Chcete hausbót? Možno ho už nebudete mať kam umiestniť

hausbót
SITA Hausbóty na Jarovskom ramene Dunaja.

Úradníci z bratislavského Okresného úradu v uplynulých dňoch kontrolujú hausbóty na Jaroveckom ramene. Obhliadkami chcú zistiť, či ich užívanie nepoškodzuje biotop chránených živočíchov.

Úrad ešte v januári uviedol, že 226 hausbótov nemá škodlivý vplyv na chránené územia. Ak sa ale tento počet prekročí, bude musieť ich vplyv na prírodu opäť prehodnocovať.

Lokalita v Jaroveckom ramene je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy. Platí v nej prvý stupeň územnej ochrany, v ktorom sa uplatňuje všeobecná ochrana prírody a krajiny.

V obmedzenom počte hausbótov nie je vplyv na prírodu temer žiadny, keďže nepredstavujú zásah do jadrových území hniezdenia chránených druhov, ale ich odstránenie by mohlo byť dokonca pre prírodu negatívne.

Majitelia „plávajúceho príbytku“ iba musia mať svoje hausbóty vybavené septikmi, pravidelne odvážať odpad a neparkovať v tráve, len na ceste. Tiež by nemali vysádzať nepôvodné druhy drevín a rastlín a zakladať si ohniská mimo plochy svojho bývania.

Ako vo svojom odbornom stanovisku okresný súd uvádza: „Umiestnenie 226 hausbótov nebude mať zásadný negatívny vplyv na územie Natura 2000 a pri dodržaní stanovených podmienok úrad takúto činnosť nepovažuje za zásah, ktorý môže spôsobiť podstatné zmeny v biologickej rozmanitosti, štruktúre a vo funkcii ekosystémov.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk