Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
0000.jpg
2. júla 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Rotácia rastlín v zeleninovej záhrade

Ako striedať jednotlivé druhy zeleniny v záhrade, aby sme dosiahli väčšiu úrodu a vyhli sa škodcom

Pestovanie rovnakého druhu zeleniny na tom istom mieste rok čo rok môže spôsobovať viacero problémov. Monokultúra tej istej zeleniny môže byť ľahkým cieľom pre škodcov a choroby, čo si pri veľkých komerčných výsadbách vyžaduje použitie pesticídov. Aj živiny v pôde sa vyčerpajú ak sa v nej bude pestovať ten istý druh zeleniny. Kvalita pôdy je po takomto pestovaní oslabená a zhutnená do takej miery, že veľkopestovatelia sú nútení tento problém riešiť syntetickými hnojivami a použitím strojov.

I keď malí záhradkári nepestujú tak intenzívne ako veľkopestovatelia, môžu sa stretnúť s rovnakými problémami len v menšej mierke. Väčšina záhradkárov pritom nechce používať pesticídy a syntetické hnojivá.

Týmto problémom sa však dá ľahko vyhnúť ak budeme jednotlivé druhy zeleniny rotovať. Princíp je veľmi jednoduchý – rovnaký druh zeleniny by nemal byť pestovaný rok čo rok na tom istom mieste. Takéto striedanie plodín má dve hlavné výhody:

• redukuje množstvo výskytu škodcov a chorôb

• nedochádza k rýchlemu vyčerpaniu živín v pôde

V kombinácii s ostatnými metódami organického pestovania (boj proti škodcom a chorobám, odburiňovanie a starostlivosť o pôdu), je rotácia rastlín výborná metóda ako dosiahnuť väčšiu a kvalitnejšiu úrodu.

Ako funguje rotácia rastlín

V prvom rade je dôležité rozdeliť si zeleninovú záhradu na segmenty, v ktorých budeme pestovať jednotlivé druhy zeleniny. Z tohto pohľadu sú výhodnejšie trvalo vyvýšené záhony, ktoré nemenia svoje miesto takže presne vieme, kde bolo čo nasadené. V prípade používania klasického preorávania záhrady sa musíme spoľahnúť na našu pamäť a odhad. Ďalším krokom je výber rastlín, ktoré vysadíme do jednotlivých záhonov. V prípade striedania jednotlivých skupín druhov zeleniny v záhonoch, získajú rastliny výhodu oddýchnutej pôdy každý rok.

Väčšina schém rotácie rastlín je založená na striedaní druhov zeleniny rozvrhnutom do troch až štyroch rokov, keďže tento čas je potrebný na redukciu škodcov a chorôb v pôde.

Tradičný prístup rotovania zeleniny

Tradičný prístup rotovania zeleniny je dobre mienený no má viacero nedostatkov. Odporúča rozdelenie plodín do štyroch hlavných skupín: strukoviny (zelená fazuľka, hrach, fazuľa, bôb), “koreňová” zelenina (mrkva, zemiaky, cibuľa, reďkev, repa, šalotka, cesnak, kvaka), listová zelenina(špenát, kel, kapusta, kaleráb, brokolica, mangold) a plodová zelenina (paradajka, kukurica, uhorka, tekvica, cukina, baklažán)

Limity tradičného prístupu

Takéto zjednodušené skupiny rastlín však neberú do úvahy nároky na výživu a spôsob akým rastú. Napríklad, zemiaky a paradajky sa na prvý pohľad príliš nepodobajú, no sú členmi rovnakej skupiny rastlín (čeľaď ľuľkovité). Podľa tradičného prístupu by tieto druhy zeleniny mohli nasledovať vo výsadbe hneď po sebe, no keďže patria do rovnakej skupiny, budú priťahovať rovnakých škodcov a čerpať z pôdy rovnaké živiny.

Moderný prístup rotovania rastlín

Pre dosiahnutie bohatej úrody je potrebné striedať rastliny v jednotlivých záhonoch s prihliadnutím na dve zásady:

  1. rotovanie rastlín podľa skupín do ktorých patria – Zelenina z rovnakej skupiny by sa mala sadiť na rovnaké miesto minimálne po štyroch rokoch.
  2. striedavé obmieňanie rastlín, ktoré si vyžadujú veľa živín s tými, ktoré ich potrebujú menej – Živiny (najlepšie vo forme kompostu) dodávame do pôdy v roku, v ktorom pestujeme zeleninu náročnú na živiny.

Takéto striedanie rastlín ponúka väčšiu flexibilitu a variabilitu vo výbere rastlín, ktoré budeme v jednotlivých záhonoch pestovať.

Rozdelenie druhov zeleniny podľa skupiny do ktorej patria:

Skupina zeleniny Drhuhy zeleniny
Kapustovité brokolica, ružičkový kel, všetky druhy kapusty, karfiol, kel, pak choi, reďkev, kvaka, rukola, mizuna
Strukoviny Hrach, fazuľa, zelená fazuľka, bôb
Ľuľkovité Rajčiak, zemiaky, baklažán, paprika
Cesnakovité Cesnak, všetky druhy cibuľe, šalotka, pažítka, pór
Koreňová zelenina Mrkva, petržlen, zeler, fenikel, koriander, paštrnák, kôpor
Tekvicovité Cukina, uhorka, tekvica, melón
Klinčekotvaré Mangold, červená repa, špenát
Ostatné Všetky druhy ovocia, oregano, rozmarín, bazalka, šalát, artičoky, špargľa, kukurica, okra, žerucha, hadomor, čakanka

Rozdelenie druhov zeleniny podľa nárokov na živiny:

Zelenina s nízkymi nárokmi na živiny Zelenina s vysokými nárokmi na živiny
Rukola, strukoviny, červená repa, koreňová zelenina, čakanka, väčšina byliniek, kel, paštrnák, hrach, mangold, šalát a podobná listová zelenina Kukurica, uhorky, baklažán, cesnak, paprika, okra, zemiaky, tekvica, kvaka, rajčina, melón, cukina, brokolica, artičoky, ružičkový kel, kapusta, karfiol, kaleráb, zeler, cibuľa, pór

Plánovanie rotácie rastlín

Vedieť ako máme rastliny rotovať nám však nepomôže ak hneď po prvom roku zabudneme, kde sme pestovali jednotlivé druhy zeleniny. Stačí si nakresliť jednoduchý náčrt záhonov vďaka ktorému budete mať prehľad.

Príklad rotácie zeleniny v záhone:

rok 1: Obohatíme záhon o 5cm vrstvu kompostu, jemne zapracujeme do pôdy a nasadíme zemiaky alebo rajčiaky.

rok 2: Na jar vysadíme ľadový šalát a po zbere môžeme pestovať mrkvu (v tej istej sezóne)

rok 3: Znova pridáme kompost a vysadíme tekvicu alebo uhorky

rok 4: Nasadíme Strukoviny (napríklad zelenú fazuľku, fazuľu, hrach)

rok 5: Pridáme kompost a môžeme pestovať napríklad cibuľu

rok 6: …

ZDROJ: chovatelahospodar.sk

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies