Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Shutterstock_303232937.jpg
Foto: www.imgur.com
18. augusta 2017 Dizajn Styler_Nabytok_k4z_F3new.jpg od
reklama:
reklama:

Pergola vo vašom dvore

Obľúbenou a účelnú stavbou v záhradách je pergola. Poslúži ako miesto na príjemné posedenie, a ak je porastená rastlinami, vznikne pritienenie. V čom musíte mať jasno, skôr ako si ju dáte na zvolené miesto?

Shutterstock_203365609.jpg
Foto: www.imgur.com

Nič nové pod slnkom

Kto si myslí, že pergoly sú „vynálezom“ posledných desaťročí, mýli sa o pekných pár stoviek rokov, dokonca o pár tisícročí. Najmenej dve storočia pred naším letopočtom boli pergoly bežnou oporou pre vinič, obľúbené boli v záhradách Orientu, v antike a neskôr aj v európskych zámockých záhradách.

Povojnové obdobie u nás čisto rekreačným záhradám moc neprialo – a pergoly medzi záhonmi zemiakov a cibule alebo v susedstve kurínov, to snáď nikoho ani nenapadlo.

Shutterstock_140808661.jpg
Foto: www.imgur.com

Kedy začať so stavbou

Je dobre, že pergoly už opäť našli svoje miesto v záhradách. Postaviť konštrukciu svojpomocne zvládne šikovný laik za niekoľko dní. Stavať sa dá od jari do jesene, pochopiteľne čím skôr bude pergola stáť, tým dlhšie si ju ešte ten istý rok užijete.

Vhodné miesto

Pergola má byť miestom na oddych a posedenie s priateľmi, vyberajte preto polohu chránenú pred vetrom a prístupom z domu. Pergola môže stáť na terase domu, poslúži ako prístrešok pre grilovanie či miesto s krbom alebo zatieni ako prístrešok vstupný priestor domu.

Shutterstock_203365615.jpg
Foto: www.imgur.com

Svojpomocne, alebo profesionálne?

Jednoduchú pergolu zvládne šikovný laik postaviť za niekoľko dní. Hotové pergoly možno tiež zakúpiť v obchodných sieťach Baumax, Bauhaus, Obi, na záhradných veľtrhoch a výstavách. Alebo si môžete pergolu nechať postaviť odbornou firmou (prípadne si od nej nechať zhotoviť jednotlivé diely a stavbu zmontovať sami).

Každý spôsob má svoje: stavba svojpomocne býva relatívne najlacnejšia, hotové pergoly sú zase rýchlou stavebnicou daných rozmerov. Pergola postavená odbornou firmou býva finančne nákladnejšia, ale – ušetríte čas, firma rešpektuje želania zákazníka podľa jeho predstáv a fantázie a na zhotovené dielo poskytuje záruku minimálne dvojročnú.

Shutterstock_219872236 1.jpg
Foto: www.imgur.com

Materiál

Najčastejším materiálom pre stavbu je drevo: je najlacnejšie, ale najmenej vhodné je drevo smrekové, príliš sa nehodí ani drevo jedľové, ktoré sa pri opracovaní štiepa.

Lepšie je drevo borovice, má však vyšší obsah smolných látok (ronia živicu až po opracovaní), smrekovec má dobrú odolnosť proti poveternostným vplyvom, ale drevo sa často „trhá“.

Z domácich listnáčov sa na pergoly používa drevo dubu alebo buku. V posledných rokoch prišlo do módy drevo červeného (kanadského) cédru – má vysoký obsah živičných látok a nepotrebuje prakticky žiadnu impregnáciu proti hmyzu ani drevokazným hubám a má dlhú životnosť. Cenovo je to ale dosť vysoký nadštandard.

Montážne a spojovacie prvky pergoly by mali byť z nerez materiálu alebo povrchovo dobre ošetreného kovu. Nezabúdajte, že ako drevo, tak i kov budú celoročne dlhé roky vystavené nepriazni počasia a dôkladnosť v príprave materiálu sa oplatí!

Shutterstock_253964908.jpg
Foto: www.imgur.com

Zastrešenie a zatienenie

Zastrešením pergoly získame vonkajší priestor, ktorý sa dá využiť v teplých dňoch aj za nepriaznivého počasia. Zatienenie zase oceníte, ak je terasa s pergolou orientovaná tak, že je celodenne oslnená.

Zastrešenie by malo byť ľahké, aby zbytočne nezaťažovalo konštrukciu: kanadský šindeľ v rôznych farbách alebo ľahké a farebné trapézové plechy sú vhodné ako trvalé zastrešenie aj zatienenie zhora.

Do obľuby prichádza polykarbonát (makrolon) o sile okolo jedného centimetra – na strechu pergoly sa hodí, pretože je naozaj ľahký, pevný, prepúšťa svetlo a má dlhú životnosť. Jednoduché a mobilné zatienenie strechy i bokov pergoly predstavujú rohože, ktoré sa dajú na zimu zmotať a uskladniť.

Shutterstock_289807514.jpg
Foto: www.imgur.com

Zelená záclona

Najkrajšie zatienenie vytvoria časom popínavé rastlinky, ktoré oblečú pergolu do zeleného. Než vzrastú tie trvalé (napríklad brečtan, pavinič, plamienky, zemolezy), rovnakú službu urobia rýchlo rastúce popínavé letničky (popínavá fazuľa, povojník, Kobe, hrachor).

D741cc50f6a724987c0214fe20b7ea58.jpg
Foto: www.imgur.com

Ochrana pred vetrom

Vietor môže znepríjemniť posedenie vonku aj za slnečných dní, preto v pergole pamätajte na zástenu z veternej strany. Môžu to byť sťahovacie rolety zo silného plátna, trstinové alebo bambusové rohože, rošty s výpletom a podobne. Aj v tomto prípade sa dajú využiť popínavé letničky a trvalky.

Shutterstock_303232937.jpg
Foto: www.imgur.com

Obstarávacie náklady

Najjednoduchšiu pergolu tri metre dlhú a dva metre širokú môžete kúpiť pri stavbe svojpomocou prakticky za cenu materiálu. Podľa druhu dreva, spojovacích a kotviacich prvkov si ľahko spočítate, že konštrukcia sa dá zaobstarať aj za 30 eur.

Firmy, ktoré pergoly stavajú, väčšinou nemajú cenníky hotových výrobkov – záleží na veľkosti stavby, druhu dreva a doplnkoch (parapety, výplety a zábradlia, hrantíky na kvety), ktoré si zákazník vyberie, z toho potom vychádza cenová kalkulácia celej stavby.

Výrobou pergol sa zaoberá veľa stolárov i malých stavebných firiem. Niektoré z nich predávajú jednotlivé impregnované a natreté prvky konštrukcie aj kotviaci a spojovací materiál , z ktorých si vy sami zostavíte požadovaný tvar a veľkosť pergoly.

Shutterstock_319255367.jpg
Foto: www.imgur.com

Rozmery pergol

Odporúčaná výška zastrešenej pergoly by nemala presahovať dvesto dvadsať centimetrov, vyšší priestor chýba intimite pre príjemný pocit pri odpočinku. Plošné rozmery prispôsobte svojim potrebám, napríklad veľkosti terasy alebo priestorom medzi budovou a múrom, kde budete pergolu stavať.

Shutterstock_322034180.jpg
Foto: www.imgur.com

Nábytok

Záhradný nábytok, ktorý neodmysliteľne patrí k odpočinkovému kútu pod pergolou, by mal ladiť s jej konštrukciou. K drevu je možné zaobstarať aj kovový nábytok, pokiaľ je na zemi dlažba alebo betón, kombinácia kovu a výpletu je tiež zaujímavá.

Krásny a kvalitný drevený alebo prútený nábytok sa hodí ku každej pergole, len je vhodné zladiť odtiene dreva. Opatrne s lacnými plastovými stolíkmi a stoličkami: dobre sa na nich nesedí a celkový dojem z krásneho posedenie väčšinou pokazia.

reklama:

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies