Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Byvanie byty najome mestske vystavba gettyimages
Foto: ilustračné, GettyImages
22. januára 2020 Správy BratislavaAktuálne správy od BratislavaDen.skSITA Diskusia()

Ceny bytov dosiahli historické maximum, priemerná cena sa vyšplhala na tritisíc eur za meter štvorcový

Priemerná jednotková cena bytov v Bratislave prekonala aj rekord z roku 2008.

Ceny bytov v Bratislave dosiahli historické maximum, priemerná cena za meter štvorcový sa vyšplhala na 3 000 eur. Informovali o tom analytici zo spoločnosti Bencont Investments v tlačovej správe.

Priemerná jednotková cena bytov v Bratislave prekonala aj predošlý rekord z roku 2008. Ponuka bytov v novostavbách klesla pod 2 000 voľných bytov, čo je zase historickým minimom od čias, keď sa realitný trh začal začiatkom 21. storočia v Bratislave vôbec rozvíjať.

Takto nízka ponuka spojená so stále vysokým dopytom spôsobili v roku 2019 nárast ceny nad 3 000 eur za meter štvorcový, pričom ku koncu roka to bolo dokonca až na 3 237 eur za meter štvorcový. Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 percenta,“ vysvetlil hlavný analytik Rudolf Bruchánik.

Dopyt po lacných bytoch

Analytikov prekvapil dopyt po lacných bytoch na okraji Bratislavy. Týka sa to napríklad bytového projektu Ovocné sady.

Ovocné sady, ktoré sa v priemere cenovo pohybovali na úrovni okolo 2 500 až 2 700 eur za meter štvorcový, sa radili medzi najlacnejšie projekty v Bratislave. Masívny predaj v podobe viac než 280 bytov za prvé dva mesiace však ukázal, že štartovacie byty s nižšou cenou sú aj napriek okrajovej lokalite v rámci Bratislavy vysoko dopytovaným tovarom,“ spresnili v analýze.

Naopak, projekt Vydrica prišiel s rekordne drahými bytmi, kde priemerná cena prevyšovala aj 6 000 eur za meter štvorcový.

Pokles priemernej rozlohy

Priemerná rozloha voľných novostavieb bola ku koncu minulého roka 67,63 metra štvorcového, čo predstavuje medziročný pokles o 3,5 metra štvorcového.

Prudký pokles priemernej rozlohy súvisel s tým, že až 70 percent predaných bytov v Bratislave predstavovali jedno- a dvojizbové byty. Masívny predaj malých bytov spôsobila najmä nová ponuka, ktorá priniesla predovšetkým malé byty a medzi nimi aj byty do 100-tisíc eur. Také novostavby v Bratislave v súčasnosti už takmer neexistujú ale dopyt po nich je pre nízku cenu, prirodzene, veľmi vysoký,“ pripomína hlavný analytik Bencont Investments.

Ceny budú stúpať

Analytici nepredpokladajú výrazné zmeny, ceny pôjdu aj naďalej hore. „Dostupnosť bývania sa v hlavnom meste v dôsledku spomínaných faktorov výrazne zhoršila. Ak tento problém nebude čoskoro vyriešený, tak bude brániť ďalšiemu rozvoju Bratislavy,“ vysvetlili.

Veľké projekty, ktoré by prispeli k zlepšeniu situácie v hlavnom meste, sú ešte vo fáze prípravy, ktorá môže trvať roky.

Bratislava podľa nich potrebuje nový územný plán, čo však podľa hlavného mesta môže trvať ešte 8 – 10 rokov. „V roku 2020 očakávame ďalšie zvyšovanie cien a nie je vylúčené, že opäť dosiahne dvojciferný nárast,“ uzavrel Rudolf Bruchánik.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X