Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zbieral prázdne fľaše
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zbieral prázdne fľaše www.gettyimages.com
7. októbra 2020 Architektúra od Diskusia()
reklama:
reklama:

Roky zbieral sklenené fľaše. Čo z nich spravil? Výsledok Vás ohromí!

Mnohí veria, že domy z fliaš sa môžu objaviť len v sci-fi filme. Realita je však taká, že niektorí nadšenci pre sklenené fľaše, ich vedia využiť ako stavebný materiál. Hlavné postavy tohto článku už niekoľko rokov žijú v dome z fliaš, ktorý si vlastnoručne postavili. O tomto nápade premýšľali 20 rokov a ako vidieť, nakoniec si svoj starý sen splnili!

01 19.jpg
Foto: www.imgur.com

Prvý dom zo sklenených fliaš bol postavený v USA na začiatku minulého storočia. Podľa legendy si ho vybudoval William Peck, ktorý bol obrovským milovníkom piva. Preto si ako stavebný materiál zvolil pivové fľaše. Samotný dom stál pomerne dlho a bol zbúraný až v roku 1980. Pred nejakým časom dokonca aj známa pivovarská firma Heineken vyrobila špeciálne fľaše vo forme tehál!

V 80. rokoch sa Rus Vladimír Sysa, dozvedel o existencii týchto nezvyčajných domov z nemeckého časopisu. Od tej doby mal v hlave myšlienku, že si niečo podobné vybuduje aj pre seba a svoju rodinu.

02 19.jpg
Foto: www.imgur.com

Stavba začala koncom 80. rokov a už v tej dobe bolo v jeho byte uložených 4000 fliaš šampanského!

Svoj stavebný materiál si zbieral niekoľko rokov. Jeho zdrojom sklenených fliaš boli parkovisko a kontajnery určené na sklo. Navyše slušný počet dostal aj od svojich priateľov. Na každú oslavu mu kupovali fľašu šampanského, pretože vedeli, že tieto fľaše bude potrebovať. Keď sa o jeho pláne dozvedeli aj okolití susedia, začali mu k bráne domu prinášať kontajner so sklenenými nádobami, aby to nemal ďaleko.

03 19.jpg
Foto: www.imgur.com

Samozrejme, neboli to len fľaše. Vo svojom voľnom čase tvrdo pracoval na svojom projekte, nakreslil stovky skíc a vyvinul stavebné technológie. Neskôr si nakúpil aj ďalšie stavebné materiály.

04 19.jpg
Foto: www.imgur.com

Jeho hlavným pomocníkom bola manželka Ľudmila, ktorá spolu so svojou vnučkou umývali fľaše a kontrolovali, či nie sú prasknuté. Neskôr sa k nemu pridala aj na konštrukciu domu a vďaka tomu sa stala jeho hlavnou múzou. Keď sa práce skončili, dom bol ich spoločným darčekom na zlatú svadbu.

05 19.jpg
Foto: www.imgur.com

Vďaka fľašiam už nemusia v zime smrkať nosy, pretože všetky stavebné materiály vytvárajú špeciálny vzduchový vankúš, ktorý zaisťuje teplú zimu a chladnejšie leto. Okrem toho, Ľudmila si nevie vynachváliť fľaškovú vežu, kde si pestuje rastlinky a zeleninu. V budúcnosti si tam plánuje vybudovať kvalitný skleník.

06 18.jpg
Foto: www.imgur.com

Čo sa týka ich neobvyklého domu, už neraz sa im naskytla ponuka predať ho za nemalú sumu. Oni však jednohlasne túto možnosť odmietli a nevedia si predstaviť, že by sa ho museli vzdať. Okrem hlavnej budovy je na piatich hektároch vybudovaná aj sauna s bazénom. Muž si tiež vybudoval alej, ktorá je ako inak, tiež postavená zo sklenených fliaš.

07 17.jpg
Foto: www.imgur.com

Na splnenie svojho sna pracovali približne 20 rokov, počas ktorých spotrebovali tony cementu a asi 8000 sklenených fliaš. Výsledok je obdivuhodný a obaja manželia tvrdia, že všetka ťažká práca za to stála.

08 16.jpg
Foto: www.imgur.com

Zo začiatku si mužovi kolegovia robili z jeho práce posmešky a mysleli si, že sa zaoberá hlúposťami. Teraz im však vytrel zrak a je známy takmer po celom svete!

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.