Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Saudek_5.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FOTO: ANTON KOCIAN - gallery.sk
8. októbra 2017 Zaujímavosti od Monika Vranková, © BratislavaDen.skteraz.sk, gallery.sk Diskusia()

Celoživotné diela kontroverzného fotografa Jana Saudka zavítali do Bratislavy

Jan Saudek je vo svete fotografie pojem, ktorý poznajú i ľudia neobdivujúci tento druh umenia. Len pred pár dňami dorazila do nášho hlavného mesta prierezová výstava z jeho celoživotnej tvorby, ktorú tvorí vyše 70 prevažne ženských a mužských aktov. Vychutnať si ich môžete v bratislavskej galérii Michalský dvor.

Dňa 3. októbra sa v priestoroch galérie Michalský dvor konala vernisáž, ktorá úspešne odštartovala púť Saudkových fotografií na pôde nášho hlavného mesta. „V Bratislave je jedna vec stabilná, že Jan Saudek príde z Prahy na každú svoju výstavu, povie niekoľko nekorektných vtipov, aj že tu chodí rád,“ uviedol s úsmevom na perách riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger. Ten českému fotografovi venoval jeho novú knihu s názvom Dva.

Saudek_4.jpg
FOTO: ANTON KOCIAN – gallery.sk

V zaplnenej galérii mu na otvorení výstavy robila spoločnosť aj jeho manželka – novinárka Pavla Saudková. V jeho živote má však veľmi dôležité miesto aj iná žena, a to dlhoročná priateľka a manažérka Sára Saudková.

Saudek_3.jpg
FOTO: ANTON KOCIAN – gallery.sk

Výstava svetoznámeho českého fotografa Jana Saudka je výberom toho najlepšieho od roku 1964. Typickou črtou jeho tvorby je fotografovanie pri stene s oknom. Saudkove diela zažili už množstvo výstav, v priebehu ktorých ich obdivovali milióny ľudí. Počas svojej kariéry spolupracoval s rôznymi umelcami z celého sveta, pričom dosiahol veľa míľnikov, o ktorých mnohí umelci len snívajú:

  • vystavoval v múzeu moderného umenia v Paríži
  • vydal monografiu Svet Jana Saudka
  • stal sa členom Spolku českých maliarov
  • v roku 1990 získal francúzske vyznamenanie Rad umenia a literatúry
  • v roku 2006 dostal od ministra kultúry ČR vyznamenanie Artis Bohemiae Amicis
  • francúzsky režisér Jerome de Missolz o ňom nakrútil film Jan Saudek – český fotograf
Saudek_1.jpg
FOTO: ANTON KOCIAN – gallery.sk
Na výstave môžete obdivovať, ale súčasne si aj zakúpiť, také slávne fotografie ako Dívka s perlami, Portrét panny, Stáří a mládí, Řekni mi zrcadlo, První krok, Žebronení, Obálka detského časopisu, Československo 1968, Záliby, Milenci, Snení v ráji, Starý tanečník, Manželství, Voják, Svatba, Surrealizmus, Portrét fotografa a ďalšie známe, ale na Slovensku i prvýkrát prezentované fotografie.

„Chodím sem rád a chodím sa sem ‚vykecať‘. Mám dvojročnú dcéru a tá má 60-ročnú sestru. Po 42. roku sa už nefarbím a som blondín. Najlepší spôsob, ako sa zoznámiť s dievčaťom, je urobiť jej dieťa,“ uviedol Jan Saudek. Svoj monológ zakončil najkratšou židovskou anekdotou: Zaplatím. Tým opäť rozosmial prítomných divákov. Zábavný bol aj počas dlhej autogramiády, v rámci ktorej podpisoval fotografie a knihy.

Jan saudek 2017.jpg
FOTO: gallery.sk

Názov: Jan SAUDEK „neexistující“ nebo „mizející“

Miesto konania: Galéria Michalský dvor

Trvanie: 3. 10. 2017 – 20. 11. 2017

Vstupné: 3 eurá

Upozornenie: Výstava nie je vhodná pre mladistvých.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X