Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Staráte sa o váš matrac správne? Bod č.2 robí naozaj málokto a je to veľká chyba

reklama:
reklama:
matrac
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
matrac www.gettyimages.com

Staráte sa o váš matrac správne? Vedeli ste, že až tretinu života trávime spánkom a relaxáciou? Preto si náš matrac zaslúži dostatočnú starostlivosť.

1. Otáčajte ho

Väčšina predajcov vás upozorní na nutnosť otáčať matrac. Táto činnosť znižuje mieru  opotrebovania, ale závisí aj na tuhosti matraca. Matrac by ste mali otáčať aspoň štyrikrát ročne, ale môžete aj častejšie. Napríklad pri výmene posteľnej bielizne. Nemali by ste ho iba otáčať, ale aj obracať. To znamená časť, kde máte nohy, obrátiť tak, aby ste tam istý čas mali hlavu, a naopak. Z dlhodobého hľadiska, ale aj zo zdravotných dôvodov je dôležité do matraca zainvestovať a kúpiť si kvalitný, pre zdravý a pokojný spánok.

2. Poťah perte

Okrem pravidelného otáčania a obracania je nutné vašu oázu pokoja čistiť. Väčšina matracov má snímateľný poťah, ktorý sa dá vyprať. Ten pri výmene obliečky vyzlečte a perte pri vysokej teplote. Matrac môžete vytiahnuť na záhradu, balkón alebo k oknu a tam ho vystaviť priamym slnečným lúčom. Zbavíte ho tak nahromadených roztočov.

3. Pustite dnu sviežosť

V matraci sa v priebehu noci prirodzene hromadí vlhkosť. Je to spôsobené tým, že sa potíme. Vlhkosť je nutné nechať odpariť, čo sa vám podarí pravidelným vetraním v spálni. Stačí nechať 15 minút otvorené okná a hneď sa vám bude príjemnejšie spať.

A čo sušenie?

Najradšej sušíte vypratú bielizeň na záhradnej šnúre, teda na slniečku? Alebo uprednostňujete balkón a sušiak na bielizeň? Vyberte si pre seba ten najlepší spôsob sušenia bielizne.

Šnúry na bielizeň

Niektoré gazdinky majú natiahnuté šnúry na sušenie bielizne na záhrade alebo na balkóne. Nič nerozvonia vypratú bielizeň tak jedinečne ako slnečné lúče, jej vôňa je potom neopísateľná. No má to aj jeden háčik. Prudké slnko môže ničiť farby vašej bielizne. Zároveň, ak je zima alebo prší, musíte bielizeň zavesiť vnútri. Takže potrebujete aj alternatívu na daždivé a sychravé dni.

Rozkladací sušiak

Ak bývate v byte, zrejme poznáte schnutie bielizne na sušiaku. Ak chcete ušetriť priestor, zaistite si poschodový sušiak, ktorý je skvelým pomocníkom najmä v malých bytoch. Jeho dĺžka šnúr je približne rovnaká ako pri klasickom sušiaku. Nevýhodou tejto formy sušenia je vlhkosť.

Môže byť aj elektrický

Počuli ste už o tých elektrických? Na trhu ich je v súčasnosti dosť. Princíp sušenia je založený na sušení s využitím vzduchu v miestnosti. Tento spôsob je úsporný, pretože neutrácate veľa elektriny. Zároveň sú dostupné aj také elektrické sušiaky, ktoré majú dizajn ako klasické skladacie, ale s možnosťou zapojenia do elektriny.

Sušička

Sušička je bežne dostupná vec, na trhu je niekoľko druhov. Je už len na vašom zvážení, či je pre vás tento spôsob výhodnou investíciou. Existujú rôzne úsporné sušičky. Hoci sú prvotné náklady na jej kúpu vyššie, má nižšie prevádzkové náklady. Tento spôsob šetrí najmä váš čas.

2 v 1

A čo tak práčka so zabudovanou sušičkou? Vyperie bielizeň a zároveň ju vysuší a vám odpadnú starosti s touto činnosťou. Problém je však v tom, že nevysuší také množstvo bielizne ako samotná sušička. V tomto prípade je potrebné prať menšie množstvo.

Čo na škvrny

Ak vlastníte nesnímateľný poťah, ktorý sa nedá vyprať, nezúfajte. Znečistenie (škvrnu) je možné odstrániť vlhkou bielou handrou namydlenou neutrálnym mydlom. Na dočistenie sa používa čistá voda. Dôležité je dať si pozor, aby vlhké čistenie prebiehalo na povrchu textílie a nedošlo k jej premočeniu.

Poznáte chránič matracov?

V dnešnej dobe sú bežne dostupné takzvané chrániče matracov. Ich úlohou je predlžovať životnosť. Chránič okrem toho, že vstrebáva vlhkosť a pot, chráni matrac pred nečistotami a občasnými nehodami, ako je vyliata ranná káva alebo dôkazy nočného maškrtenia v posteli. Chránič môžete z matraca ľahko snímať tak ako poťah a vyprať ho v práčke. To by ste mali urobiť niekoľkokrát ročne. Zaistíte si tak čisté prostredie v posteli a zároveň výrazne predĺžite životnosť matraca.

Môžete použiť starú dobrú jedlú sódu. Ako na to? Dodržujte tieto kroky:

1. Vysajte ho

Hoci to nerobí každá gazdinka, naozaj by ste mali matrac vysať. Ideálne ručným vysávačom, pretože na ňom sa nedrží toľko nečistôt, ale môžete použiť aj ten klasický.

2. Posypte matrace jedlou sódou

Posypte ho jedlou sódou a nechajte 30 minút pôsobiť. Zatiaľ prezlečte vankúše a periny do čistých obliečok.

3. Navoňajte ho

Keď uplynie polhodina, znovu matrace povysávajte, ale tentoraz od sódy. Ak chcete, aby bol matrac voňavý, môžete zmiešať vodu s pár kvapkami levanduľového esenciálneho oleja. Ten má dezinfekčné a zároveň upokojujúce vlastnosti. Zmes nalejte do rozprašovača a zľahka aplikujte na matrac, ale nikdy nie tak, aby bol mokrý. Pre istotu nechajte ešte chvíľu schnúť, až potom môžete na matrac navliecť späť opraný poťah.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.