Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Aaf18a6e5baffb7f517c5fc2e3a4811c.jpg
reklama:
reklama:

Podlahové kúrenie a rôzne druhy krytín, ako sa znášajú?

Je dobré vedieť dopredu, čo od podlahy očakávate.

Chcete podlahu, ktorá bude pôsobiť teplým dojmom alebo takú, ktorá zvládne vysokú záťaž?

V každom dome existujú priestory, kde je podlaha namáhaná oveľa viac ako v iných miestach. Jedná sa o kuchyňu, chodbu a kúpeľňu. Oproti tomu v spálni či v detskej a obývacej izbe toľko času denne netrávite. V neposlednom rade je nevyhnutné zvážiť druh vykurovania, a to podlahové, krbom alebo si dať radiátory..

Drevená podlaha

Pravdepodobne jeden z najčastejšie používaných materiálov. Drevo vytvára nielen pocit teplého obydlia, ale aj teplo dobre akumuluje, a tak i fyzický pôžitok z tepla pocítite aj niekoľko hodín po ukončení vykurovania.

To, čo je však jeho výhodou, je v prípade podlahového kúrenia tiež jeho silným negatívom, ktoré vás môže od kúpy odradiť. Aj napriek tomu, že výrobcovia dnes vyrábajú mnoho typov podláh, ktoré sú drevené, a napriek tomu sú pre podlahové vykurovanie vhodné, nie je tak jednoduché s nimi pracovať v kombinácii napríklad s keramickou dlažbou, ktorá má úplne odlišný spôsob ohrevu. Pri drevených podlahách je nutné kúriť veľmi pozvoľna a na prevádzkovú teplotu sa tak dostanete mnohokrát až po niekoľkých hodinách, ktoré aj tak musíte platiť, aj keď ešte nemáte teplo.

Počítajte tiež s tým, že drevo je prírodný materiál, a tak je nutné dodržiavať optimálnu hodnotu vlhkosti medzi 40-60%. Pri nižšej vlhkosti dochádza k vysychaniu dreva a tvoria sa trhliny, naopak pri vyššej vlhkosti môže drevo doslova vystúpiť nad úroveň okolitej časti podlahy. Drevené podlahy sa dnes vyrábajú v mnohých prevedeniach ako napríklad viacvrstvové plávajúce podlahy, klasické palubovky či parkety.

Keramická podlaha

Keramická dlažba patrí medzi najtypickejšie riešenie do namáhaných alebo vlhkých priestorov. Nevytvára síce taký dojem teplej miestnosti, ale za to sú jednoduché na údržbu a vydržia aj pomerne výrazné zaťaženie.

V kombinácii s podlahovým kúrením sa jedná o bezproblémovú podlahovú krytinu. Oproti drevu ale nemá tak veľkú schopnosť akumulovať teplo. Je preto vhodné mať v miestnosti krbové kachle, ktoré dodajú vášmu telu príjemné teplo..

Venis pavimento ceramica bianco carrara.jpg

Korková podlaha

Ďalší typ v dnešnej dobe často používaných podláh. Medzi pozitívne vlastnosti korku patrí jeho pružnosť a vyššia odolnosť. Pokládka je aj vhodná do detských izieb, kedy pri občasnom spadnutí malých detí nie je dopad toľko tvrdý.

Korok je tiež veľmi teplý materiál a tým sa aj stáva vhodným adeptom do spální a detských izieb. Aj napriek tomu, že je jeho odolnosť pomerne vysoká, nevydrží všetko, a tak položenie tohto typu podlahy do kuchyne či predsiene nie je príliš vhodné. Ďalej nemá rád vlhkosť a v silnej vrstve ho nie je možné používať v kombinácii s podlahovým kúrením, pretože je to veľmi dobrý izolačný materiál.

пробковый пол.jpg

AKO VEĽMI JE DOBRÉ RIEŠIŤ ÚDRŽBU?
Údržba podlahy závisí vždy od zvoleného riešenia. Niektoré typy podláh majú údržbu veľmi jednoduchú a iné ako trebárs v prípade drevenej podlahy je údržba viac náročná. Na tento parameter sa vždy starostlivo popýtajte a porovnajte si niekoľko možných typov materiálov vedľa seba.

Zvážte, či budete schopní udržiavať podlahu aj za dlhšiu dobu ako iba v prvých piatich rokoch. V neposlednom rade tiež záleží na povrchovej úprave podlahy. Tá udáva nielen možné riešenia údržby, ale aj vizuálnu podobu materiálu.

 

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies