Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb 27 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
6. septembra 2018 Správy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Smiali sa mi, keď som povedala, že bývam v opustenom bunkri. Keď však videli, ako som ho prerobila, ostali v nemom úžase

Počas 2. svetovej vojny boli po celej Európe postavené stovky protibombových krytov a bunkrov. Tie slúžili všetkým obyvateľom, keď hrozilo bombardovanie. Tieto kryty boli vysoko efektívne, pretože boli postavené obvykle vo svahoch a pri ich výstavbe sa nešetrilo ani betónom, ani oceľou. Vďaka ním sa zachránili životy tisíce civilistov.

Asi v roku 1942 bol postavený aj tento bunker vo Veľkej Británii. Mal slúžiť ako útočisko pre ľudí v prípade vojnového konfliktu a ako ochrana pri bombardovaní. Potom, čo skončila 2. svetová vojna, bunker začal strácať svoj význam a jeho stav sa začal výrazne zhoršovať a upadať.

01 23.jpg

Bunker by pravdepodobne zanikol, keby nebolo ženy menom Elizabeth Struttonová, ktorá sa rozhodla bunkra vdýchnuť nový život. Bunker a priľahlý pozemok ju stál približne 176 tisíc eur.

02 18.jpg

Aj keď niekomu pripadala táto investícia ako nelogická, a to najmä v čase hospodárskej krízy, Elizabeth svoje rozhodnutie neľutuje a pri pohľade na prestavaný bunker rozumieme prečo.

03 18.jpg

Vnútro bunkri prešlo neuveriteľnú premenou. Z provizórnych miestností určených na úkryt ľudí vytvorila Elizabeth krásny byt. Na obrázku vidíte, ako to vyzeralo dovnútra pred rekonštrukciou.

04 16.jpg

Dispozície sa nezmenili, predsa búrať metrovej stene spevnené oceľou je celkom problém, ale ostatné časti bunkra, ako napríklad ventilačný systém, rozvody a izolácia boli kompletne vymenené a zmodernizované.

05 16.jpg

Aby bolo v bunkri aj bežné svetlo, bolo navrhnuté originálne riešenie. Namiesto technických rúr z pôvodného bunkra osadili také slnečné rúry, ktoré privádzajú dovnútra denné svetlo.

06 13.jpg

Pri pohľade na tieto fotografie interiéru by asi nikto netipoval, že sa nachádza v protibombovom kryte.

07 12.jpg

Elizabeth má teraz k dispozícii tri spálne, obývacia izba, dve kúpeľne a priestrannú kuchyňu.

08 9.jpg

Bolo potrebné urobiť veľa kompromisov pri prerábanie bunkri, ale výsledok stojí za to. Elizabeth hovorí, že žije na najlepšom mieste na svete.

09 8.jpg

Elizabeth často navštevujú aj veteráni a vojnoví nadšenci, ktorí sú tiež uchvátení tým, ako dokázala starý protibombový bunker pretvoriť do takej súčasnej podoby.

10 5.jpg

Stačilo len trochu nadšenia a kreativity a s bežným rozpočtom bol tento starý bunker premení na útulný domov.

12 2.jpg

Tento domov má však oproti iným jednu výhodu. Nedajbože v prípade vojnového ohrozenia si Elizabeth asi nedokáže zvoliť bezpečnejšie miesto, kde by mohla byť, pretože jej domov dokáže odolať aj priamemu bombovému útoku. A to je už niečo.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.