Cenu primátora 2023 získalo osem osobností spätých s Bratislavou a zaslúžili sa o rozvoj mesta

Ocenenie osobnosti bratislava vallo.jpg

Ide o osobnosti, ktoré sú späté s Bratislavou a zaslúžili sa o rozvoj mesta v rámci svojho odboru.

Osem osobností získalo ocenenie Cena primátora 2023 od primátora Bratislavy Matúša Valla. Ako informovala hovorkyňa hlavného mesta Dagmar Schmucková, ide o osobnosti, ktoré sú späté s Bratislavou a zaslúžili sa o rozvoj mesta v rámci svojho odboru.

Počas aktuálneho ročníka si grafiku Bratislavy od akademického maliara Miroslava Cipára odniesol napríklad vydavateľ Alexej Fulmek, evanjelická farárka Anna Polcková či spisovateľ Dušan Dušek,“ uviedla. Cenu primátora in memoriam získal Peter „Ďuďo“ Dudák z kapely Hex.

Výnimočný prínos osobností

Cena primátora Bratislavy je najvýznamnejším mestským ocenením s dlhoročnou tradíciou. Slávnostné oceňovanie sa uskutočnilo v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava v predvečer otvorenia Bratislavských mestských dní.

Kandidátov na cenu vyberá primátor Bratislavy spolu so svojím poradným zborom,“ priblížila Schmucková. Ako dodala, jednotlivé nominácie zohľadňujú výnimočný prínos jednotlivcov či kolektívov, ktoré formujú hlavné mesto a zaslúžia si pozornosť a mimoriadne poďakovanie za kultúrny či spoločenský rozvoj mesta.

Cena za prínos

Cenu za prínos v oblasti vydavateľskej činnosti a nezávislej žurnalistiky získal vydavateľ Denníka SME a riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek. Cenu za duchovný prínos, dlhodobú prácu s menej rešpektovanými skupinami ľudí a za aktívnu činnosť, ktorou sa zasadzuje o ochranu ľudských práv získala evanjelická farárka Anna Polcková.

Cenu za celoživotný prínos v oblasti výtvarného umenia získal maliar, grafik a knižný ilustrátor Peter Kľúčik. Cenu za prínos v oblasti knižnej, rozhlasovej a filmovej tvorby a pedagogickú činnosť si odniesol básnik, prozaik a pedagóg Dušan Dušek.

Umenie aj špeciálne ocenenie

Cenu za dôležitý prínos v podpore umenia na Slovensku a významné pričinenie sa o obnovu a rozvoj Slovenskej národnej galérie (SNG) získali súčasná a predchádzajúca riaditeľka SNG Alexandra Kusá a Katarína Bajcúrová.

Cenu za umelecký a hudobný prínos pre mesto Bratislava získal In memoriam spevák, skladateľ, hudobník a textár Peter „Ďuďo“ Dudák. Špeciálnu Cenu primátora Bratislavy 2023 za podporu a vytvorenie bezpečného priestoru v Bratislave pre všetkých, ktorí chcú byť prijatí v tolerancii a úcte a za dlhodobú snahu o zmenu vnímania inakosti získal aktivista Roman Samotný.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk