Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Glamour pink refrigerator + retro fridge in an empty room
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
15. júna 2016 Kuchyňa od
reklama:
reklama:

Ako vybrať ideálnu chladničku

Chladnička s jedným okruhom bez ohľadu na obsah 45 dB / A Chladničky kombinované – jednokompresorové 45 dB / A Chladničky kombinované – Dvojkompresorové 47 dB /

A Mrazničky s obsahom 200 l 47 dB / A Mrazničky s obsahom väčším ako 200 l hygienický predpis ohľadom hlučnosti prípustné pre miestnosť, v ktorej je výrobok umiestnený.

 Pri porovnávaní vybraných adeptov určite zistíte, že ich uvedená miera hlučnosti sa pohybuje už aj pod hranicou normy – možno nájsť chladničku s hlučnosťou 36 dB. Hlučnosť spotrebiča však môžu negatívne ovplyvniť sami používatelia – predovšetkým zlým a nevyváženým umiestnením. Hlučnosť sa môže znásobiť, ak sa nepresvedčíte, že stojí na všetkých nožičkách – v opačnom prípade totiž môže skriňa rezonovať. Zdanlivú hlučnosť chladničky tiež ovplyvňuje prostredie, v ktorom je umiestnená – tam, kde nie sú tlmiace prvky (záves, koberec, záclony a i.), Sa bude javiť chladnička podstatne hlučnejšie.

Úspora = energetická účinnosť

Najväčší priestor na energetickom štítku dnes zaberá ikona energetickej účinnosti produktu. Mohla by byť aj polovičná, pretože kategórie DB už sa dnes nesmie v EÚ predávať.

A čo znamenajú tie hodnoty A až A +++? Ide o to, koľko elektrickej energie ročne chladničky spotrebujú. Ak tak váhate, či si zaobstarať chladničku typu A, alebo A +++, pozrite sa na tabuľku. A potom si rozmyslite, ako dlho takú chladničku budete prevádzkovať. Úsporu podľa našej tabuľky potom vynásobte tými rokmi a zistíte, či sa vám zvýšená investícia do zníženej spotreby oplatí.

A ako sa zníženej spotreby dosahuje? Predovšetkým lepšiou izoláciou. Takže sa môžete presvedčiť, že najekonomickejšie chladničky a mrazničky majú najhrubšie steny, ktoré zabraňujú prenikaniu tepla dovnútra. Sekundárne sa tak obmedzuje aj miesto vo vnútri chladničky.

Tiež sa spotreba energie znižuje vstavaním energeticky lepších kompresorov alebo inštaláciou doplnkových systémov s menšou spotrebou (napríklad LED osvetlenie).

Koľko kompresorov?

Chladničky sa môžu líšiť aj počtom kompresorov. Tie Dvojkompresorové majú rozdelenú funkciu pre chladničku a pre mrazničku a pri výpadku jedného z nich ho druhý zastúpi. Avšak tu nastupuje vyššia cena celého produktu. Preto sa výrobcovia čoraz viac snažia ponúkať jednokompresorové chladničky.

Chladničky a mrazničky sa aj rozdeľujú podľa toho, v ako teplom prostredí budú stáť. Ide o takzvané klimatické triedy. Preto vyberajte chladiacu techniku, ktorá bude nielen vhodná do teplých, ale aj do chladných miestností.

  • SN – teplota okolia +10 až +32 ° C
  • N – teplota okolia +16 až +32 ° C
  • ST – teplota okolia +18 až +38 ° C
  • T – teplota okolia +18 až +43 ° C

Tie sa ale líšia chladiacimi okruhmi. Jeden okruh znamená, že ak budete odmrazovať mrazničku, musíte vypnúť celú chladničku. Regulácia teploty navyše nie je tak pružná a chladiaci výkon nie je tak veľký. Dvojokruhové tieto nevýhody stierajú, ale majú o niečo vyššiu cenu a spotrebu elektrickej energie.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.