Cez víkend si nezabudnite posunúť ručičky hodiniek. Prechádzame sa letný čas

Káva, budík
ilustračné: pixabay.com

Počas víkendu prechádza Slovensko zo zimného času na letný, preto si nezabudnite posunúť ručičky hodiniek.

Aj v roku 2019 potrvá zmena času, kedy prechádzame zo zimného na letný a naopak. Ku zmene na letný čas dôjde už počas tohto víkendu a pre tých, čo radi spia, to bude asi smutná správa, lebo v túto noc si pospíme o hodinu menej.

K zmenu času dôjde v noci zo soboty na nedeľu, konkrétne 31. marca 2019, kedy si hodinky posunieme o jednu hodinu vpred. O 2.00 h. sa posunú ručičky hodiniek na 3.00 h., a teda tí, čo majú radi spánok, by mali ísť o hodinku skôr spať, aby svoj deficit dohnali.

Na slovenskom území došlo k zmene času po prvýkrát v roku 1916, vtedy bolo Slovensko ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska. Avšak pravidelná zmena času z letného na zimný a naopak nebola zavedená. K nej došlo až v roku 1979.

Zmena času má svojich podporovateľov aj odporcov, v súčasnosti je však Slovensko zaviazané ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny času, v blízkej dobe by však toto striedanie malo byť zrušené.

Mnoho ľudí k výhodám striedania času priraďuje napríklad tieto: efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, v produktívnom čase je viac svetla, posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd.

K nevýhodám sa zas všeobecne radia tieto: porušený ľudský biorytmus, problémy s komunikáciou, cestovaním medzi krajinami, kde ku zmenu času nedochádza.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk