Cestujúci dávajte pozor, Bratislavu čaká zmena v cestovných poriadkoch a trasách električiek

2019_06_06_molecova_dkr
Molecova DKR

Veľké zmeny čakajú cestujúcu verejnosť počas leta. Dúbravsko-Karloveská radiála si vyžaduje niekoľkomesačnú zmenu trasovania električiek.

Trasovanie električiek sa mení od soboty 22. júna a potrvá počas celého leta až do septembra. Táto zmena ovplyvní každého cestujúceho MHD. Tieto zmeny boli nevyhnutné pre neodkladnú modernizáciu Dúbravsko-Karloveskej radiály. Električky jazdiace smerom do Karlovej Vsi budú premávať len po Molecovu ulicu a ďalej v smere do Dúbravky zabezpečia dopravu autobusy MHD. Trasu do Karlovej Vsi ako aj z Petržalky, budú obsluhovať výlučne obojsmerné električky, keďže sa tu nenachádzajú obratiská električiek.

Pre zachovanie intervalov medzi spojmi budú upravené aj trasy ostatných električkových liniek. Počty spojov sa vo väčšine prípadov nemenia, niektoré sa práve zvýšia.

Aby sa zachovali intervaly medzi spojmi aj pre ostatné električky v meste, je potrebné zreorganizovať trasy ostatných električkových liniek. Po každej radiále v kratších intervaloch jazdiť jedna linka, a to do centra, kde bude možné prestúpiť na všetky ostatné električkové linky.

Električky budú premávať na týchto linkách:

 • v smere z Rače – linka č. 3,
  • v 4 až 5 minútových intervaloch počas pracovných dní a v 7 až 8 minútových intervaloch cez dni pracovného voľna,
 • v smere z Ružinova – č. 9,
  • v 4 až 5 minútových intervaloch počas pracovných dní a v 7 až 8 minútových intervaloch cez dni pracovného voľna,
 • v smere zo Zlatých pieskov – č. 4,
  • v 4 až 5 minútových intervaloch počas pracovných dní a v 7 až 8 minútových intervaloch cez dni pracovného voľna,
 • v smere z Petržalky – č. 1,
  • v 4 až 5 minútových intervaloch počas pracovných dní a v 7 až 8 minútových intervaloch cez dni pracovného voľna,
 • v smere z Karlovej Vsi – X6,
  • v intervaloch 3 až 4 minúty v pracovných dňoch a 7 až 8 minút cez voľné dni,
  • bude premávať v smere do centra cez nábrežie a z centra cez tunel
 • medzi Dúbravkou a Molecovou ulicou – autobusová linka X5,
  • v intervaloch 3 až 4 minúty v Karlovej Vsi a 6 až 8 minút,
  • z Dúbravky v pracovných dňoch a 7 až 8 minút cez voľné dni.

Okrem uvedených hlavných liniek bude naviac zachovaná aj linka č. 2 ako doplnková linka medzi Hlavnou stanicou a ŽST Nové Mesto s intervalom 15 minút.

Cestujúci sa musia pripraviť na zmeny

Hlavným prestupným uzlom sa stane Kamenné námestie a Námestie SNP, kde bude možné prestúpiť na všetky ostatné električkové linky v priemere do 2,5 minúty. V prípade prestupu na prestupnom uzle Námestie SNP/Kamenné námestie nehrozí podľa slov magistrátu cestujúcim na zastávke dlhšie čakanie na ktorúkoľvek linku ako 5 minút cez pracovné dni a 8 minút cez voľné dni.

Velka_elektrickova_zmena page 001.jpg
Zdroj: dpb

Hoci sa cestujúci musia pripraviť na zmeny, v praxi by nemalo dochádzať ku žiadnym zdržaniam. Magistrát dokonca prizvukuje, že sa má skrátiť čas čakania na najbližší spoj, pretože linky budú premávať dvakrát častejšie. Dopravný podnik Bratislava pripravuje aj brožúru s novými trasami liniek, plagáty a webová stránka má cestujúcim taktiež pomôcť lepšie sa orientovať v novinkách. Navyše, na významných zastávkach budú cez týždeň od spustenia tejto zmeny stáť informátori DPB, ktorí budú cestujúcim radiť, ako sa najlepšie dostať k cieľu ich cesty.

Verejnosť tiež prosíme o hodnotenie tohto modelu, aby sme v čo najvyššej možnej miere mohli tieto skúsenosti preniesť do plánovania liniek a spojov aj po návrate k obvyklej organizácii dopravy.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk