Chátrajúce objekty by mali čoskoro prejsť obnovou, pracujú na nich spolupracujúci architekti

A asay arealu na bazovej ulici vaeruainove aaka obnova. mib.jpg
Foto: Metropolitný inštitút Bratislavy

Prvým projektom je obnova časti areálu na Bazovej ulici v Ružinove, druhým je nový dom seniorov v Karlovej Vsi.

Architekti spolupracujúci s Bratislavou začínajú pracovať na dvoch nových komplexných projektoch. Ako informovala Annmária Krchňavá z Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB), ateliér Gutgut pripraví architektonické podklady pre obnovu časti areálu bývalých technických služieb na Bazovej ulici v Ružinove.

Architekti z ateliéru Átrium zas navrhnú nový dom seniorov v Karlovej Vsi v časti Dlhé diely pre 30 klientov,“ dodala.

Architektonické tímy

Architektonické tímy vzišli z poslednej rámcovej dohody, v ktorej uspeli Gutgut, Chybik+Kristof Associated Architects v spolupráci s ateliérom Partero, ateliér A B.K.P.Š., ateliér JRKVC, architektonické štúdio Átrium, a šieste miesto si delia Architekti Šebo Lichý v spolupráci s ateliérom Ekojet.

Všetky vymenované ateliéry v uplynulých týždňoch medzi sebou súťažili o tieto dva konkrétne projekty, a na základe najnižšej ceny sa rozhodlo, kto zastreší ich obnovu,“ vysvetlila Krchňavá.

Multifunkčný mestský blok

Z nevyužitého areálu na Bazovej ulici sa má počas nasledujúcich 10 rokov stať multifunkčný mestský blok s voľnočasovými priestormi.

Areál by mal pokrývať širokú škálu potrieb obyvateľov mesta, od potreby vzdelávania, bývania, poskytovania služieb a občianskej vybavenosti, až po možnosť kultúrno-spoločenského vyžitia a aktívneho trávenia voľného času,“ poznamenala Krchňavá.

Nakoľko je areál Bazova rozľahlé a komplexné územie, revitalizáciu budú realizovať v etapách. Predmetom riešenia prvej etapy je rekonštrukcia Haly dielní a revitalizácia priľahlého okolia.

Niekdajšie Technické služby

Transformácia budovy Haly dielní prinesie nové administratívne zázemie, kultúrno-vzdelávací priestor a doplnkovú gastro-prevádzku s drobným predajom. Plánovaná je úprava vnútorného námestia na pobytový priestor a vysunutie programu z interiéru do exteriéru.

Vytvoriť sa má aj pešie a cyklistické prepojenie medzi Kulíškovou a Bazovou ulicou, čím ľuďom zlepšíme priechodnosť širšieho územia,“ uviedla Krchňavá.

V minulosti sídlili na Bazovej ulici Technické služby mesta, následne bolo územie nevyužívané. Časť priestorov areálu využíva komunálny podnik, časť priestorov zostáva nevyužívaná.

Sociálno-zdravotné centrum

V Karlovej Vsi má do roku 2026 vzniknúť nové nízkokapacitné sociálno-zdravotné centrum pre 30 klientov. Vybuduje sa na nezastavanom pozemku vo vlastníctve hlavého mesta, ktorý susedí s Hlaváčikovou ulicou.

Zariadenie by malo poskytovať celkovú starostlivosť pre seniorov, ktorí potrebujú ubytovanie, stravovanie, upratovanie, ošetrovanie, rehabilitáciu a sociálne poradenstvo.

Budúci návrh od ateliéru Átrium má spĺňať kritériá na estetiku, bezpečnosť a jasnú orientáciu v priestore,“ poznamenala Krchňavá s tým, že má ísť o dvoj- alebo trojposchodovú budovu s výťahom a záhradou.

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk