Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ovocné džúsy sú viac nezdravé než Coca-Cola. Vedci prezradili dôvod

reklama:
reklama:
29. septembra 2021 Správy od Diskusia()
džus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
džus www.gettyimages.com

Časté pitie ovocných štiav zvyšuje riziko predčasnej smrti úplne rovnako, ak nie viac, než pitie sladkých nápojov typu Coca-Cola, Fanta a pod.

Uvádza to štúdia, ktorú vykonali vedci z Emory University v americkom štáte Alabama. Podľa nich sú zdravotné benefity z ovocných štiav kupovaných v supermarketoch malé a ľudia skrze ne skonzumujú toľko cukru, že môžu počítať s problémami spojenými s obezitou. Vedci to popísali v časopise JAMA Open.

Hlavným zistením štúdie je, že ak človek pije denne 350 ml ovocnej šťavy kupovanej v supermarkete, má o 24 percent väčšiu šancu, že umrie predčasne. Oproti tomu pri pití populárnych sladkých nápojov zo supermarketov bola táto šanca “len” 11 percent. Výsledky sú tak alarmujúce, že vedci hovoria, že by sa malo začať diskutovať o tom, či neprestať označovať ovocné šťavy ako zdravé.

“Je pravda, že 100% ovocné šťavy obsahujú niektoré vitamíny a fytonutrienty, ktoré v kupovaných sladkých nápojoch nie sú, ale hlavnou ingredienciou v oboch prípadoch je cukor a voda,” uvádzajú vedci v štúdii. Cukor v šťavách možno síce označiť za prírodný, chemicky je ale úplne rovnaký ako ten, ktorý obsahuje napríklad Coca-Cola.

Nikto tento fakt doteraz príliš neskúmal, čudujú sa výskumníci. A to napriek tomu, že výskumy o príčinách obezity letia po celom svete. Dôvodom podľa nich môže byť práve všeobecná predstava o ovocnej šťave ako zdravom nápoji. “Zistili sme, že nadmerná konzumácia všetkých sladkých nápojov, aj ovocných štiav, je spojená s predčasnou smrťou,” zdôrazňujú vedci.

Celkom sa štúdie zúčastnilo 13 440 dospelých Američanov vo veku cez 45, ktorí nikdy nemali žiadne srdcové problémy. Výskumníci ich sledovali šesť rokov. Takmer 94 percent z nich uviedlo, že ovocné šťavy pravidelne pijú, kupované sladké nápoje pilo 80,9 percent ľudí. Počas sledovaného obdobia zomrelo zo skupiny 1000 osôb, 168 z toho na srdcové choroby.

Sladké nápoje pri testovaných predstavovali v priemere 8,4 percent z celkového denného príjmu kalórií. Čím väčšie toto percento bolo, tým sa zvyšovalo aj riziko smrti kvôli srdcovej chorobe. U najväčších “pijanov” sladkých nápojov, u ktorých číslo prevyšovalo 10 percent, bolo riziko týchto chorôb vyššie až o 44 percent.

Vedci hľadali odpoveď, prečo tomu tak je. Najskôr ich napadla obezita a pridružené choroby, ale potom zistili, že pitie sladkých nápojov zvyšovalo riziko srdcových chorôb aj u ľudí so zdravou váhou, takže to musí byť spojené s krvným tlakom, zápalmi alebo inzulínovou rezistenciou. “Sladké nápoje, či už dosladzované alebo ovocné šťavy, by mali byť limitované,” myslí si spoluautorka štúdie Jean A. Welshová. Výsledky ju osobne neprekvapili.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.