Cenu Oskára Čepana 2018 získala Emília Rigová

Rigova vystava cepan sutaz dennikn.jpg

Laureátkou Ceny Oskára Čepana je Emília Rigová. Vo štvrtok 25. októbra o tom rozhodla odborná medzinárodná komisia na čele s vedúcim kurátorom Múzea moderného umenia vo Viedni (mumok) Rainerom Fuchsom.

Informovala o tom PR manažérka z agentúry bARSdobrýchýr Zuzana Golianová. „Prístup umelkyne k tvorbe je jednoznačne genderový, skúma priepustnosť hraníc ľudskej identity, kriticky nahliada na stereotypy spojené nielen s vnímaním svojho rómskeho pôvodu, ale aj s globálnym fungovaním narácií v kultúre,“ spomenula Golianová. Víťazku čaká rezidenčný pobyt v New Yorku, finančná odmena 3 000 eur a po návrate samostatná výstava.

Správu o smerovaní súčasného výtvarného umenia podáva od začiatku októbra do piatka 26. októbra výstava finalistov Ceny Oskára Čepana. Diela Lucie Mičíkovej, Adama Novotu, Emílie Rigovej (Bári Raklóri) a Borisa Sirku možno vidieť v priestoroch obchodného domu Dunaj na Námestí SNP v Bratislave. Opustené obchody finalisti prekryli svojimi umeleckými dielami.

Emilia rigova_bulletproof culture_2018_akcia_fotografia objekt_.jpg

Výstava s názvom Time After Time prináša aj rad sprievodných podujatí, diskusie, tanečné a hudobné prezentácie ako aj happening. „Novou filozofiou Ceny Oskára Čepana je dôraz na umelecké myslenie a prax umelcov a umelkýň. Usiluje sa rešpektovať kontext, v ktorom ich tvorba vzniká a následne vytvoriť platformu pre ich plnohodnotné predstavenie verejnosti,“ cituje tlačová správa k výstave finalistov Luciu Gavulovú, riaditeľku Nadácie – Centra súčasného umenia, organizátora Ceny Oskára Čepana.

Emilia rigova_selfportrait_2_2017_fotografia_dibond_100x130cm_.jpg

Emília Rigová

„Volám sa Emília Rigová aka Bári Raklóri. Som Emília, som Bári, som žena, som Rómka, som Slovenka, som Európanka a som ešte omnoho viac. Všetky tieto aspekty mojej identity sa pretavujú svojimi stopami aj do mojich prác. Každé z vystavených diel potrebuje pre svoje dokončenie pohľad diváka – až ním sa koná, až prostredníctvom neho naozaj vstupuje do reality. Svet nemá len jeden rozmer, ale mnoho dimenzií, podobne ako každý z nás,“ hovorí Emília Rigová.

Umelkyňa, rodáčka z Trnavy, ktorá žije striedavo aj v Banskej Bystrici, vizuálne ale aj kurátorsky a publicisticky skúma problematiku dynamiky potláčania etnických či sexuálnych menšín v dejinách a v súčasnosti. Zaujíma ju manipulácia väčšinového diskurzu a skresľovanie kolektívnej pamäte – venovala sa napríklad téme rómskeho holokaustu.

Zo svojej špecifickej ženskej pozície vedome nastavuje zrkadlo spoločnosti formou digitálne manipulovaných obrazov, objektov, videí a performancií, ktoré sú neraz fyzicko-mentálnymi skúsenosťami aj za cenu bolestivého testovania vlastnej duševnej a telesnej výdrže.

Emilia rigova_selfportrait1_2017_fotografia_dibond_100x130cm_.jpg

Súťaž Cena Oskára Čepana vznikla v roku 1996 a je určená vizuálnym umelcom do 40 rokov. Účasť v nej nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Od roku 2001 ju organizuje Nadácia – Centrum súčasného umenia. Od roku 2016 na usporiadaní súťaže nadácia spolupracuje s Residency Unlimited, Trus for Mutual Understanding. Od tohto roka je spoluorganizátorom ceny platforma pre podporu umenia Collective. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards, organizovaných v krajinách stredovýchodnej Európy. Nesie meno Oskára Čepana (1925-1992), literárneho vedca, výtvarného teoretika a kritika, umelca, archeológa a paleontológa.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk