Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4b1c37.jpg
6. júna 2017 Rady a tipy od
reklama:
reklama:

Zatočte s burinou v trávniku!

Záhradkári považujú za svoju pýchu hustý zelený trávny koberec.

Ako treba účinne bojovať s burinou?

Čo všetko vlastne burina je?

Všeobecne môžeme za burinu považovať všetky rastliny, ktoré v trávniku nemajú čo robiť a rušia jeho homogenitu. Teda také rastliny, ktoré považujeme za nežiadúce, a nie sú obsiahnuté v pôvodnom trávnom poraste.

Čo môžete považovať za burinu? Hlavne rastliny ako púpava lekárska čiže púpava, pichliač čiže bodliak, skorocel, sedmokráska obyčajná, žihľava dvojdomá, pýr plazivý, hviezdica prostredná, a ďalšie.

Prevencia je dôležitou súčasťou boja s burinou

Keď už vám v trávniku vyráža burina, je na boj s ňou trochu neskoro. Dôležitá je prevencia. Snažte sa o to, aby burina vo vašom trávniku nemala šancu vyklíčiť. Ako na to? Existuje niekoľko zásad:

  • Snažte sa vyčistiť hlinu od buriny ešte pred výsevom trávnika. Využite k tomu neselektívne herbicídy.
  • Zvoľte si optimálny termín pre vysievanie trávnika.
  • Kúpte si kvalitné osivo. Podstatná je jeho čistota (musí byť bez ďalších prímesí) .
  • Snažte sa o vytvorenie kvalitného hustého porastu: Trávnik pravidelne prihnojujte a koste. Burina bude mať menšiu šancu.
  • Hneď obnovujte prázdne a poškodené miesta trávnika.

20160111170219 lawn grass cut mow.jpeg

 Čím ničiť burinu v trávniku?

Ak nestačí prevencia proti burine a napriek všetkej snahe nejaká vyrastie, nezostáva než sa pustiť do boja . Zbraňou sa stanú herbicídy, ktoré sa delia na neselektívne a selektívne.

  • Neselektívnymi herbicídmi zničíte už urastenú burinu v miestach, kde si chcete vytvoriť kvalitný trávnik. Vykonáte postrek a po ňom počkáte ešte minimálne 14 dní. Potom môžete pripraviť pôdu. Patria sem: Roundup (tiež nazývaný Randap), Glyfoklasik. Dominátor, …
  • Selektívnymi herbicídmi bojujete s burinou, ktorá rastie v už založenom trávniku. Selektívna sa im hovorí preto, že ničí len niečo: hlavne dvojklíčnolistové buriny, ale trávu nechávajú na pokoji. Ideálne je urobiť postrek priamo na listy za suchého počasia, kedy to vyzerá, že aspoň 4-6 hodín nehrozí dážď. Ošetrenú trávu nekoste skôr ako po týždni, lepšie ale po dvoch týždňoch.

Hubenie prebieha jednoducho: Rastlina do seba vstrebe účinnú látku a uschne

Okrem chemických herbicídov sa vám ale bude hodiť mať vo svojej záhradníckej výbave mechanický vytrhávač buriny . Pokiaľ máte sem tam niekde jednu púpavu, je zbytočné kvôli tomu aplikovať herbicídy.

Kedy treba čistiť trávnik?

Najlepší čas pre ničenie buriny je v máji a v júni . Vtedy je dostatočné teplo, aby prípravky boli maximálne účinné, a trávnik je urastený. Vyberte si pekné slnečné počasie za úplného bezvetria. Nikdy by to nemalo byť v čase, keď sa chystá na dážď, pretože by došlo k odplaveniu a spáleniu iných rastlín alebo minimálne na zriedenie a zníženej účinnosti.

 Ako ničiť burinu?

Väčšina prípravkov je vo forme postreku alebo peny, a preto sa nanášajú pomocou záhradných postrekovačov. Vďaka tomu sa dostanú len tam, kde sú potrebné.

reklama:

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies