Chcete vedieť, ako sa predpovedá počasie? Zažite Deň otvorených dverí v SHMÚ

Dod_shmu_plagat_2018.jpg
Pozvánka na Deň otvorených dní SHMÚ 2018. Foto: www.shmu.sk

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pri príležitosti Svetového meteorologického dňa a Svetového dňa vody otvorí pre širokú verejnosť svoje brány 23. a 24. marca.

Tradičný deň otvorených dverí (DOD) SHMÚ začne v Bratislave na Kolibe v sobotu 24. marca o 10. hodine. Meteorológovia, klimatológovia, hydrológovia a ostatní pracovníci SHMÚ vám ochotne zodpovedajú všetky vaše otázky a ukážu nielen to, ako fungujú prístroje na meranie teploty či zrážok, ale napríklad aj to, aké bolo počasie v deň, keď ste sa narodili či mali svadbu.

Zahradka_shmu_2013.jpg
Pracovník SHMÚ ukazuje meranie teploty pri zemi v záhradke SHMÚ. Foto: Ján Šutý

Súčasťou programu bude divadelné predstavenie pre deti, maľovanie na tvár, súťaže a príde aj kúzelník s balónmi.

Dozviete sa, ako a kde v Bratislave sa monitoruje kvalita ovzdušia, sucha či nebezpečnej radiácie. Zistíte, koľko vody a akú vodu máme pod zemou. Dostanete odpoveď na otázku „Čo je to klimatická zmena“ a uvidíte, kedy a ako sa vydávajú výstrahy pred nebezpečnými meteorologickými javmi, ako sú napríklad búrky, povodne, silné sneženie, poľadovica či vysoké teploty.

Zahradka_shmu_celkovy_pohlad_2013 1.jpg
Celkový pohľad na záhradku SHMÚ s meracími prístrojmi. Foto: Ján Šutý

Aj tento rok je súčasťou DOD fotosúťaž zameraná na deti a mládež, výstava fotografií a historických meracích prístrojov.

V sobotu 24. marca od 10. do 15. hodiny poskytne SHMÚ informácie o činnosti, o meraní meteorologických a klimatologických prvkov a javov aj vo vybraných meteorologických staniciach po celom Slovensku: Dudince, Hurbanovo, Lomnický štít, Liesek, Štrbské pleso, Telgárt, Tisinec, Trebišov-Milhostov a na letiskách: Lučenec-Boľkovce, Kamenica nad Cirochou, Nitra-Janíkovce, Prievidza.

Heliometer_shmu_2013.jpg
Prístroj ne meranie dĺžky slnečného svitu na streche SHMÚ v Bratislave. Foto: Ján Šutý

Deň predtým – v piatok 23. marca od 9. do 16. hodiny budú širokej verejnosti k dispozícii pracovníci SHMÚ na regionálnych pracoviskách v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v aerologickom a radiačnom centre v Gánovciach neďaleko Popradu.

Udalosť môžte sledovať aj na facebooku.

Budova_shmu_2013.jpg
Komplex budov SHMÚ v Bratislave a panoráma Bratislavy zo strechy SHMÚ. Foto: Ján Šutý

Program Dňa otvorených dverí 2018:

Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Sledujte nás na
Google News Bratislavaden.sk