Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rigova vystava cepan sutaz dennikn.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
img.projektn.sk
26. októbra 2018 Zaujímavosti od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Cenu Oskára Čepana 2018 získala Emília Rigová

Laureátkou Ceny Oskára Čepana je Emília Rigová. Vo štvrtok 25. októbra o tom rozhodla odborná medzinárodná komisia na čele s vedúcim kurátorom Múzea moderného umenia vo Viedni (mumok) Rainerom Fuchsom.

Informovala o tom PR manažérka z agentúry bARSdobrýchýr Zuzana Golianová. „Prístup umelkyne k tvorbe je jednoznačne genderový, skúma priepustnosť hraníc ľudskej identity, kriticky nahliada na stereotypy spojené nielen s vnímaním svojho rómskeho pôvodu, ale aj s globálnym fungovaním narácií v kultúre,“ spomenula Golianová. Víťazku čaká rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena 3 000 eur a po návrate samostatná výstava.

Správu o smerovaní súčasného výtvarného umenia podáva od začiatku októbra do piatka 26. októbra výstava finalistov Ceny Oskára Čepana. Diela Lucie Mičíkovej, Adama Novotu, Emílie Rigovej (Bári Raklóri) a Borisa Sirku možno vidieť v priestoroch obchodného domu Dunaj na Námestí SNP v Bratislave. Opustené obchody finalisti prekryli svojimi umeleckými dielami.

Emilia rigova_bulletproof culture_2018_akcia_fotografia objekt_.jpg

Výstava s názvom Time After Time prináša aj rad sprievodných podujatí, diskusie, tanečné a hudobné prezentácie ako aj happening. „Novou filozofiou Ceny Oskára Čepana je dôraz na umelecké myslenie a prax umelcov a umelkýň. Usiluje sa rešpektovať kontext, v ktorom ich tvorba vzniká a následne vytvoriť platformu pre ich plnohodnotné predstavenie verejnosti,“ cituje tlačová správa k výstave finalistov Luciu Gavulovú, riaditeľku Nadácie – Centra súčasného umenia, organizátora Ceny Oskára Čepana.

Emilia rigova_selfportrait_2_2017_fotografia_dibond_100x130cm_.jpg

Emília Rigová

„Volám sa Emília Rigová aka Bári Raklóri. Som Emília, som Bári, som žena, som Rómka, som Slovenka, som Európanka a som ešte omnoho viac. Všetky tieto aspekty mojej identity sa pretavujú svojimi stopami aj do mojich prác. Každé z vystavených diel potrebuje pre svoje dokončenie pohľad diváka – až ním sa koná, až prostredníctvom neho naozaj vstupuje do reality. Svet nemá len jeden rozmer, ale mnoho dimenzií, podobne ako každý z nás,“ hovorí Emília Rigová.

Umelkyňa, rodáčka z Trnavy, ktorá žije striedavo aj v Banskej Bystrici, vizuálne ale aj kurátorsky a publicisticky skúma problematiku dynamiky potláčania etnických či sexuálnych menšín v dejinách a v súčasnosti. Zaujíma ju manipulácia väčšinového diskurzu a skresľovanie kolektívnej pamäte – venovala sa napríklad téme rómskeho holokaustu.

Zo svojej špecifickej ženskej pozície vedome nastavuje zrkadlo spoločnosti formou digitálne manipulovaných obrazov, objektov, videí a performancií, ktoré sú neraz fyzicko-mentálnymi skúsenosťami aj za cenu bolestivého testovania vlastnej duševnej a telesnej výdrže.

Emilia rigova_selfportrait1_2017_fotografia_dibond_100x130cm_.jpg

Súťaž Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom do 40 rokov. Účasť v nej nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Od roku 2001 ju organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia. Od roku 2016 na usporiadaní súťaže nadácia spolupracuje s Residency Unlimited, Trus for Mutual Understanding. Od tohto roka je spoluorganizátorom ceny platforma pre podporu umenia Collective. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. Nesie meno Oskára Čepana (1925-1992), literárneho vedca, výtvarného teoretika a kritika, umelca, archeológa a paleontológa.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X