Chlapca s nádorom budú operovať na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera

Slávnostné otvorenie JIS v NÚDCH
Foto: ilustračné, SITA

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v pondelok odvolala odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraja Šteňa.

Chlapca s nádorom na mozgu budú operovať na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera. Dekan Lekárskej Fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo o tom v utorok informoval médiá. „Akonáhle nebudú prekážky na operáciu v celkovej anestéze, chlapec bude v najbližšej dobe operovaný,“ informoval Šteňo.

Ako dodal, chlapec sa prevezie z Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) na sálu Neurochirurgickej kliniky Nemonice L. Dérera. Po operácii pôjde pacient na jednotku intenzívnej starostlivosti, preberie sa k vedomiu a následne sa prevezie sanitkou do národného ústavu v sprievode anestéziológa.

Ako informoval Šteňo, rozhodnutie ministerky zdravotníctva a kompetenciu odvolať ho z pozície hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu berie na vedomie.

Prvoradá záchrana života

Za všetkými svojimi vyjadreniami v medializovanej kauze si však plne stojím. Žiadne etické princípy som dokázateľne neporušil. Čo je však najdôležitejšie, konečne sa rozhodlo, že chlapec môže byť operovaný na našej klinike v Dérerovej nemocnici,“ informoval Juraj Šteňo.

Ako povedal, nateraz sa musí sústrediť na to, aby spolu s jeho tímom a odborníkmi z iných kliník zachránili život tohto vážne chorého chlapca. „Sľubujem všetkým, že keď odznie bezprostredné pooperačné obdobie, bude toho veľa, na čo by bolo treba odpovedať aj načrtnúť smer, akým by sme sa mali uberať,“ informoval Šteňo.

K odvolaniu sa nateraz nechcel vyjadrovať. „Ku všetkému dostanete jasné odpovede, zaznelo veľmi veľa nezmyslov,“ uzavrel v utorok Juraj Šteňo.

Odvolanie odborníka

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská v pondelok odvolala odborníka ministerstva zdravotníctva pre neurochirugiu Juraja Šteňa. Rozhodnutie urobila po medializovaných informáciách o chlapcovi s nádorom na mozgu, ktorý čaká na operáciu, nakoľko sa Neurocentrum Národného ústavu detských chorôb a Neurochirurgická klinika Nemocnice L. Dérera nevedeli dohodnúť.

Generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela preferoval, aby Juraj Šteňo prišiel dieťa zoperovať do Národného ústavu, alebo aby sa celá operácia aj starostlivosť po nej uskutočnila na Neurochirurgickej klinike Nemocnice L. Dérera.

Jedno operáciu absolvoval

Na prípad ako prvý poukázal portál Noviny.sk koncom septembra. 15-ročný Lukáš má nádor ma mozgu a bojuje o život. Jednu operáciu už na oddelení Národného ústavu detských chorôb absolvoval, rodičia však tvrdia, že väčšinu nálezu mu v hlave nechali.

Ako informoval portál Aktuality.sk koncom minulého týždňa, chlapec potrebuje ďalšiu operáciu, a to v čo najkratšom čase. Tu však vzniká problém v dohode medzi Neurocentrom NÚDCH a Neurochirurgickou klinikou Nemocnice L. Dérera. Tá je teraz určená pre dospelých pacientov, deti v nej ale operovali desiatky rokov až do marca 2019.

NÚDCH je určená pre deti, lekári v nej však majú s operáciami tohto typu menej skúseností. Dôkazom toho je, podľa lekárov z dospelej Neurochirurgickej kliniky LFUK a UNB aj fakt, že chlapca už na detskej klinike raz operovali, a to 22. júla 2019. Po magnetickej rezonancii, ktorú pacientovi robili dva dni po operácii, však zistili, že z tuhej časti nádoru odstránili len minimálnu časť.

Ďalšie k téme

    Sledujte novinky z Bratislavy na Facebooku, Instagrame alebo ich odoberajte cez e-mail.

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom