Čaká vášho psa operácia? Takto mu pomôžete, aby ju lepšie zvládol

Pes po operaci.jpg
Foto: Incapet Collagen

Aj keď sa o svojho psa staráme najlepšie ako vieme, raz za čas nastáva situácia, kedy musí podstúpiť operáciu. Nečudo, že sú nej majitelia chlpáčov v strese. Nie je však dôvod sa báť, profesionálny veterinár sa vám o psíka dobre postará a my vám v nasledujúcom článku pridáme niekoľko rád, ako pomôcť psovi pri regenerácii.

Zákroky, ktoré možno aj váš pes bude musieť podstúpiť, sú rôzneho charakteru. V lepšom prípade ide o sterilizáciu či kastráciu, v tom horšom o akútne operácie tráviaceho ústrojenstva, nádorov alebo pohybového aparátu. Napríklad dlhodobá artróza u psa môže so sebou priniesť nutnosť operatívneho zákroku degeneratívnych zmien na kĺboch a kostiach.

Spoločným menovateľom všetkých typov operácií je anestéza. V umelom spánku pes strávi potrebný čas, počas ktorého veterinár vykoná zákrok. Podľa typu operácie by vás mal veterinár informovať nielen o tom, čo všetko bude jej súčasťou, ale aj o tom, ako psíka pripraviť vopred a čo robiť neskôr, keď sa prebudí z narkózy.

Čo robiť, keď si psíka po operácii prinesiete domov?

Starostlivosť o psa po operácii nemusí byť náročná. Toto sú tri základné kroky, ktoré by ste mali zabezpečiť:

  • psík by mal mať pripravené pokojné a pohodlné lôžko, ideálne také, kde bežne rád spí a má tam svoje obľúbené hračky,
  • pár hodín po operácii mu môžete ponúknuť misku s čerstvou vodou, ale keď sa napije, dajte ju bokom, aby v omámení z anestézy náhodou nezaspal s ňufákom v miske,
  • asi po 4 až 5 hodinách od prebratia sa z narkózy mu môžete ponúknuť jeho obľúbené jedlo, radšej v malom množstve a častejšie, až kým anestéza definitívne prestane pôsobiť.

Čo pes po operácii potrebuje najviac, je skrátka pokoj, ticho, pitný režim a kvalitná strava. Každý pes je iný, môže sa zotavovať rôzne dlho. Starším psom bude regenerácia trvať pravdepodobne dlhšie, než šteniatkam.

Vedľajšie príznaky pri vyprchávaní anestézy môžu priniesť rôzne situácie, ktorých sa nemusíte zľaknúť.

Nechutenstvo, vracanie, vylizovanie rán… je to normálne?

Čo ak pes po operácii nechce jesť? Nechutenstvo je tesne po operácii normálne. Psík je ubolený a môže mu byť zle od žalúdka. Buďte trpezliví, každú hodinu ho kontrolujte a ponúkajte ho jedlom. Ak pes nechce jesť ani na druhý deň, kontaktujte veterinára.

Čo ak si pes vylizuje rany? Zodpovedný veterinár myslí na túto možnosť a mal by nasadiť psovi ochranný golier. Ak sa tak nestalo a vy spozorujete, že si pes ranu líže a hryzie si stehy, kontaktujte veterinára, aby mu golier nasadil.

Čo ak pes začne vracať? Bezprostredne po operácii je to normálne. Anestéza potrebuje čas, aby sa z tela psa vyplavila. Ak opakovane vracia všetko jedlo, ktoré mu dávate, vyčkajte pár hodín a podávajte mu len vodu. Ak sa tento stav nemení ani nasledujúci deň a pes všetko vyvráti, kontaktujte veterinára.

Čo ak začne psovi hnisať a mokvať rana? Pokým sa rana viditeľne neotvára, nie je dôvod na stres. Ak však pozorujete, že sa stehy oddeľujú od seba a odhaľujú vnútorné tkanivá, určite neváhajte s návštevou veterinára. Bežné mokvanie a hnisanie rany môžete ošetrovať jemným dezinfekčným prípravkom, ktorý neštípe.

Kedy môže ísť pes na vychádzku? Ak pes má záujem chodiť, môžete ho vziať na krátku vychádzku pred dom už aj pár hodín po operácii. Buďte ale opatrní, vezmite ho len na blízke a bezpečné miesto.

A čo výživové doplnky?

Mnoho majiteľov to možno stále nevie, ale aj pravidelné podávanie kĺbovej výživy má veľký význam pre kondíciu psa. Kvalitný výživový doplnok dokáže podporiť chrupavku, kosti a kĺby, ako aj ďalšie tkanivá v tele psa. Napríklad kolagén tvorí až okolo 70% sušiny kĺbovej chrupavky u psov a nachádza sa tiež v koži. Kolagén môže psom často chýbať, lebo tak ako u ľudí, aj u nich ho telo tvorí v dostatočnom množstve len do určitého veku. Pred zaťažkávacou skúškou, ako je operácia, je preto vhodné podávať psovi dlhodobo kĺbovú výživu s kolagénom, alebo čistý kolagén, ako je napríklad česká značka Incapet Collagen.

Tento 100% čistý kolagén z morských rýb pri dlhodobom podávaní psovi podporí zdravú štruktúru kože, chrupaviek a môže podporiť aj hojenie rán po operácii a zlepšiť celkovú regeneráciu. Ide o prírodný doplnok, ak si však nie ste istí, kedykoľvek sa o užívaní výživového doplnku psovi môžete poradiť so svojím veterinárom. Tak ako kvalitná strava, aj pridávanie vitamínov, minerálov a bielkovín môže podporiť celkové zdravie psíka.

Tento článok nie je autorským obsahom BratislavaDeň.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk