Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbraň proti chrípke- rymovník

reklama:
reklama:
28. decembra 2016 Rady a tipy Post_dining room interior luxurious room interior architecture design with brilliant contemporary white themes color panels plus chic gold plated pendant track lights on rustic hardwood table white.jpg od
Zbran proti chrípke- rymovník
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zbran proti chrípke- rymovník www.gettyimages.com

Jesenné počasie so sebou prináša aj pravidelné útoky na naše zdravie.

Rastlina mnohých označení

Vďaka aróme, ktorá pripomína mätu či medovku, si vyslúžila hneď niekoľko pomenovaní. Môžete sa s ňou stretnúť pod názvom kubánske oregano, španielsky tymián či mexický eukalyptus.

Ľudové označenia sú ale zavádzajúce, pretože neukazujú na pravý pôvod rastliny. Domovinou Plectranthus argentatus je Austrália a Tichomorie. Druhov je však vyše 300 a niektoré tieto odrody pochádzajú aj z afrických a ázijských končín. V našom prostredí je potom známy druh P. forsteri, ktorý sa vďaka okrasným listom používa do balkónových truhlíkov. Pre blahodarné účinky pri inhalácii je možné využívať aj napríklad P. purpuratus.

Má zázračnú moc

Rýmovník má špecifickú vôňu, ktorá dokáže ľudskému organizmu uľaviť pri prvotných prejavoch nádchy a prechladnutia. Najrýchlejšou cestou, ako si vďaka zázračnej bylinke uľaviť, je voňať čerstvo odtrhnuté lístky. Použiť sa dá aj odvar, ktorý môžete umiestniť na kúrenie v miestnosti. Lístky sa ale nehodia pre sušenie, sú príliš dužinaté. Rastlinka je však nenáročná na pestovanie a nebude pre vás problém si čerstvé lístky kedykoľvek odtrhnúť.

Plectranthus nie je prírodným bojovníkom len proti nádche, dokáže pomôcť aj pri vysokom tlaku či srdcových ťažkostiach. V takom prípade sa odporúča piť nápoj z jedného hrnčeka lístkov. Hotový odvar sa vďaka dezinfekčným schopnostiam hodí aj pre liečbu drobných kožných odrenín a rán. V domácnosti túto rastlinu oceníte aj vďaka zručnosti odpudzovať drobný hmyz, ako sú otravní mole a komáre.

Za starostlivosť sa vám rýmovník odmení

Rýmovník je nenáročnou izbovou rastlinou. Bylinu zasaďte do priepustnej hliny. Ideálne je klasická univerzálna záhradná zemina s prídavkom tretiny kompostu. Dobrú priepustnosť môžete zvýšiť primiešaním piesku. Kvetináč by mal byť o trochu väčší, než je bal rastliny. Rýmovník nesmie byť natesno, preto ho vždy na jar nezabudnite presadiť. Tiež potrebuje dostatok svetla bez priameho slnečného svitu. Rovnako ako u väčšiny izbových rastlín je najmä v zimných mesiacoch vhodné obmedziť zálievku. Substrát by mal byť vlhký, ale nikdy nie premokrený. Nijako mu neublíži, ak ho necháte chvíľu bez vody. Ak budete tieto jednoduché rady dodržiavať, môže vás rýmovník v priebehu zimy potešiť kvetmi.

Používajte hnojivo na rastliny s okrasnými listami či na bylinky. Prípadne si prácu môžete uľahčiť umiestnením tyčinkového hnojiva pre vždyzelené rastliny.

Ak sa budete chcieť o svoju rastlinku podeliť s priateľmi či príbuznými, nie je nič jednoduchšie než odstrihnúť vetvičku a nechať vo vlažnej vode zakoreniť. Správnu dobou je jar, ale rýmovník sa dokáže v plnej kráse predviesť aj mimo vegetačného obdobia.

reklama:

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.