Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radi píšete a fotíte, zaujímate sa o dianie okolo seba?
Privyrobte si písaním článkov na blog. Info: [email protected]
Stacionar zahrebska.jpg
ilustračné: www.facebook.com
21. apríla 2017 NovinkySprávy od BratislavaDen.skVS, © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o.

V centre Bratislavy plánujú zatvoriť denný stacionár pre seniorov

Na Záhrebskej ulici v Bratislave sa nachádza denný stacionár pre seniorov, ktorý Miestne zastupiteľstvo Bratislava – Staré Mesto plánuje zatvoriť. Náhradou budú detské jasle, ktoré sú v súčasnosti umiestnené v nevyhovujúcich priestoroch na Hollého ulici. 

Stacionár má dlhodobú tradíciu v centre Bratislavy. Funguje od roku 1994, pričom pôvodne slúžil ako denné sanatórium a klub dôchodcov. Zakladateľkou stacionára bola lekárka a psychiatrička Eva Janíková. Hlavným cieľom bola a stále je starostlivosť o seniorov, ktorí ako citlivá sociálna skupina potrebujú špecifické zariadenia.

Denné sanatórium má medzi seniormi dlhodobú tradíciu. Tí v ňom nachádzajú priestor, v ktorom môžu aktívne využívať svoj voľný čas a zároveň majú možnosť sa socializovať a nadväzovať kontakty s ostatnými rovesníkmi. Má taktiež medzigeneračný význam, keďže v susedstve denného stacionára sú susedia, ktorí sa radi zapájajú do rôznych aktivít so seniormi a obohacujú sa navzájom.

Zahrada denneho stacionara..jpg
www.facebook.com

Podľa dostupných informácií sa mal stacionár sťahovať do priestorov na Podjavorinskej ulici v Bratislave. Problém však nastal zo strany samotného stacionára, ktoré zdôraznilo viaceré negatíva tohto dočasného riešenia. Ide napr. o hygienické, dispozičné, kapacitné potreby pre sanatórium. Zároveň vznikli obavy z toho, že by nová lokalita mala negatívne dôsledky na fyzické a psychické zdravie seniorov.

Zo strany poslancov vznikli rozdielne stanoviská k celej veci. Jedná skupina považuje fungovanie takéhoto stacionára v pôvodných priestoroch za opodstatnené. Druhá sa prikláňa k presťahovaniu, keďže detské jasle sú omnoho viac využívané.

Denny stacionar na zahrebskej ulici..jpg
www.facebook.com

Vo štvrtok sa konalo rokovanie so starostom Radoslavom Števčíkom, ktorý uprednostnil práve detské jasle a tým pádom rozhodol o odstránení denného stacionára zo Záhrebskej ulice. Hlavný dôvod, prečo sa zariadenie zatvára, je stav Onkologického ústavu sv. Alžbety na Heydukovej ulici, ktorý má nedostatočnú kapacitu a potrebuje doplniť priestory ďalšou výstavbou. Tá následne zatieni obytný blok v celej ulici, v ktorej sa nachádzajú aj detské jasle. Tie touto stavebnou činnosťou utrpia, pretože nebudú mať dostatok svetla. Navyše sa musia detské jasle z pôvodného priestoru presťahovať kvôli potrebe bezbariérového priestoru. Najideálnejšou možnosťou je práve priestor denného stacionára, ktorý parametre spĺňa.

V piatok poslanci hlasujú o tom, či sa priestory dajú do prenájmu Ústavu sv. Alžbety na Heydukovej ulici, ktorý ich má prerobiť na účely detských jaslí. Snaha o to, aby poslanci tento návrh neschválili, prichádza nielen zo strany samotného sanatória, ale aj občanov a občianskych združení.

Možnosťou je presťahovanie na spomínanú Podjavorinskú ulicu, na ktorej sa v súčasnosti nachádza zariadenie pre seniorov s 24-hodinovou starostlivosťou. Tým pádom je možné integrovať viaceré sociálne služby pre seniorov súčasne. Avšak dané sociálne zariadenie má plný stav s kapacitou 57 miest.

Podľa Dušana Martinčoka z OZ Susedia na dvore je potrebné, aby seniori zostali na pôvodnej adrese, kde je im poskytnutý potrebný komfort a najmä záhrada, ktorá v náhradných priestoroch na Podjavorinskej ulici, nie je. Jeho iniciatívou vznikla aj hromadná petícia proti zatvoreniu stacionára. Ku dnešnému dňu ju aktívne podporilo vyše 930 občanov.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...