Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hausbót
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA Hausbóty na Jarovskom ramene Dunaja.
27. marca 2015 Zaujímavosti od BratislavaDen.skwww.teraz.sk © BratislavaDen.sk, iDen Media s.r.o, SITA

Chcete hausbót? Možno ho už nebudete mať kam umiestniť

Úradníci z bratislavského Okresného úradu v uplynulých dňoch kontrolujú hausbóty na Jaroveckom ramene. Obhliadkami chcú zistiť, či ich užívanie nepoškodzuje biotop chránených živočíchov.

 

Úrad ešte v januári uviedol, že 226 hausbótov nemá škodlivý vplyv na chránené územia. Ak sa ale tento počet prekročí, bude musieť ich vplyv na prírodu opäť prehodnocovať.

Lokalita v Jaroveckom ramene je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy. Platí v nej prvý stupeň územnej ochrany, v ktorom sa uplatňuje všeobecná ochrana prírody a krajiny.

V obmedzenom počte hausbótov nie je vplyv na prírodu temer žiadny, keďže nepredstavujú zásah do jadrových území hniezdenia chránených druhov, ale ich odstránenie by mohlo byť dokonca pre prírodu negatívne.

Majitelia „plávajúceho príbytku“ iba musia mať svoje hausbóty vybavené septikmi, pravidelne odvážať odpad a neparkovať v tráve, len na ceste. Tiež by nemali vysádzať nepôvodné druhy drevín a rastlín a zakladať si ohniská mimo plochy svojho bývania.

Ako vo svojom odbornom stanovisku okresný súd uvádza: „Umiestnenie 226 hausbótov nebude mať zásadný negatívny vplyv na územie Natura 2000 a pri dodržaní stanovených podmienok úrad takúto činnosť nepovažuje za zásah, ktorý môže spôsobiť podstatné zmeny v biologickej rozmanitosti, štruktúre a vo funkcii ekosystémov.“

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Odporúčame

Copyright © BratislavaDen.sk Všetky práva vyhradené. BratislavaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Sledujte novinky z Bratislavy na:

Facebooku BratislavaDen.sk
Instagrame @bratislavaden

...alebo ich odoberajte cez e-mail:
Bezplatné novinky z Bratislavy raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
X