Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gettyimages 545865973 58fe16505f9b581d59a5f6d4.jpg
19. septembra 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Spálňa pre alergika, ako ju zariadiť?

Ak trpíte alergiou alebo vaši blízki, spálňa bude pravdepodobne jednou z problémových oblastí.

Ľudia trávia veľa času v spálni, a ak je tu prach, roztoče alebo ďalšie alergény, bude sa alergia naďalej prejavovať. V takom prípade je čas konať a urobiť spálňu nealergennou zónou. 

Gettyimages 545865973 58fe16505f9b581d59a5f6d4.jpg

Začnite posteľou a prikrývkami

Mali by ste najprv zničiť roztoče, ktoré spôsobujú alergie a astmu. Najčastejšie sa nachádzajú v posteľnej bielizni, presne tam, kde spíte.  Roztoče často vyhľadávajú koberce. Preto je ideálna drevená podlaha alebo linoleum.

Kúpte si prikrývky z umelých materiálov. Roztoče sa v nich síce šíria rovnako ako u páperových, majú však jednu nespornú výhodu. Dajú sa pravidelne prať pri vyššej teplote. Už pri teplote 60 °C roztoče zomierajú, niektoré syntetické materiály znesú aj 90 °C. Aby ste sa pravidelne zbavovali roztočov, bolo by ideálne oprať svoju prikrývku každý týždeň. 

Ak nemôžete zabezpečiť takú podlahu a musíte mať koberec, použite vysávač s filtrom HEPA na vysávanie aspoň raz alebo dvakrát týždenne. Ak ste alergický, použite masku pri vysávaní. Zbavte sa roztočov a všadeprítomného prachu.

Prach je ďalší problém, ktorý je potrebné vyradiť. Najlepšie to môžete dosiahnuť odstránením nepotrebných vecí zo spálne, ako sú okenné rolety, závesy alebo ťažké textílie.  

V spálni udržujte vlhkosť vzduchu 50 %. Vlhkejšie prostredie podporuje rozmnožovanie roztočov, preto dajte zo spálne preč všetky kvety. Nielen tie kvitnúce, ale aj ostatné, ktoré kvôli pravidelnému polievaniu zvyšujú vlhkosť v miestnosti.

Fotolia_63304703_subscription_monthly_m.jpg

Ideálnym pomocníkom je čistička vzduchu

Odporúča sa tiež vyhýbať dekoratívnym predmetom, knihám a časopisom, na ktorých je prach usadený. V najlepšom prípade by mali byť všetky tieto veci v inej miestnosti, aby sa prach nemusel utierať tak často. 

Alergikom pomáhajú aj čističky vzduchu, ktoré dokážu zachytiť prachové častice, alergény, vírusy a baktérie. Aj domáce zvieratá, ktoré sú významným nosičom alergénov, by nemali mať prístup do spálne.  Teplota miestnosti je tiež dôležitá, pre alergikov ideálna nočná teplota je 18 stupňov Celzia. V spálni je najlepšie podlahové vykurovanie ..

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies