Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
00.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
10. apríla 2019 Rady a tipy od Diskusia()
reklama:
reklama:

Vyrazí vám dych, ako môžete ľahko vypestovať až 40 kg zemiakov na jednom metri štvorcovom! Neveríte? Tento muž odtajnil svoj návod, ktorý žne úspechy

Ak by sme mali určiť, aká surovina v kuchyniach je v rámci väčšiny domácností po celom svete najviac využívaná, zemiaky by určite figurovali niekde na vrchole tohto rebríčka. Dosť možno by sa im podarilo vystúpiť až na samý vrchol! Ak by sme sa však ľudia spýtali, či majú nejaké skúsenosti s ich pestovaním, len hŕstka z nich by odpovedala kladne. Samozrejme, že tí z vás, ktorí žijú v bytoch, majú možnosti značne obmedzené. U ľudí s domami a priľahlými pozemkami je to však prekvapujúce.

V dnešnej dobe sa ceny všetkého okolo nás rapídne zvyšujú a dokonca aj zemiaky tomuto trendu neunikli. Ak vás teda ich vysoká cena dlhodobo trápi, určite by ste mali nad domácim záhonom začať uvažovať. Zvlášť preto, že vám v tomto článku poradíme, ako efektívne vypestovať 40 kg zemiakov na jednom metri štvorcovom! Pripravení na zber informácií? V tom prípade smelo pokračujte k nasledujúcim riadkom, pretože to, čo sme si pre vás nachystali, naozaj stojí za to!

Nie je potreba mať rozsiahle polia ani veľkú záhradu

Greg z Írska je vášnivým záhradkárom a pestovateľom rôznych úžitkových plodín. Práve on prišiel s nápadom, ako dokázať aj bez veľkej záhrady alebo poľa vypestovať naozaj veľké množstvo zemiakov, ktoré vám vystačí prakticky na celý rok. K tomu, aby ste tento plán zvládli uskutočniť, budete potrebovať iba dosky s dĺžkou približne 80 cm a výške okolo 12 až 13 centimetrov. Na jednu priehradku budete tie dosky potrebovať štyri.

Ďalej je potrebné zakúpiť samozrejme tiež sadbové zemiaky, ktorých výber závisí samozrejme na vás, pretože sa ich dnes na trhu nachádza naozaj celá rada. Ak vám však môžeme odporučiť, oplatí sa staviť na zemiaky neskoré, ktoré dozrievajú v horizonte 90 dní. Zemiaky budete musieť do niečoho umiestniť, takže aj kompostovaná zemina je úplnou nutnosťou, bez ktorej sa v ďalších krokoch nezaobídete.

Ako efektívne pestovať zemiaky? Prevedieme vás tým krok za krokom

Ako prvé si musíte zhotoviť „základ veže“, v ktorej budete zemiaky následne pestovať. K tomu vám dokonale poslúži napríklad staré dosky z debničiek, prepravných paliet a alebo tiež drevených sudov. Niektorí ľudia dokonca miesto drevených dosiek volí staré pneumatiky, ktoré už nehodlajú pre svoje vozidlo využiť. My však zostaneme pri drevenej klasiky, pretože tá na oko pôsobí podstatne lepšie.

Rohy veže budú tvorené štyrmi drevenými kolíkmi, do ktorých sa neskôr zakotvia drevenej dosky. Kolíky musíte poctivo zatĺcť do zeme, aby vám celá konštrukcia v budúcnosti nespadla. Dokonca aj kompletné základňa, ktorú vytvoríte v ďalšom kroku, by mala byť čiastočne ponorená v krajine, čo zaistí potrebnú stabilitu.

Pôda vnútri konštrukcie nám poslúži pre umiestnenie vyklíčených sadbových zemiakov, ktorých môžete vložiť približne osem až deväť kusov, ale záleží samozrejme na veľkosti konštrukcie. Zemiaky je potreba prekryť vrstvou kompostovej zeminy, ktorá by mala dosahovať výšky ôsmich centimetrov.

Po niekoľkých dňoch by sa na povrchu mali objaviť prvé zelené výhonky, ktoré nám dajú jasne najavo, že je potreba vytvoriť ďalšie rám konštrukcia a tiež pridať kompostovou zeminu. Týmto spôsobom môžete pokračovať aj naďalej, pričom je vždy dôležité dohliadnuť na to, aby výhonky aspoň zo tretiny trčali von. V tomto pozvoľnom vrstvenie pokračujte až do chvíle, kedy bude „komín“ dosahovať výšky 80 cm a zemiaky začnú kvitnúť.
Pravidelné zalievanie hrá zásadnú úlohu

Zemiaky musíte rovnako ako všetky ostatné záhony pravidelne zalievať. Tento úkon vykonávajte len na vrchnom poschodí, odkiaľ sa vlaha postupne dostane naprieč jednotlivých poschodí až ku hľuzám. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky, musíte tiež pravidelne hnojiť a tým dopĺňať živiny, ktoré tvorbe zemiakov určite veľmi prospejú.

Sám vývojár Greg sa rokmi praxe naučil, že vrstvu kompostovej zeminy je dobré zakryť vždy ešte vrstvou slamy. Hoci vám tento postup môže prísť trochu zvláštne, tak sám Ir už roky získava z jednej takej veže viac ako 40 kg zemiakov, takže na nej zrejme niečo bude! Dokonca sa k nemu osobne jazdí veľa ľudí inšpirovať, pretože si sami s náročným pestovaním jednoducho nevedia rady. Vyskúšajte preto jeho metódu a ak vy osobne nemôžete, určite ju odporučte svojim známym, ktorým sa pestovanie zemiakov zatiaľ nedarí tak, ako by si najskôr predstavovali.

Dúfame, že vám tento článok pomôže maximalizovať vašu úrodu a že vďaka nemu ušetríte aj peniaze, ktoré ste doteraz boli nútení investovať do pravidelných nákupov zemiakov. Každá možnosť znížiť vysoké náklady na život je vo väčšine domácnosti vítaná a s pestovaním zemiakov tomu rozhodne nie je inak.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies