníky

Dan Aderka a jeho tím sa zamerali aj na mužov, ktorí chorobe Covid-19 podľahli. Posmrtné testy u 12 pacientov preukázali mierne až závažné zmeny v testikulárnych bunkách, ktoré v semenníkoch podporujú vývoj spermií a ktoré produkujú mužský pohlavný hormón testosterón.

Podľa Aderku je nový koronavírus schopný infikovať semenníky, pretože sa viaže na receptor ACE2, ktorý sa okrem semenníkov nachádza aj v bunkách pľúc, obličiek alebo srdca. Receptor ACE2 sa v rámci semenníkov nachádza v Sertoliho bunkách, ktoré podporujú dozrievanie spermií, a v  bunkách, ktoré produkujú testosterón. Keď sa koronavírus naviaže na receptor ACE2, tieto bunky ničia, čo podľa zistení doktora Aderku znižuje mužskú plodnosť.

Trvalý, alebo prechodný problém? Ani vedci nemajú odpoveď

Výskum izraelských vedcov zatiaľ neodhalil, či sú semenníky koronavírusom poškodené dlhodobo a tým pádom je v ohrození mužská plodnosť, alebo či ide o problém prechodného rázu. Pravdepodobne bude trvať niekoľko rokov, než na túto otázku nájdu vedci jasnú odpoveď.

ZDROJ: JenZeny.cz

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.