Ceny laureátom odovzdá kraj v polovici decembra

BRATISLAVA: BSK - ocenenie osobností
SITA

Výročnú cenu Samuela Zocha, Pamätný list a čestné občianstvo udelia v bratislavskom Divadle Aréna

BRATISLAVA 30. októbra – Ceny laureátom odovzdá tento rok Bratislavský samosprávny kraj (BSK) 15. decembra v bratislavskom Divadle Aréna. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman, udelenie ocenenia Samuela Zocha a čestného občianstva schválili bratislavskí krajskí poslanci na októbrovom zasadnutí zastupiteľstva, udelenie Pamätného listu predsedu BSK zobrali na vedomie.

Výročnú cenu Samuela Zocha dostanú Ladislav Hubenák, Peter Kukumberg, Kamil Peteraj, Peter Mikus, Andrej Rudavský. Ocenia aj in memoriam Milana Čorbu a Tibora Huszára. Udelenie Čestného občianstva schválili in memoriam profesorovi Eduardovi Alexandrovi Šafaříkovi. Počas večera udelia aj Pamätné listy predsedu Bratislavského samosprávneho kraja. Tie tento rok získajú Malokarpatský banícky spolok Pezinok, Ladislav Hohoš, Peter Fedor, Ladislav Vrtel, Alena Kadlečíková, Elza Nagy a Márta Fekete. „Aj tento rok patria ocenenia tým, ktorí náš kraj reprezentujú doma i v zahraničí. Ocenenia sú v prvom rade vyjadrením vďaky a úcty,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Ladislav Hubenák patrí medzi osobnosti slovenskej historickej a právno-historickej vedy ako vedec, pedagóg a manažér vedeckej práce. Ako autor a spoluautor publikoval 42 knižných publikácií, viac ako dvesto vedeckých štúdií, taktiež je autorom študijných materiálov a rozsiahlej palety publicistických článkov so zameraním na československé a svetové dejiny. Peter Kukumberg pracuje na II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Je autorom vyše štyristo odborných textov a trikrát získal aj ocenenie za najlepšiu odbornú publikáciu. Kamil Peteraj napísal texty pre vyše štyridsať platní, medzi nimi viacero albumov spevákov Mira Žbirku, Pavla Hammela, Janka Lehotského, Roba Grigorova, skupiny MODUS a všetky albumy slovenskej speváčky Mariky Gombitovej. Peter Mikus počas celej svojej kariéry zachraňuje životy a zlepšuje kvalitu života predovšetkým skôr narodeným spoluobčanom. Nominovaný je kardiológ, internista a geriater, ktorý 18 rokov pôsobí v Špecializovanej geriatrickej nemocnici v Podunajských Biskupiciach, ktorá pôsobí v rámci Univerzitnej nemocnice Bratislava. Akademický sochár a maliar Andrej Rudavský patrí k najvýraznejším osobnostiam moderného slovenského sochárstva. Milan Čorba bol kostýmovým výtvarníkom, scénografom a pedagógom. Spolupracoval so Slovenským národným divadlom od polovice šesťdesiatych rokov do marca 2013. Tibor Huszár bol slovenským fotografom, medzi jeho najznámejšie publikácie patrí kniha Cigáni, ktorá ukazuje svet rómskej menšiny na Slovensku.

Výročná cena Samuela Zocha je najvyšším ocenením Bratislavského samosprávneho kraja, udeľujú ju od roku 2002. Návrhy na ocenenie mohli podávať predseda, podpredsedovia, poslanci, komisie zastupiteľstva BSK, obyvatelia Bratislavského samosprávneho kraja samostatne alebo prostredníctvom občianskych združení a organizácií. Návrhy posúdila a odporučila výberová komisia, ktorú pre tento účel vymenoval predseda BSK z poslancov Bratislavského samosprávneho kraja a iných osobností. Výročnú cenu Samuela Zocha vyjadruje plaketa s nápisom Samuel Zoch a jeho portrétom.

Samuel Zoch sa narodil v roku 1882 v Cerove. Pôsobil ako evanjelický farár a biskup. Po roku 1918 sa stal prvým bratislavským županom, známy je ako autor Martinskej deklarácie, prijatej 30. októbra 1918 v Martine. Od roku 1925 pôsobil ako poslanec Národného zhromaždenia. Svojou všestrannou iniciatívou a túžbou pomáhať ostatným sa zaslúžil o rozvoj modranskej keramickej dielne založením účastinnej spoločnosti Slovenská keramika. Zomrel v roku 1928.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk