Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stacionar zahrebska.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: www.facebook.com
21. apríla 2017 Správy BratislavaNovinky z Bratislavy od BratislavaDen.skVS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V centre Bratislavy plánujú zatvoriť denný stacionár pre seniorov

Na Záhrebskej ulici v Bratislave sa nachádza denný stacionár pre seniorov, ktorý Miestne zastupiteľstvo Bratislava – Staré Mesto plánuje zatvoriť. Náhradou budú detské jasle, ktoré sú v súčasnosti umiestnené v nevyhovujúcich priestoroch na Hollého ulici. 

Stacionár má dlhodobú tradíciu v centre Bratislavy. Funguje od roku 1994, pričom pôvodne slúžil ako denné sanatórium a klub dôchodcov. Zakladateľkou stacionára bola lekárka a psychiatrička Eva Janíková. Hlavným cieľom bola a stále je starostlivosť o seniorov, ktorí ako citlivá sociálna skupina potrebujú špecifické zariadenia.

Denné sanatórium má medzi seniormi dlhodobú tradíciu. Tí v ňom nachádzajú priestor, v ktorom môžu aktívne využívať svoj voľný čas a zároveň majú možnosť sa socializovať a nadväzovať kontakty s ostatnými rovesníkmi. Má taktiež medzigeneračný význam, keďže v susedstve denného stacionára sú susedia, ktorí sa radi zapájajú do rôznych aktivít so seniormi a obohacujú sa navzájom.

Zahrada denneho stacionara..jpg
www.facebook.com

Podľa dostupných informácií sa mal stacionár sťahovať do priestorov na Podjavorinskej ulici v Bratislave. Problém však nastal zo strany samotného stacionára, ktoré zdôraznilo viaceré negatíva tohto dočasného riešenia. Ide napr. o hygienické, dispozičné, kapacitné potreby pre sanatórium. Zároveň vznikli obavy z toho, že by nová lokalita mala negatívne dôsledky na fyzické a psychické zdravie seniorov.

Zo strany poslancov vznikli rozdielne stanoviská k celej veci. Jedná skupina považuje fungovanie takéhoto stacionára v pôvodných priestoroch za opodstatnené. Druhá sa prikláňa k presťahovaniu, keďže detské jasle sú omnoho viac využívané.

Denny stacionar na zahrebskej ulici..jpg
www.facebook.com

Vo štvrtok sa konalo rokovanie so starostom Radoslavom Števčíkom, ktorý uprednostnil práve detské jasle a tým pádom rozhodol o odstránení denného stacionára zo Záhrebskej ulice. Hlavný dôvod, prečo sa zariadenie zatvára, je stav Onkologického ústavu sv. Alžbety na Heydukovej ulici, ktorý má nedostatočnú kapacitu a potrebuje doplniť priestory ďalšou výstavbou. Tá následne zatieni obytný blok v celej ulici, v ktorej sa nachádzajú aj detské jasle. Tie touto stavebnou činnosťou utrpia, pretože nebudú mať dostatok svetla. Navyše sa musia detské jasle z pôvodného priestoru presťahovať kvôli potrebe bezbariérového priestoru. Najideálnejšou možnosťou je práve priestor denného stacionára, ktorý parametre spĺňa.

V piatok poslanci hlasujú o tom, či sa priestory dajú do prenájmu Ústavu sv. Alžbety na Heydukovej ulici, ktorý ich má prerobiť na účely detských jaslí. Snaha o to, aby poslanci tento návrh neschválili, prichádza nielen zo strany samotného sanatória, ale aj občanov a občianskych združení.

Možnosťou je presťahovanie na spomínanú Podjavorinskú ulicu, na ktorej sa v súčasnosti nachádza zariadenie pre seniorov s 24-hodinovou starostlivosťou. Tým pádom je možné integrovať viaceré sociálne služby pre seniorov súčasne. Avšak dané sociálne zariadenie má plný stav s kapacitou 57 miest.

Podľa Dušana Martinčoka z OZ Susedia na dvore je potrebné, aby seniori zostali na pôvodnej adrese, kde je im poskytnutý potrebný komfort a najmä záhrada, ktorá v náhradných priestoroch na Podjavorinskej ulici, nie je. Jeho iniciatívou vznikla aj hromadná petícia proti zatvoreniu stacionára. Ku dnešnému dňu ju aktívne podporilo vyše 930 občanov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X