Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
železnice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
21. októbra 2016 Správy BratislavaIné správy z Bratislavy od BratislavaDen.skSITA, © SITA 2016

Budeme cestovať rýchlejšie? Železnice zmodernizujú aj trať od hraníc s ČR po Bratislavu

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) po modernizácii časti hlavnej domácej trate Bratislava – Žilina plánujú v najbližších rokoch obnoviť aj trať od štátnej hranice s Českou republikou cez Kúty po Bratislavu. Generálny riaditeľ štátneho správcu železničnej infraštruktúry Miroslav Kocák informoval, že so začatím modernizácie koľajníc na tejto trase počítajú predbežne v roku 2018.

„Túto trať mienime zmodernizovať na traťovú rýchlosť do 160 kilometrov za hodinu v úseku štátna hranica – Kúty a v úseku Kúty – Devínska Nová Ves – Bratislava na rýchlosť do 200 kilometrov za hodinu. Máme viac železničných prepojení na českú stranu, ale táto trať je nosná,“ povedal Kocák vo štvrtok na stretnutí českých a slovenských železničiarov, ako aj zástupcov ministerstiev dopravy oboch štátov a pohraničných krajov v Bratislave.

„Momentálne prebiehajú prípravné projektové práce, neviem povedať rozpočtové náklady tejto stavby. Takisto to chceme na 200 kilometrov, ale úsek od štátnej hranice po Kúty je tak terénne náročný, že na 200 kilometrov by sme museli vliezť do zeme a stratili by sme územie,“ priblížil zámer modernizácie spomínanej trate Kocák. „Tam sme sa rozhodli na 160 kilometrov. Navyše, od hranice sa vlak musí rozbiehať, nie je tam ani veľmi opodstatnená rýchlosť 200 kilometrov,“ dodal. Prípadná modernizácia regionálnych tratí je podľa Kocáka podmienená záujmom dopravcov o osobnú prepravu.

Hlavným obsahom diskusného fóra bola regionálna železničná doprava na hraniciach medzi Českou republikou a Slovenskom, jej súčasnosť a hlavne budúcnosť. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci projektu Železničná doprava pre kraje, ktorý spoločne realizujú česká Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC) a České dráhy, a. s. (ČD).

„Až doteraz sme sa v rámci okrúhlych stolov zaoberali regionálnou dopravou v rámci jednotlivých krajov Českej republiky a medziregionálnou dopravou. Teraz tento rozmer rozširujeme o cezhraničný a nie je náhoda, že prvé medzinárodné diskusné fórum sa týka práve železničných tratí na pomedzí Českej republiky a Slovenska,“ povedal generálny riaditeľ SŽDC Pavel Surý. V budúcnosti chystajú projekty, ktoré ešte zrýchlia železničné spojenie medzi oboma krajinami, nechcú však zabudnúť ani na regionálne trate, ktoré prekračujú štátnu hranicu.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ČD Pavel Krtek zdôraznil, že zrýchlenie a skvalitnenie vlakového spojenia smerom na Slovensko je rovnako dôležité ako do Nemecka alebo do Rakúska. „Týka sa to ako diaľkovej dopravy, tak samozrejme dopravy regionálnej,“ uviedol Krtek.

Veľký význam prihraničnej regionálnej doprave dáva aj Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK). „Vieme, že naše vlaky využívajú predovšetkým ľudia dochádzajúci za prácou a štúdiom. Radi by sme im, ale aj ostatnej cestujúcej verejnosti poskytli lepšie a rýchlejšie spoje do Českej republiky a späť na Slovensko,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Dá sa to podľa neho dosiahnuť i poprepájaním vlakových liniek na oboch stranách hranice a ich zladením s autobusovou dopravou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X