Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Káva, budík
ilustračné: pixabay.com
29. marca 2019 Zaujímavosti od BratislavaDeň.skBratislavaDeň.sk Diskusia()

Cez víkend si nezabudnite posunúť ručičky hodiniek. Prechádzame sa letný čas

Počas víkendu prechádza Slovensko zo zimného času na letný, preto si nezabudnite posunúť ručičky hodiniek.

Aj v roku 2019 potrvá zmena času, kedy prechádzame zo zimného na letný a naopak. Ku zmene na letný čas dôjde už počas tohto víkendu a pre tých, čo radi spia, to bude asi smutná správa, lebo v túto noc si pospíme o hodinu menej.

K zmenu času dôjde v noci zo soboty na nedeľu, konkrétne 31. marca 2019, kedy si hodinky posunieme o jednu hodinu vpred. O 2.00 h. sa posunú ručičky hodiniek na 3.00 h., a teda tí, čo majú radi spánok, by mali ísť o hodinku skôr spať, aby svoj deficit dohnali.

Na slovenskom území došlo k zmene času po prvýkrát v roku 1916, vtedy bolo Slovensko ešte súčasťou Rakúsko-Uhorska. Avšak pravidelná zmena času z letného na zimný a naopak nebola zavedená. K nej došlo až v roku 1979.

Zmena času má svojich podporovateľov aj odporcov, v súčasnosti je však Slovensko zaviazané ako člen Európskej únie dodržiavať zmeny času, v blízkej dobe by však toto striedanie malo byť zrušené.

Mnoho ľudí k výhodám striedania času priraďuje napríklad tieto: efektívnejšie využitie denného svetla v rámci dňa, v produktívnom čase je viac svetla, posunutie súmraku na menej exponovaný čas štatisticky znižuje počet automobilových nehôd.

K nevýhodám sa zas všeobecne radia tieto: porušený ľudský biorytmus, problémy s komunikáciou, cestovaním medzi krajinami, kde ku zmenu času nedochádza.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Diskusia

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X