Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Účinné rady ako sa zbaviť mravcov v záhrade aj v skleníku

reklama:
reklama:
Mravce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Mravce www.gettyimages.com

Mravca radíme medzi tvory užitočné, hubí vošky a dokážu sa vysporiadať aj s iným škodlivým hmyzom. Akonáhle ale ich stavby začnú narušovať náš trávnik alebo si ich kolónie nájdu cestu k nám domov, radosť z nich rozhodne nemáme, a tak hľadáme najrôznejšie rady, ako sa mravcov zbaviť.

Mravce
Mravcewww.gettyimages.com

Vyskúšajte tieto rady!

Mravce milujú teplé vlhké prostredie

Príroda mravcom tento rok hrá do nôt, pretože milujú teplé a vlhké prostredie. Ak teda mravcom začneme ich hniezda prelievať vodou vo väčšom množstve, dajú sa na ústup pravdepodobne sami. Ak ale nechceme plytvať vodou, môžeme využiť aj iné možnosti, od sofistikovaných návnad cez elektronické odpudzovače až po klasické babské rady, ktoré koľkokrát zaberú najlepšie.

Na čo mravce reagujú ústupom

Niektorí záhradkári používajú s väčším či menším úspechom chémiu, iní sa s nádejou obracajú k biologickým zbraniam napríklad v podobe mravčích bufetov alebo bioformatoxu, ktoré hubia mravca biologicky šetrným spôsobom. Ak nemáme ale ani k tomuto spôsobu dôveru, môžeme použiť klasické zbrane, ktoré máme v každej domácnosti po ruke. Stačí využiť odporu mravcov voči silne aromatickým látkam a vypudiť ich tak zo záhrady, tak i zo skleníka.

Hotové prípravky proti mravcom

Atak gél na mravce, bioAtak kremičitý prášok, atak prášok na mravce, to sú hotové produkty, ktoré zoženiete v záhradkárskych predajniach alebo v hobby marketoch a pomôžu vám s likvidáciou mravcov na vašej záhrade. Alebo možno využiť požerový nástrahy ako napríklad mravčí bufet či biocídne nástrahy proti mravcom – Protect home. Veľmi dobre a pritom neškodne pre ostatné živočíchy pôsobia požerové nástrahy na mravce obsahujúce pyrethrin – prírodnú látku so silným insekticídnym účinkom. Toto lákadlo na mravce spôsobí, že v krabičke sa ňou mravce nakŕmia, alebo prenesú látku do hniezda, kde ju skonzumujú ďalšie mravce. Pyrethrin je neurotoxín pôsobiaci na nervovú sústavu hmyzu. Ak sa ním nakŕmi aj mravčia kráľovná, prestane klásť vajíčka a mravčia kolónia tak zahynie.

Metódy využiteľné mimo trávnik a rastliny

Škáry v chodníku, kde mravce obvykle stavbami tiež nešetria, môžeme zaliať vrelou vodou, alebo vodou s jarou, prípadne posoliť. Zároveň sa tak zbavíme otravnej buriny medzi jednotlivými kachličkami.

Ako na mravca v skleníku

Osvedčeným spôsobom ako vypudiť mravca zo skleníka je nakrájaný zeler na plátky, ktorá posolíte a následne, keď pustí vodu, posypete ešte mletou škoricou. Silná vôňa zeleru so škoricou mravca vypudí.

Ďalšia možnosť

Mravce neznesú silne aromatické látky, a tak môžeme rozomlieť klinčeky, škoricu, jalovec, majoránku, sušený cesnak alebo cibuľu a týmito ingredienciami zasypávať v záhrade mravčie stavby.

Ďalšie babské rady na mravce

Vyskúšajte namiešať jedlú sódu s cukrom múčka v pomere 2: 1 a touto zmesou zasypať mravčie cestičky alebo stavby v záhrade. Podobne funguje aj solamyl. Niektoré rady sú tiež založené na pokládke listov trebuľky na mravčie chodníky. Iné spoliehajú na zasypanie mravcov sušenú kávovú usadeninou vo veľkom množstve.

Vyskúšajte zálievky

Okrem postriekania mraveniska octom, môžete zaliať tieto miesta nasýteným roztokom soli, alebo skúsiť koncentrovaný výluh zo žihľavy.

Pestujte na záhrade aromatické rastliny

Svoju záhradu môžete chrániť pred mravcami tiež prirodzene – pestovaním silne aromatických rastlín ako sú mäta, majoránka, bazalka, cesnak, cibuľa atď.

Skúste radu našich predkov

Mravce síce jednoznačne patria do nášho ekosystému a plnia v ňom nezastupiteľnú úlohu, ale v záhrade či v domácnosti škodili a škodia natoľko, že už naši predkovia si lámali hlavu nad tým, ako sa ich zbaviť. Vymysleli na ne kašičku z kvasníc. Budeme potrebovať kocku droždia, polievkovú lyžicu vlažnej vody ak tomu pol lyžice cukru kryštál. Všetko spoločne rozmiešame a vytvoríme kašičku a pastu v podobe kašičky z droždia nastražíte na ich cestičky.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.