Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
upratovanie www.gettyimages.com
reklama:
reklama:

Špičkové upratovacie tipy a triky, vďaka ktorým budete upratovať svoju domácnosť častejšie!

Dnes sme pre Vás zhromaždili tie najlepšie odporúčania, najmä pre tých ľudí, ktorí nemajú radi upratovanie, ale na druhej  strane nie sú ochotní žiť v neporiadku.

1. Tekuté mydlo pomáha udržať umývadlo čisté po dlhú dobu.

Aby Vaša kúpeľňa bola čistá, namiesto bežného typu mydla používajte tekuté mydlo. Bežné mydlo zanecháva škvrny na umývadle, ktoré je ťažké odstrániť, zatiaľ čo tekutý druh mydla šetrí veľa času.

2. Ak často čistíte „väčšie škvrny“, nebudete musieť toľko drhnúť podlahu.

K tomu, aby sa podlaha nemusela často čistiť, stačí len dávať pozor na „väčšie škvrny“. Odtiaľ sa špina zvyčajne rozširuje po celom dome. Najväčšie  škvrny možno spravidla nájsť na chodbe a priestore okolo skrine. Aby bolo Vaše miesto upratané, čistite tieto oblasti najlepšie raz denne.

3. Vyčistite toaletu bez každodenného čistenia.

Stačí si pre kúpeľňu zvoliť univerzálny čistiaci prostriedok a naliať ho do  stojana na toalete. Týmto spôsobom zakaždým, keď použijete toaletu, budete ju môcť vydezinfikovať. Navyše tento tip prevencie pomáha znížiť zlý zápach.

4. Skladovacie systémy pomáhajú udržiavať čistotu.

Ak máte dobrý skladovací systém a ak sú Vaše veci kde by mali byť, budete môcť upratovať menej často. Namiesto použitia nudných plastových kontajnerov odporúčajú dizajnéri byť kreatívny v ukladaní vecí. Napríklad namiesto čelnej dosky môžete umiestniť skriňu so zásuvkami, pridať do kuchyne vertikálne  police a usporiadať veci tak, ako chcete.

5. Ak nepoužívate papier, nebudete mať veľa odpadu.

Papierové poukážky, noviny, listy a časopisy sú zbytočné veci, pri ktorých len potrebujete nájsť spôsob, ako sa ich zbaviť. Neodkladajte to. Zbavte sa častých odpadkov z papiera a proces čistenia Vám potom nezaberie toľko času.

Výkresy Vašich detí môžu byť digitálne, takže ich majstrovské diela nebudú na Vašom stole.
Všetky účty možno uchovávať v digitálnom formáte.

Bonus: Táto metóda je mimoriadne dobrá pre životné prostredie!

Môžete prispieť k ochrane prírody tým, že odmietnete používať papier.

6. Ak v kúpeľni vetráte, môžete sa vyhnúť plesniam.

Po sprchovaní, alebo vani je nutné vyvetrať  kúpeľňu. Forma plesne sa vytvára veľmi rýchlo v podmienkach s vysokou vlhkosťou a teplotou. Je veľmi ťažké odstrániť plesne a zaberie to veľa času. Dobré vetranie zabraňuje objavovaniu  húb a plesní a  šetrí Vám  to veľa času pri čistení.

7. Osviežovače vzduchu znižujú množstvo prachu.

Osviežovač vzduchu nedovolí, aby na nábytku zostal prach, takže  je to niečo, čo absolútne potrebujete, ak sú deti alebo ľudia trpiaci alergiami vo Vašom dome. Mali by ste však byť opatrní pri jeho používaní, pretože ak je vlhkosť 40-50%, výsledok bude opačný.

8. Kúsky citrónu Vám pomôžu zbaviť sa nepríjemného zápachu odpadkového koša.

Kúsky citrónu umiestnené na dne koša môžu zabrániť vzniku zlých zápachov. Avšak, toto je extrémne opatrenie, ktoré je však vhodné, ak očakávate, že hostia dorazia každú minútu a Vy nemáte dostatok času na upratovanie. Nezabudnite, že používanie kúskov citróna nebráni reprodukcii  baktérií a nevyrieši skutočný problém.

9. Odkladacia krabička na veci v hale zabráni tomu, aby Vaše veci boli rozhádzané po celom byte.

Po prechádzke, alebo pri návrate z práce je v našich vreckách veľa neužitočných vecí – drobných, brožúr, obalov od cukroviniek a tak ďalej. Vytvorte priestor pre prichádzajúce veci vo svojej hale a odložte všetko, pri čom si nie ste istí, že budete niekedy potrebovať. Kam? Napr. do malého kontajnera, alebo košíčka, ktorý by ste mali čas od času roztriediť, skontrolovať a prebrať. Týmto spôsobom už nebudú mať neužitočné veci priestor vo Vašom dome.

10. Skrine so sklenenými dverami chránia suveníry a knihy pred prachom.

Knihy, suveníry a podobne – čím viac malých vecí je vo Vašom dome, tým častejšie ich  musíte oprašovať. Odborníci odporúčajú, aby boli tieto veci uložené v sklenenej skrinke – vyzerá to lepšie a nebudete ich musieť často oprašovať. Všetko, čo by mohlo byť zaprášené, by malo zostať v takej vitríne.

Minimalizmus sa stáva obľúbeným trendom, takže možno by ste mali znovu posúdiť svoj postoj k veciam, „ktoré by ste niekedy mohli potrebovať“ a prestať veci hromadiť. V tomto prípade bude čistenie pre Vás výnimočným a rýchlym procesom.

11. Krém na holenie zabráni zahmlievaniu zrkadiel v kúpeľni.

Aby sa zabránilo zahmlievaniu zrkadiel, aplikujte na ne trochu krému na holenie a utrite ho. Prísady v holiacom kréme nebudú len zabraňovať zahmlievaniu, ale aj zabraňujú vzniku škvŕn. Týmto spôsobom sa vyvarujete častému čisteniu zrkadla.

12. Podnos pre kvetináče udržia parapety čisté.

To je skvelé odporúčanie pre tých, ktorí milujú mať doma kvety: použite jeden podnos pre všetky kvety na parapete. Pomôže Vám to zabrániť škvrnám pod kvetináčmi  a ak sa z nádoby vylieva voda, zostane na podnose.

13.  Odpudzujúci čistič okien udrží okná čisté po dlhšiu dobu.

Dážď, sneh a vietor môžu pri čistení okien ľahko odstrániť všetko úsilie. Aby bolo možné okná čo najdlhšie udržať v čistote, mali by ste ich po vyčistení zakryť prostriedkom odpudzujúcim vodu. Tento saponát môžete kúpiť v obchode, alebo si ho doma sami vyrobiť. Najdôležitejšie je počkať na úplné vyschnutie okien. Týmto spôsobom po nanesení prostriedku nevzniknú žiadne škvrny.

14. Voskový papier zabraňuje vzniku vodných škvŕn

Voskový papier (papier na pečenie) môže zabrániť vzniku škvŕn od vodného kameňa na kohútiku. Stačí vyčistiť kohútik pomocou voskového papiera. Vosk bude pôsobiť ako bariéra pre vodu, takže budete mať možnosť si po dlhú dobu užiť čisté kohútiky.

15. Papierové utierky chránia  mikrovlnnú rúru pred mastnými miestami.

Čistenie mikrovlnnej rúry je nudná práca a udržanie čistoty nie je tak jednoduché. Namiesto čistenia mikrovlnnej  rúry vždy po zohrievaní  položte papierové uteráky na dno. Aby nedošlo k výbuchu potravín, zakryte dosku papierovou utierkou, alebo špeciálnym vekom.

16. Je lepšie umývať okná v daždivom počasí, sú potom čistejšie.

Ženy v domácnosti sa zvyčajne snažia vyčistiť okná v horúcich slnečných dňoch, aby mohli vidieť každú malú škvrnu. Jedná sa o chybu, pretože umývací prostriedok, ktorý používate, v horúcom počasí okamžite vysychá, čo zanecháva nové škvrny, ktoré sa ťažko odstraňujú. Odložte čistenie okien radšej na zamračený deň, a budete im tak musieť venovať oveľa menej energie.

17. Mikrovlnná rúra pomáha odstrániť mastnotu z nábytku.

Ak chcete rýchlo odstrániť mastnotu z kuchynského nábytku, stačí ho očistiť špongiou, ktorá bola zohriata v mikrovlnnej rúre. Len 30 sekúnd a hubka bude dostatočne horúca, aby ste odstránili vrstvu maziva. A ak namočíte špongiu do citrónovej šťavy, v kuchyni zostane veľmi pekná vôňa.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.