Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.gettyimages.com
2. mája 2019 Záhrada od Diskusia()
reklama:
reklama:

Zbavte sa krtkov aj krtincov! Ukážeme vám jednoduchý spôsob, ako na to! Nemusíte kupovať ani plašiče, ani pasce a čokoľvek iného. Tento návod príde vhod každému záhradkárovi

Krtko. Toto slovo je jedno z tých, ktoré záhradníci nenávidia. Krtko dokáže spôsobiť na záhrade veľké množstvo škôd. Zbaviť sa ho je pritom veľmi ťažké. Vyplavovanie jeho chodbičiek môže byť v čase sucha nepraktickým a drahým riešením. Existujú ale aj iné spôsoby, ako sa krtkov zbaviť, ktoré sú oveľa jednoduchšie a účinnejšie. Jeden z nich vám ukážeme.

Krtko môže byť aj užitočný

Hoci si pri slove krtko predstavíme nevzhľadné krtince na vašej inak upravenej záhrade a zničené korienky rastlín, pravdou je, že krtko môže byť aj užitočný. Krtko totiž dokáže poškodiť korienky mladých rastliniek, však tým dospelým už neškodí. Svojimi chodbičkami im naopak preukazuje službu, keď je prevzdušňuje. Navyše, krtkovia sa živia hmyzom – a to aj takým, ktorý by mohol vaše rastliny poškodiť.

www.gettyimages.com

Krtko, tvor chránený

A to je jeden z dôvodov, prečo sa neoplatí krtka zabíjať. Navyše je potrebné vziať do úvahy to, že krtko je tvor, ktorý je chránený. A preto je potrebné vymyslieť taký spôsob, ako sa krtka zbaviť humánnym spôsobom, a pritom nepoškodiť pôdu na svojej záhrade (napríklad rôznymi chemikáliami). Náš návod je jednoduchý.

Ako sa zbaviť krtka

To, že vo svojej záhrade máte krtka, spoznáte predovšetkým podľa toho, že sa vo vašej záhrade začínajú objavovať krtince. A práve tie sú základom, ako sa krtka zbaviť. Keď nájdete krtinec, odhrňte pôdu, ktorú krtko vyryl. Vaším cieľom je nájsť vchod. To sa vám môže podariť napríklad s pomocou vetvičky, ktorú vchod odkryjete. Pamätajte, že krtkovia tunely môžu byť vytvorené vodorovne, avšak vstupy do nich sú vertikálne. V momente, keď nájdete vstup do krtinca, vyčistite ho od zbytočné zeminy. Ďalším krokom je vloženie rybie hlavy do tohto vstupu. Snažte sa ju vložiť čo najhlbšie, potom ju prikryte zeminou, ktorú náležite udupte. Tým ste pripravili pascu na krtka.

www.gettyimages.com

Druhá fáza

A potom už len čakáte. Rybie hlava sa totiž postupne začne rozkladať. Chodbičkami, ktoré si krtko vytvoril, sa šíri nepríjemný zápach, ktorý krtko nemá rád. A tak radšej opustí miesto, ktoré takto zapácha a pôjde o dom ďalej. Nemusíte sa báť toho, že rybí hlava začne hniť, pretože sa jej dostáva vzduchu z krtkovia chodbičiek. To, že ste pôdu nad rybí hlavou dobre udupali, zase spôsobí to, že sa vytvorí dostatočná vlhkosť pre rozklad.

Nelikvidujte krtince zbytočne

Ak sa rozhodnete nepodstupovať proti krtkom žiadne opatrenia, len sa chcete zbaviť krtincov, je dôležité vedieť to, že krtko potrebuje vzduch. Preto nelikvidujte krtince tam, kde vám príliš nevadí. Ak je krtinec na nenápadnom mieste, nechajte ho byť. Tým, že ho zlikvidujete totiž spôsobíte to, že zamedzíte prístupu vzduchu do krtkovia chodbičiek. A krtko teda bude musieť znovu tento prístup vzduchu docieliť. Urobí to tak, že vytvorí nový krtinec.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies