Chcete mať krásny živý plot? Ako a kedy ho treba strihať?

Plotostrih_1.jpeg
Foto: Husqvarna

Živý plot je obľúbeným ekologickým oplotením, ktoré okrem toho, že zamedzuje pohľadu cudzích očí do vášho dvora, spĺňa aj iné funkcie. Jednou z nich je estetická funkcia. Živé ploty sa pravidelne strihajú, aby mali požadovaný tvar a správnu hustotu. Prinášame zopár rád, kedy, ako a s čím treba živý plot strihať.

Kedy strihať živý plot?

Ideálny čas na strihanie živého plota je na začiatku leta, vtedy dochádza k spomaleniu rastu a vy môžete zastrihnúť zelený porast vo vašej predzáhradke či na dvore.

Letné mesiace už sú za nami a vy ste nestihli odporúčaný strih pred letom? Nezúfajte, po lete odporúčajú odborníci strihnúť živý plot znova, po ostrihaní plot zhustne a môže sa trošku rozrásť. Ostrihať ho teda viete aj koncom leta.

Najideálnejšie je strihať ho minimálne dvakrát do roka. Pred letom a po lete. Ak strihanie odkladáte, môže sa stať, že vám na strihanie nebudú stačiť len záhradné nožnice, plot sa rozrastie a budete musieť rezať aj do drevín, čo pre živý plot nie je správna voľba, hrozí, že sa vám v plote vytvoria diery, ktoré mu nepridajú na kráse. A upravený živý plot má byť ozdobou vašej záhrady či dvora.

Dreviny s väčšími listami môžete strihať aj viackrát do roka. Dreviny s menšími listami si postačia so strihaním dvakrát ročne. Sú vhodnejšie a ľahšie na tvarovanie, a preto sú medzi záhradkármi a majiteľmi domov obľúbenejšie.

TIP OD NÁS:  Plot nikdy nestrihajte počas veľkých horúčav, najideálnejšie je počkať na mierne ochladenie, deň po daždi, v zamračenom počasí sa vám bude lepšie pracovať a poďakuje vám aj živý plot.

Plotostrih_2.jpeg
Foto: Husqvarna

Ako strihať živý plot?

Pred samotným strihom skontrolujte váš živý plot. Neurobilo si tam vtáctvo hniezdo? Ide o bezpečné miesto, kam sa radi schovávajú. Plot v tomto mieste nestrihajte a počkajte, kým malé vtáčiky odídu do sveta. Tolerujme prírodu okolo nás.

Prvým dôležitým bodom je tvarovať živý plot od začiatku výsadby. Určite si, aký tvar chcete a pravidelným strihom ho udržujte. Dolu by mal byť plot širší ako na vrchu.

Druhým bodom je výška plotu, neodporúča sa, aby bol vyšší ako 1,7 metra. Nenechajte plot nekontrolovateľne rásť do výšky a pravidelne mu doprajte skrátenie vrchných výhonkov.

To isté platí aj o šírke živého plota, nemusí byť zbytočne široký, aby vám zabral väčšiu časť záhrady a uberal na metroch štvorcových, najmä ak vlastníte menší pozemok.

Pred samotným strihaním alebo rezaním si na zem pod živý plot natiahnite starú fóliu, vyhnete sa tak dlhému a nepraktickému upratovaniu po vykonanej práci. Fóliu so zeleným odpadom zmotajte, odpad vysypte do koša alebo vreca na zelený odpad a fóliu si odložte na ďalšie strihanie.

EKO TIP: Nevyhadzujte fóliu spolu so zeleným odpadom, zelený odpad sa rozloží, zatiaľ čo plast nie. Môžete ho vyseparovať alebo ako sme spomínali, využiť znova a znova. Ak nechcete využívať plast, môžete použiť aj nejakú textíliu.

Na dospelých živých plotoch so zelenými listami skracujte nové výhonky o tri štvrtinu ich dĺžky, pri mladých drevinách stačí polovica ich dĺžky.

Plotostrih_3.jpg
Foto: Husqvarna

Záhradné nožnice alebo plotostrih?

Klasické záhradné nožnice má doma každý poriadny záhradkár. Kedysi sa živé ploty strihali iba nimi, chcelo to poriadnu zručnosť, aby plot vyzeral rovnomerne a hlavne hromadu úsilia a času. Dnes si však život vďaka technike zjednodušujeme. A výnimkou nie je ani zastrihávanie živého plota či iných okrasných drevín u vás doma. Plotostrihy sú zastrihovače alebo ako sa im hovorí – moderná verzia záhradných nožníc na živý plot.

Poznáme rôzne druhy plotostrihov – elektrické plotostrihy, akumulátorové plotostrihy, benzínové plotostrihy.

Najvýkonnejšie sú, samozrejme, benzínové plotostrihy, za ktoré si ale priplatíte viac a budete na ich používanie potrebovať pohonné látky. Väčšinou ide o väčšie plotostrihy, ktoré využijú aj profesionálni záhradkári pri úprave väčšieho množstva drevín na verejných priestranstvách.

Ak nechcete používať benzínové, nie príliš ekologické plotostrihy, odporúčame siahnuť napríklad po elektrických alebo akumulátorových plotostrihoch. Elektrické plotostrihy sú lacnejšie, obmedzovať vás bude iba dostupnosť elektriny a dĺžka káblu. Pri výbere akumulátorových plotostrihov myslite na nutnosť pravidelného nabíjania. Na bežné použitie párkrát do roka pri menších plochách vám postačia a nemusíte investovať do benzínových.

Plotostrihy majú rôzne dĺžky líšt, podľa dĺžky lišty viete, akú veľkú plochu viete naraz orezať. Čím dlhšia je lišta, tým ťažší je samotný plotostrih. Práve váha môže byť pri dlhšom používaní problémom pre ramená. Pre menšie záhrady stačia malé až stredné lišty.

Plotostrih_4.jpeg
Foto: Husqvarna

Výhody plotostrihov

  • Rovnomerný strih v porovnaní so strihom vykonaným s nožnicami
  • Nie je potrebné veľké úsilie a sila pri zastrihávaní
  • Šetrí vám čas, lebo práca ide rýchlejšie ako pri strihu s nožnicami
  • Multifunkčnosť – využiť ho viete aj pri iných drevinách ako je živý plot
  • Rôzne dĺžky líšt

Pekný živý plot chceme mať doma každý, práca v záhrade zaberá veľa voľného času – kosenie, strihanie, hrabanie lístia a mnohé iné aktivity.  Uľahčite si pravidelné strihanie živého plota s plotostrihom a vyberte si ten svoj v Husqvarne, kde vám radi poradia, akú dĺžku lišty budete potrebovať, aký model je vhodný na váš typ záhrady a drevín.

Informačný servis

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk