Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
00 4.png
13
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10. novembra 2018 Rady a tipy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Týchto 12 vecí musíte raz za rok upratať! Kedy je vhodnejšia doba než predvianočné upratovanie?

Čistenie domu je práca, ktorá nemá konca. Je to nepretržitý cyklus utieranie prachu, vysávanie, vytieranie podláh, čistenie toaliet a tak ďalej. Našťastie nie každé upratovanie je potreba vykonať každý týždeň. V skutočnosti to môžu byť len niektoré dôležité upratovacie práce, ktoré sa vykonávajú raz za rok! A to sú veci, o ktorých budeme dnes hovoriť.

Čo všetko je teda potrebné aspoň raz do roka upratať?

okná

Či už sú pokryté prachom, špinou alebo mŕtvymi chrobáky, sklo aj rámy sa môžu stať časom veľmi špinavé! Snažte sa ich aspoň raz ročne vyčistiť.

Použite prachovku, aby ste odstránili všetky voľné nečistoty a pavučiny, ktoré sa skrývajú okolo vašich okien. Použite látku a trochu teplej, mydlovej vody, aby ste zvyšok špiny vyčistili. Vaše sklo a rámy budú tak žiarivé, až tomu rozdielu nebudete veriť!

01 2.png

vonkajšie okná

Čistenie vonkajšej strany okien nie je nikdy zábava, ale je to práca, ktorá sa musí urobiť! Hlavným prínosom toho je, že čisté okná umožňujú viac svetla. Takže ak sa vám zdá, že vnútorná strana okien je v poslednej dobe trochu tmavá, je čas na to, aby ste sa vyčistili okná z druhej strany!

02 1.png

preplnené zásuvky

Všetci máme tú jednu zásuvku niekde v dome, ktorá sa stáva úložiskom všetkých druhov rôzneho odpadu. Voľné batérie, kľúče, ktoré nepasujú k žiadnym zámkom, nožnice a všetky ďalšie predmety, ktoré sa dostanú do zásuvky! Snažte sa aspoň raz za rok vyčistiť tieto preplnené zásuvky.

Začnite tým, že zo zásuvky všetko vytiahnete a usporiadate veci do dvoch kôpok: jedna kôpka pre veci, ktoré si chcete nechať a druhá kôpka pre veci, ktoré chcete vyradiť. Pred vložením chcených vecí späť do zásuvky sa uistite, že ste predtým zásuvky vytreli vlhkou utierkou, aby ste sa zbavili všetkej špiny, ktorá sa zhromažďovala vnútri! Potom vráťte veci do zásuvky a skúste ich tam dobre zorganizovať.

03 1.png

Žiarovky

Vyčistenie žiaroviek sa môže to zdať ako zbytočný úloha, ale je tu dobrý dôvod, prečo to tak urobiť! Počas času sa na vašich žiarovkách môžu objaviť prach a špina. Táto špinavá vrstva stmaví celkovej svetlo, ktoré žiarovka vyžaruje. Nechajte si pár minút na vyčistenie svojich žiaroviek, aby ste zabezpečili čo najviac svetla v dňoch, ktoré sa na jeseň začnú skracovať.

04 1.png

záclony

Je ľahké zabudnúť na čistenie záclon a závesov, ale len sa zamyslite nad tým, koľko prachu sa na nich zhromažďuje! Vyperte ich aspoň raz za rok, aby mohli vyzerať čo najlepšie.

05 2.png

krb

Ak máte skutočný krb na drevo, je dôležité, aby ste si krb a komín vyčistili aspoň raz za rok. Čistiaci proces eliminuje tvorbu sadzí, ktorá predstavuje nebezpečenstvo požiaru a problémy s dýchaním. Vyzametajte si svoj krb aspoň raz za rok! ?

06 1.png

koberce

Pravidelné vysávanie kobercov je dôležité, ale to nestačí, aby ste ich udržali naozaj čisté. Raz za rok si najmite firmu na čistenie kobercov. Pokiaľ si radšej veci robíte sami, vždy si môžete z supermarketu kúpiť prístroj na čistenie kobercov. Budete sa diviť, ako čisto vaše koberce budú vyzerať!

07 1.png

čalúnený nábytok

Rovnako ako vaše závesy, váš čalúnený nábytok tiež zbiera prach a nečistoty v priebehu času. Ak má váš nábytok odnímateľné časti, dajte ich do práčky aspoň raz za rok. Ak nemáte odnímateľné časti, veľa firiem na čistenie kobercov tiež ponúka vyčistenie čalúneného nábytku.

08 1.png

Práčka a sušička

Mnohí ľudia nevedia, že aj vaše domáce spotrebiče potrebujú občas vyčistiť! Čistenie práčky a sušičky minimálne raz ročne bude udržiavať ich funkcie v špičkovom stave.

09 1.png

vetracie otvory

Vetracie otvory pre vykurovací a chladiaci systém sa môžu časom ušpiniť, a preto sa ich snažte najmenej raz za rok vysávať. Môžete ich vyčistiť na jeseň predtým, než pustíte vaše kúrenie alebo na jar pred spustením klimatizácie.

10.png

vonkajší nábytok

Na jar alebo na začiatku leta sa uistite, že umyjete svoj vonkajší nábytok. Nábytok bude žiariť čistotou a vy budete pripravení na zvyšok leta! Zoberte si sprejovú nádobu a naplňte ju vodou, potom môžete jednoducho umyť nečistoty na nábytku a stoličkách.

11.png

žľaby

Žľaby sú skvelé pre odvádzanie dažďovej vody, ale nie ak sa upchajú listami a inými nečistotami! Najmenej raz za rok vylezte na rebrík a vyčistite všetky nečistoty, ktoré sa môžu skrývať vo vašich žľaboch.

Upratovacie práce ako sú tieto, môžu vyzerať ako veľká práca, ale vďaka pravidelnému rozloženiu prác si ušetríte veľa času a úsilia a váš domov bude žiariť čistotou počas celého roka.

12.png

Viete ešte o ďalej upratovacej povinnosti, ktorý je potrebné v rámci predvianočného a celoročného upratovania splniť? Podeľte sa o svoje názory a skúsenosti s nami a s ostatnými nižšie v komentároch. Praktické tipy na upratovanie oceníme každá z nás, najmä v blížiacom sa predvianočnom období plnom stresu a nedostatku voľného času!

 

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies