Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fb 6.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
15. septembra 2020 Správy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Tieto fotky z minulosti už si pamätá len 32% Čechov a Slovákov, patríte medzi nich? Ak áno, zdieľajte to ďalej..

Ľudia radi spomínajú na svoju minulosť a premýšľajú, aké by to bolo, keby sa stalo to alebo to. Máme doma hromady fotografií, ktoré nám pripomínajú, ako to okolo nás kedysi dávno vyzeralo. Tí, ktorí v tej dobe nežili, napríklad deti, môžu pomocou fotografií lepšie pochopiť situáciu vtedajšieho sveta. Žiadne náročné a moderné technológie, minimum áut atď. Niektorí z dnešných ľudí si to možno ani nedokážu predstaviť, ale je to naozaj tak. Babičky a dedovia často rozprávajú, aké to kedysi bolo a ako sa žilo. Spomienky na dávne časy nemôžu byť nahradené ničím iným.

01 6.jpg

Čisté mlieko bez filtrácie

Pozrite sa napríklad na fotografiu, ktorá zachytáva stádo, ktoré sa vracia po ceste domov. Babička vykladala, že na nich čakali, a pritom mali v rukách plátok chleba, ktorý odhrýzal. Čakali, až sa kravičky vráti späť do stodoly, aby ich mohli podojiť a dostať od nich čerstvé mlieko. V tej dobe ešte bol spôsob, ako mlieko filtrovať, a preto ho pili penivé a vlažné. Celá dedina bola cítiť čerstvým mliekom. Nikto nebol alergický alebo sa zatiaľ vôbec nehovorilo o intolerancii na laktózu. Boli to krásne časy.

02 6.jpg

Chleba s maslom a salámou

Pri pohľade na ďalšiu fotografiu s chlebom na tanieriku si môžete spomenúť na predávanie sendvičov na karnevalovom plese v škole. Určite to sú tiež krásne spomienky, pretože v súčasnej dobe sú sendviče všade okolo nás. Kúpite ich v každom obchode a majú najrôznejšie náplne. Vtedy to bolo jednoduché, chleba, maslo a nejaká zelenina, prípadne pár plátkov trvanlivej salámy. Ďalej sa tam pridalo domáce vajcia, uhorka alebo niečo iné. Chuť a vôňa týchto pokrmov je nesmrteľná. Ak máte na to chuť, skočte si to do kuchyne vyrobiť.

Tradičná čistá kuchyne

Vybavenie domácností boli vtedy tiež úplne iné. Nikde žiadne mikrovlnnej rúry, sporáky, varné kanvice či iné vybavenie. Kuchyňa našich babičiek boli prosté a obsahovali základné vybavenie. Pekáče, taniere, stoličky, kachle a niekoľko ďalších drobností. Dokonca tu nebola ani voda z vodovodu, pretože pre vodu sa muselo chodiť do studne. Všetko bolo čisté a udržiavané, lebo kuchyňa bola, je a vždy bude centrom diania každej domácnosti.

03 4.jpg

Hra s dreveným sudom

Jedna z posledných fotografií, na ktorej si chlapci hrajú na obyčajnom drevenom sude, je tiež skvelá. Ukazuje nám, ako si vtedy deti dokázali hrať. Nepotrebovali k tomu žiadne počítača alebo iné vymoženosti. Proste išli von a hrali sa s tým, čo bolo k dispozícii. Nikto sa nebál, že by sa im niečo stalo, pretože vtedajšie deti boli pružnejšie, obratnejšie a zdravšie. Mohli si tak pokojne hrať na drevenom sude.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.