Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vaječné škrupiny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Prelejte ich horúcou vodou a získate domáci zázrak

Hoci ich obyčajne vyhadzujeme alebo schovávame susedke, ktorá chová sliepky, vaječné škrupiny je možné znova použiť aj k rastlinám. Dodajú im potrebný vápnik aj draslík. Čo poviete na čaj z vaječných škrupín?

Vaječné škrupiny
www.gettyimages.com

Prečo práve „čaj“ z vaječných škrupín?

Čaj v spojení s vaječnými škrupinami znie trochu zvláštne. Asi by sme mohli povedať skôr odvar. Avšak autor knihy o domácich prostriedkoch, ktorými môžete rastlinám prilepšiť, nazval svoj recept práve čajom. Jeff Gillman vo svojej knihe prezradil, že čaj z vaječných škrupín používa a odporúča každému, kto chce maximálne využiť odpad z domácnosti pre blaho svojich rastlín.

Príprava je jednoduchá

Vaječné škrupiny obsahujú dva dôležité prvky. Tými sú vápnik a draslík. Pokiaľ škrupiny k rastlinám zakopete alebo ich len rozdrvíte, budú sa rozpadať pozvoľna a uvoľnenie týchto prvkov potrvá pomerne dlhú dobu. Rýchlejším, takmer okamžitým riešením je zaliatie rozdrvených škrupín horúcu vodu. Čaj nechajte deň odstáť, potom zlejte a zalievajte rastliny. Z jednej škrupiny sa do vody vylúhujú až 4 mg vápnika.

Prínosy čaju z vaječných škrupín

Vápnik a draslík rastlinám rozhodne svedčia. Ich nedostatok môže byť viditeľný predovšetkým na mladých lístkoch. Prejavuje sa zakrpateným rastom a škvrnitosťou. Vápnik pomáha dozrievaniu pletív rastlín, elasticite buniek a ich deleniu. Vďaka vápniku lepšie dozrieva koreňový systém a jeho obsah v pôde napomáha aj klíčeniu semien. Rastliny ho potrebujú po celú dobu svojho rastu.

Čaj zo škrupín môžete použiť na záhone aj do kvetináča

Odporúča sa použitie koncentrovanejšieho čaju pre rastliny na záhone. Voda z 5 až 6 vaječných škrupín je vhodným doplnením vápnika pre zeleň v záhone, zatiaľ čo pre rastlinu v kvetináči znižuje množstvo použitých škrupín na dve až tri. Zalievanie čajom zo škrupín odporúča Gillman v týždenných až dvojtýždňových intervaloch.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.