Cesty budú posýpať už pred snežením, preventívnym posypom chcú predísť kalamitám

posyp ciest
SITA

Preventívnymi posypmi ciest či posýpacími vozidlami pripravenými na stanovištiach už pred snežením chce bratislavská radnica predísť problémom s nezvládnutými snehovými kalamitami. Aj o takýchto opatreniach včera rokoval operačný štáb zimnej údržby, o záveroch po skončení stretnutia informoval primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

S kritikou obyvateľov hlavného mesta sa stretla bratislavská radnica koncom januára tohto roka, keď nezvládla výdatné sneženie. Magistrát preto pripravil sériu opatrení, ktoré majú zimnú údržbu v hlavnom meste zlepšiť. Podľa primátora Nesrovnala pred zimnou sezónou zlepšili komunikáciu medzi dispečingami Dopravného podniku Bratislava, mestskej polície a firmy zabezpečujúcej zimnú údržbu na bratislavských cestách. Dispečeri sa budú riadiť informáciami od rovnakej meteorologickej služby.

Aby sa nestalo, že jedni si myslia, že bude pršať a druhí, že bude snežiť,“ hovorí primátor Nesrovnal. Zaviesť chcú túto zimu aj preventívne posypy. Cestári budú na cesty sypať zvlhčenú soľ ešte pred samotným snežením, aby sa sneh rýchlejšie topil a neostával na cestách. Vozidlá zimnej údržby budú po novom monitorované GPS zariadeniami, aby radnica mala prehľad, kde sa nachádzajú. Monitoring by podľa primátora Nesrovnala chceli zverejniť aj na internetovej stránke, aby vozidlá mohli sledovať aj občania.

Zimná pohotovosť v hlavnom meste sa oficiálne začína 1. decembra, keď obvykle prichádza do platnosti Operačný plán zimnej údržby. Ani skoršie sneženie by cestárov nemalo zaskočiť, techniku i posypový materiál budú mať pripravené aj pred týmto dátumom. Bratislava má na zimnú údržbu ciest vyčlenené približne štyri milióny eur. Zjazdnosť ciest bude zabezpečovať 43 sypačov, 11 multikár a mesto má v zálohe i jednu snehovú frézu. V pohotovosti bude aj 89 ručných pracovníkov.

Na zimnú sezónu je pripravených vyše 2 000 ton posypových materiálov. Na neodhrabané či nezjazdné cesty budú môcť obyvatelia cez zimu upozorniť dispečing mesta na telefonickej linke +421 259 356 761 alebo e-mailom na dispecing@bratislava.sk.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk