Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Páčia sa vám netopiere alebo vás skôr odpudzujú? Máme pre vás niekoľko zaujímavých faktov o týchto zvláštnych tvoroch

reklama:
reklama:
netopier
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
netopier www.gettyimages.com

Hoci by sa mohlo zdať, najmä v súvislosti s rozšírením epidémie koronavírusu z Číny, že netopier je pre človeka nesmierne nebezpečný, nie je tomu tak. Na celom svete existuje množstvo organizácií, ktoré sa starajú o záchranu netopierov a ich následný návrat do prirodzeného prostredia, pričom tiež študujú ich zvyky a správanie. Pôsobia tiež edukatívne a neúnavne vysvetľujú deťom i dospelým, že netopiere sú zaujímavé a veľmi potrebné, a zároveň vyvracajú mýty, ktoré si o nich ľudia odovzdávali z generácie na generáciu.

Mýty o netopieroch

Medzi najčastejšie mýty o netopieroch patrí presvedčenie, že sa jedná o nečisté zvieratá. Opak je však pravdou, pretože netopiere trávia starostlivosťou o svoju čistotu a zovňajšok podstatnú časť času. Majú veľmi prepracované čistiace metódy a s očistou pomáhajú tiež ostatným obyvateľom kolónie.

S týmto mýtom úzko súvisí ďalší, a to ten, že netopiere prenášajú rad chorôb a sú tak pre človeka veľmi nebezpečné. Ani s týmto tvrdením sa vedci nijako nestotožňujú, napríklad druh netopiera, ktorý obýva Austráliu, prenáša len jedinú chorobu, ktorá je priamo prenosná na človeka. Vírus, ktorý túto chorobu spôsobuje, bol však nájdený iba u 0,01% austrálskej netopierej  populácie, čo je zanedbateľné množstvo. Navyše, proti tomuto vírusu bola vyvinutá účinná vakcína.

Ľudia versus netopiere

Ako pre mnoho iných živočíšnych druhov, aj pre netopiere predstavujeme  najväčšieho nepriateľa my – ľudia. Ohrozujú ich domáci maznáčikovia, rôzne druhy pletív, najmä ostnatý drôt, často dochádza aj k ich zrážkam s automobilmi. Netopiere samozrejme trpia tiež úbytkom prirodzeného prostredia, ktorý je najmä dôsledkom plošného výrubu lesov. Ľudia si pritom často neuvedomujú, akou dôležitou súčasťou ekosystému netopiere sú. Užitoční sú napríklad tým, že výrazne napomáhajú opeľovaniu rastlín a tiež prenášajú semená. V Austrálii napríklad majú zásadný podiel na zachovaní a rozširovaní eukalyptových porastov, ktoré tvoria nenahraditeľnú súčasť jedálnička koál.

Unikátne lietajúce cicavce

Unikátnosť netopierov spočíva najmä v tom, že ako jediné cicavce dokážu lietať. Ich spôsob letu sa však napríklad od vtákov výrazne líši, pretože zatiaľ čo kostra krídel vtákov je pomerne pevná, u netopierov je tvorená viac kĺbmi a sú flexibilnejší, čo im umožňuje pohyb do všetkých strán.

Skvelí lovci

Netopiere patria medzi výborných lovcov a k lovu používajú echolokáciu aj sonar. Netopier potrebuje v lete iba tri sekundy na to, aby vyhodnotil, či je daný objekt vhodný na jedenie alebo nie, a ak nie je, obratne sa mu vyhne. Pomocou echolokácie hľadajú netopiere dokonca aj obľúbené druhy ovocia, pretože čuch príliš vyvinutý nemajú.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.