Aktuálne prázdninujúci školáci môžu zažiť netradičné stretnutie so svojím mestom. Predstavia im ho o nič menej netradiční umelci. Hudbu, divadlo, film či tanec ukážu deťom priamo tam, kde vznikajú. Do mnohých zo zákutí mesta, do ktorých ich lektori vezmú, by sa len tak ľahko nedostali.
Tomáš Kriššák a Jori sú dvaja umelci, ktorí prijali pozvanie predstaviť deťom svoje umenie a zároveň im ukázať čaro aj takzvaného genius loci – čaro miesta, kde sa také umenie tvorí. Urobia tak, spoločne s ďalšími kolegami, umelcami, na jednom z pripravovaných bratislavských prázdninových táborov.
Komiks či „život zvuku“
Tomáš je veľkým fanúšikom komiksu a vizuálneho umenia. „Rád by som deťom opísal ako komiks komunikuje s divákom a v čom je táto forma iná od knihy a filmu. Kde sa tam odohráva pohyb v deji, a ako pracuje s komiksom ľudská myseľ,“ hovorí o svojom workshope. Účastníci si budú môcť priamo vyskúšať vkladanie textu do obrázkov komiksu a otestovať si tie svoje vlastné, ktoré si sami pripravia.
Jori má pripravený workshop, ktorý podľa jeho slov bude cestou odhaľovania „života zvuku“. Od jeho vzniku, šírenia až po zánik. „Deti by sa tak mali dozvedieť základné poznatky o vlastnostiach zvuku, tónov, to znamená o základoch hudobnej teórie. Využijeme k tomu spojenie zvuku a vizualizácie. Pôjde o akési zhmotnenie zvuku, či zobrazenie zvuku,“ približuje. To, čo sa dozvedia cez teóriu, využijú dokonca aj priamo pri nahrávaní.
Rôzne formy umenia
Samotní organizátori tábora z Krajanského centra a galérie Kalab hovoria, že Kalab kemp bude zameraný na objavovanie a skúšanie rôznych foriem umenia. Sú presvedčení, že spoznávať umenie skúšaním prostredníctvom ľudí, ktorí ho tvoria je pre deti veľmi obohacujúce.
„Zároveň budeme objavovať aj osobité miesta, ktoré sú s konkrétnou formou umenia v našom meste spojené. Tieto miesta nie sú vybrané úplne prvoplánovano. Deti teda neobídu napríklad galériu či rozhlas. Zavítajú však aj do rôznych ateliérov, skúšobní či strižní,“ hovorí Andrea Kutlíková z Kalabu. A čo prezradila Andrea o lektoroch? „Vybrali sme takých, ktorí majú veľmi jedinečné prístupy, a preto už teraz vieme povedať, že to bude stáť za to. Niekedy si dokonca hovoríme, že na takýto tábor by mali chuť prísť aj dospelí.“
Kalab kemp je určený deťom od 10 do 15 rokov. Umeniachtiví školáci ho môžu na vlastnej kreatívnej koži zažiť od 16. do 20. júla.